קפיצה ל-2018: מעבדי Ice Lake ו-Whiskey Lake אצל אינטל, ערכת שבבים מסדרה 400 ל-AMD

פרטים חדשים צצים ברשת אודות מוצרי העתיד מבית שתי מפתחות המעבדים המרכזיות

מתכננים לשדרג מחשב במהלך שנת 2018? יתכן כי כדאי לכם לשכוח משמות כמו Kaby Lake-R ו-Ryzen 1000 עם לוחות אם מבוססי ערכת השבבים Z370 – ולהתחיל לשנן שמות כמו Whiskey Lake ו-Ryzen 2000 עם ערכות שבבים מסדרה 400, שלפי רמזים עדכניים עשויים להיות קרובים מהמשוער להשקה מסחרית מעשית.

עדכון עבור תוכנת ניטור הנתונים HWiNFO חושף הוספת תמיכה בשלוש סדרות מוצרים חדשות ומעניינות – Whiskey Lake ו-Ice Lake מבית אינטל, ופלטפורמת 400 (עם שם הקוד Promontory) עבור מעבדי ה-Pinnacle Ridge מבית AMD.

את Ice Lake אנו כבר מכירים בתור דור המוצרים הראשון שיבוסס על תהליך הייצור החדש והמיוחל ב-10 ננומטר (10nm+, אם לדייק) ויהיה זמין גם בשוק הנייח וגם בשוק הנייד, מעט אחרי שדור ה-Cannon Lake יבצע את טבילת האש הראשונה בנישה ספציפית של מעבדים ניידים חסכוניים – ואילו Whiskey Lake הוא שם קוד למשפחת מעבדים שמסתמנת בתור עוד יורשת ל-Coffee Lake, כשירת הברבור של ליטוגרפיית ה-14 ננומטר (14nm+++?), שלכאורה תגיע לשוק הנייד במהלך הרבעון השלישי של 2018, לאחר השקה של דגמי ה-Coffee Lake הניידים עצמם במהלך הרבעון הראשון של השנה.

התוכניות של אינטל ל-2018 כוללות שילוב מגוון בין דורות ותהליכי ייצור שונים

מסובך ומבלבל? בהחלט – אך בינתיים נראה שאסטרטגיית עירוב וערבוב הדורות ותהליכי הייצור של אינטל מטיבה עם הצרכנים ומעניקה להם יותר ליבות ויותר ביצועים באותו המחיר, על כן לא נתלונן על כך יותר מדי.

מן העבר השני, אצל AMD מתחזקים משמעותית הסימנים המעידים על השקת דור מעבדי Ryzen שולחני שני, עם ליבות גראפיות מובנות וגם בלעדיהן, שילווה עם ערכות שבבים מסדרה חדשה כאמור, ששיפור אחד לפחות בהן יהיה שימוש בעורקי PCI-Express 3.0 לחיבור בין המעבד לשבב הגשר הצפוני עבור היחידות הפריפריאליות (במקום PCI-Express 2.0 בערכות השבבים הקיימות), שיעניק הזדמנות לכלול שניים ואפילו שלושה כונני SSD בתקן NVMe עם רוחב פס מלא ללא צורך בהתבססות על גשרים מרובבים ייעודיים. דור המעבדים החדש ימשיך להתבסס על ליבות ה-Zen המוכרות לנו, כך נראה, אך יהנה מתהליך ייצור משופר ב-12 ננומטר שיאפשר לקבל צריכת הספק נמוכה יותר או תדרי עבודה משופרים.

דור לוחות האם וערכות השבבים הבא מ-AMD כבר עבר בקרת תקינה – זה אומר שההשקה תגיע ממש בקרוב?

הרבה השקות חדשות צפויות ללוות אותנו בחודשים הראשונים של השנה הזו, ולנו לא נותר אלא להחזיק אצבעות לכך שההיצע יהיה תחרותי אפילו יותר מזה שפגשנו ב-2017.