צרפת נגד Windows 10: תפסיקו לעקוב אחרי המשתמשים

רשות הגנת המידע הצרפתית טוענת כי מיקרוסופט מפרה שורה של חוקי הגנה על הפרטיות – ומאיימת עליה בסנקציות

בחודשים האחרונים, מיקרוסופט משווקת באופן אגרסיבי את Windows 10 (חלונות 10), מערכת ההפעלה שלה שעומדת לחגוג שנה. הדגש, מן הסתם, הוא על שכנוע משתמשי גרסה 7 לשדרג את המחשבים שלהם, מתוך מטרה לפרק את בסיס המשתמשים הגדול שעדיין נאמן לה.

אחת הסיבות בגללן משתמשים עדיין חוששים להקליק על כפתור השדרוג היא הטענות הרבות שהוטחו בפני מיקרוסופט על פגיעתה בפרטיות המשתמשים ב-Windows 10. הגדרות ברירת המחדל במערכת ההפעלה מאפשרות לחברה לנטר אחר הרגלי הגלישה שלהם ולדעת באילו תוכנות הם עושים שימוש, למשל. משתמשים שאינם עירניים עשויים לא לדעת זאת כלל, קל וחומר לשנות את ההגדרות אם ירצו בכך.

https://www.youtube.com/watch?v=fOQK68tfU-Q

מי שמפנה כעת אצבע מאשימה כלפי מיקרוסופט היא דווקא הממשלה הצרפתית. רשות הגנת המידע הלאומית, CNIL, הצביעה על "כשלים במדיניות" החברה, במסגרת בדיקה שערכה בחודשיים האחרונים. CNIL טוענת, בין היתר, כי מיקרוסופט אוספת יותר מידע מהנחוץ לה לשם שיפור השירות, מפעילה כברירת מחדל את ה"Advertising ID" של המשתמש כדי לזהות דפוסי גלישה ולהציע לו פרסומות מותאמות ושולחת לו עוגיות שלה באופן קבוע. בנוסף, התייחסה למה שלטענתה הוא כשל אבטחה, במסגרתו מיקרוסופט מתירה למשתמש לנסות להזין אינסוף צירופים עבור קוד האימות (PIN) בן ארבע הספרות שנשלח בעת כניסה לחשבון המשתמש.

הרשות הודיעה כי אם מיקרוסופט לא תערוך שינויים כדי לתקן את הבעיות הללו בתוך שלושה חודשים, היא תפעיל נגדה סנקציות. למיקרוסופט כדאי לקחת את ה-CNIL ברצינות, לאור העובדה שבעבר זו התכוונה לקנוס את Google במסגרת המאבק שלה על "הזכות להישכח" ברשת.

סגן נשיא מיקרוסופט, דיוויד היינר, הצהיר בשם החברה כי בחודשים הקרובים היא תעבוד מול ה-CNIL כדי להבין לעומק את הבעיות ולמצוא להן פתרונות קבילים.

הגדרות הפרטיות של Windows 10
הגדרות הפרטיות של Windows 10