צפו: קונספט חדש מאפשר יצירת קירור פאסיבי גם לרכיבי החומרה העוצמתיים ביותר • HWzone
מחשביםמארזים וספקי כוח

צפו: קונספט חדש מאפשר יצירת קירור פאסיבי גם לרכיבי החומרה העוצמתיים ביותר

חברה בשם Calyos מציגה עמדת עבודה מתקדמת עם מעבד משושה ליבות וכרטיס מסך מדגם GTX X – שלא זקוקה למאווררים כלל

המרדף אחר שקט וחרישיות מלווה את עולם המחשבים כבר הרבה שנים. במסגרתו ראינו עלייה משמעותית בפופולריות של פתרונות נוזלי במעגל סגור, כרטיסי מסך וספקי כח שמפסיקים את פעולת המאווררים שלהם כשהעומס נמוך מספיק ומאפשר זאת, ואפילו מחשבים ניידים ממגוון סוגים שמוותרים על הרכיבים המסתובבים לטובת פאסיבי לדממה מוחלטת.

האתגר הגדול שנותר הוא לספק דרך לקרר בצורה פאסיבית גם רכיבים עתירי עוצמה ועתירי הספק, שפולטים כמויות גדולות במיוחד של חום שממנו נדרש להיפטר – ועתה יתכן שאנחנו רואים התחלה של מהפכה גם בתחום הזה, תודות לחברה בלגית בשם Calyos אשר עוסקת בפיתוח מערכות למגוון רחב של שימושים ויישומים.

cal2

בחברה יצרו עמדת עבודה עוצמתית שמבוסס על מעבד i7-5820K משושה מדור ה--E, לוח מדגם X99 SLI Plus של MSI וכרטיס מסך מדגם GeForce GTX Titan X לו מעטפת תרמית משמעותית מאוד של כ-250 וואט. הרכיבים מותקנים כולם במארז PCO7S של חברת Lian Li  שעבר התאמה ספציפית – וגם המעבד וגם כרטיס המסך מאובזרים במתאמים ייעודיים אשר מעבירים את החום הנוצר בהם אל גוף עצום מימדים, אשר מהווה למעשה חלק מהמארז עצמו, כפי שניתן לראות בתמונות להלן.

cal3

ב-Calyos טוענים שפתרון זה מאפשר הן למעבד והן לכרטיס המסך להפעיל את מבחני הביצועים 3DMark (לא צויינה הגירסה הספציפית) ו-Prime95 מבלי לחצות טמפרטורה של 75 מעלות – מה שלכאורה הופך אותו ליעיל יותר מפתרונות אוויר אקטיביים למיניהם. נטול מאוורר משלים את התמונה, ובכך עמדת העבודה הזו אמורה לספק טמפרטורות קרירות גם תחת עומס, מבלי ליצור רעש כלל.

cal1

בקרוב אצל כולנו? אנחנו נחזיק לכך אצבעות

לא ברור כמה עולה המחשב הייחודי (ניחוש שלנו: הרבה מאוד), אך בהנחה שהטכנולוגיה אכן עובדת כמוצהר, אנחנו מאמינים שלא יעבור זמן רב מדי עד שנתחיל לראות יישומים עממיים יותר עבורה – כאלה שיסייעו גם למשתמשים הביתיים הממוצעים שבינינו לקבל מערכת חרישית, כמעט ללא תלות בחומרה שבפנים. חלום שמתגשם או שלא ממש? ספרו לנו בתגובות.

cal4

תגיות

6 תגובות

 1. זה לא רעיון חדש. מה שמיוחד כאן זה הצימוד הישיר ע"י היטפייפס בין מקור החום לצלעות הקרור עם שטח הפנים העצום – למארז. יתכן ובעתיד, ובמקום היטסינק שטוח נקבל "חיבורי היטפייפס" . עם המעבד או הכרטיס גרפי (אנו נחליט למה לחבר אותם)

 2. מעניין במה כרוך טיפול באחד הרכיבים, כלומר החלפת מעבד או כרטיס מסך.
  מקווה לא צריך יום לימודים / פירוקים ארוך.

 3. לכל מי שעדיין לא יודע.. הרעיון הזה הוא רעיון ישראלי במקור!!!!!! _ (החל בתקופת ה GTX700)
  הישראלים שלנו עשו חייל בתחום ומגיע להם הקרדיט!
  (יכול שהייתה לנו כאן באתר כתבה על כך לפני כשנתיים..? או אולי קראתי זאת באחד המגזינים)

 4. כאילו דהה
  STREACOM
  כבר קיים שנים
  יושב אצלי בסלון מחשב חרישי כזה

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close