פיתוח: אחסון מידע על גבי אטומים

מדעני IBM חשפו שתי פריצות דרך מדעיות במחקר בתחום הננו-טכנולוגיה, שמאפשרות לאחסן סיבית מידע ומתג על אטום בודד.
 
במאמר שנכתב לעיתון Science התפרסמו תוצאות מחקר שהתבצע במעבדות אלמדן של IBM, העוסק באחסון נתונים על גבי אטום בודד. המחקר מגלה כי ניתן לשמור סיבית אחת על כל אטום בודד, דבר שיאפשר לאחסן כמויות הגדולות פי 1,000 על כל אינץ' מרובע. כך, כנראה, נוכל לאחסן 30,000 סרטים בהבחנה גבוהה (HD), ואולי אפילו את כל התוכן המאוחסן ב-YouTube בתוך מכשיר בגודל דומה לזה של האייפוד.
 
השיטה שפותחה במעבדות המחקר של IBM בקליפורניה מאפשרת לקבוע האם אטום בודד המצוי על פני השטח מסוגל לשמור חיווי מגנטי של סיבית מידע אחת. המחקר התאפשר הודות למיקרוסקופ מינהרה, שמאפשר לסרוק בטמפרטורות נמוכות. המכשיר, שפותח במעבדות IBM בציריך, וזיכה את מפתחיו בפרס נובל בשנת 1986, מאפשר למדענים לבחון תזוזה של אטום בודד – דבר שהביא ללמעלה מעשרים פריצות דרך חשובות.
 
במאמר נוסף שהתפרסם בגיליון החדש של העיתון המדעי Science, הציגה מעבדת המחקר של IBM בציריך מתג לוגי המבוסס על מולקולה בודדת, שעשוי להוות אבן בניין בדורות עתידיים של שבבים ומחשבים. כיוון שמערכות מתג הן הרכיב הבסיסי ביותר בכל מעגל אלקטרוני, שתפקידם העיקרי הוא לשלוט באותות החשמליים, בניית מתג ממולקולה בודדת מאפשרת, מבחינה תיאורטית, לדחוס עוצמת מחשוב המופקת כיום על ידי מחשבי על, אל תוך שבב בודד במימדים המקבילים לאלה של גרגר אבק בודד.
 
מדובר בגישה חדשה לחלוטין לעומת טכנולוגיית ה-CMOS, המשמשת כיום את תעשיית המיקרו-אלקטרוניקה. לפי התחזית, צפויות הטכנולוגיות הנוכחיות להגיע למיצוי מלא בתוך 10-15 שנים, דבר שיחייב לפתח טכנולוגיות חדשות על מנת לראות התקדמות בתחום, ואנו מקווים שטכנולוגיה זו אכן תספק את הסחורה, ושנוכל לראות ניצנים שלה בקרוב.