adplus-dvertising

עשר ליבות ותושבת חדשה: מעבדי Comet Lake של אינטל למחשבים שולחניים

הדלפה חדשה מבטיחה לנו דור חדש למחשבים נייחים בתחילת השנה הבאה

אחרי השקה של שתי סדרות מעבדים חדשות למחשבים ניידים בתוך זמן קצר במיוחד, בהחלט ניתן לטעון לתחושה של הזנחה מסויימת מצד אינטל בכל הנוגע לעולם המעבדים הנייחים – שנותר עם דור ה-Core התשיעי שהושק בסוף השנה שעברה, במסגרת משפחת Coffee Lake שמלווה אותנו בתורה עוד מ-2017.

בעוד שמעבר לליטוגרפיית 10 ננומטר במעבדים ביתיים בשוק הנייח עדיין לא ממש נראה בקלפים של אינטל – נראה כי דור חדש שינצל את חוד החנית של הייצור הוותיק והבשל ב-14 ננומטר דווקא כן יגיע בקרוב מאוד, עם הגדלה נוספת במספר ליבות העיבוד המירבי.

מפות דרכים קודמות חשפו לנו תוכניות אפשריות להשקת מעבדי 10 ליבות שולחניים מאינטל – אך בשלב מאוחר יותר בהשוואה לזה שאנחנו רואים כעת

מפת דרכים מודלפת עדכנית של היצרנית מציגה תוכנית להשקת דגמי Comet Lake-S שולחניים בתחילת שנת 2020, עם חשיפה רשמית אפשרית בתעורכת CES בחודש ינואר לכאורה – ועם התבססות על תושבת LGA1200 חדשה, על לוחות אם חדשים מסדרת 400 ועם עשר ליבות עיבוד פיזיות במעבדים המובילים במקום שמונה ליבות עיבוד בתור מקסימום כיום.

תושבת חדשה שמחסלת את התאימות לאחור – אך עדיין עם תהליך ייצור של 14 ננומטר וללא כמה מהשיפורים המשמעותיים שראינו במעבדי ה-Ice Lake הניידים ב-10 ננומטר, לצערנו

מעבדי Comet Lake בשוק הנייח יוצעו עם מעטפת הספק רשמית של 35 וואט, 65 וואט ו-125 וואט בדגמי K בעלי מכפלה פתוחה ויכולות המהרה מיטביות – כשהמספר האחרון מהווה עלייה משמעותית מעל למעטפת הספק רשמית של 95 וואט לדגמים העוצמתיים ביותר בדור הנוכחי (אף כי כיום כבר ידוע לנו שהנתון אינו מצביע בהכרח על צריכת ההספק המירבית האפשרית של הדגמים השונים). המעבדים החדשים עתידים להציע את אותם זוג ערוצי זכרון DDR4 עם מהירות בסיס של 2,666MHz ואותם 16 עורקי PCI-Express 3.0 ישירות מהמעבד עצמו כפי שאנחנו מקבלים במעבדי Coffee Lake שולחניים כעת – אך גם יציעו שדרוג טכנולוגי אחד נוסף בדמות תמיכה מובנית בקישוריות Wi-Fi בתקן 802.11ax עדכני ובקישוריות בתקן Bluetooth 5.0.

מיתוג ה-Comet Lake-S ישתייך כנראה אל דור ה-Core העשירי כמו בניידים – אך מה יהיה כשיגיעו מעבדי ה-Ice Lake? זו שאלה ללא תשובה בינתיים

לאינטל צפוי אתגר לא קטן בנסיון לשכנע צרכנים להשקיע בלוחות אם חדשים עבור תושבת חדשה בעבור מעבדי ה-Comet Lake, בייחוד בזמן שבו מעבדי ה-Ryzen העדכניים של AMD דווקא הפתיעו לטובה והוכיחו תאימות ראויה לאחור עם מגוון גדול של לוחות אם בתושבת ה-AM4 ועם מגוון גדול של זכרונות דינאמיים במהירויות ותזמונים שונים – כאשר המעבר לעשר ליבות עיבוד על חשבון מעטפת הספק מוגדלת מעיד על החסרון היחסי של אינטל ביכולות בתקופה בה AMD מציעה למכירה מעבדי 8 ליבות במחירים חסרי תקדים ואף מעבד 12 ליבות במחיר תחרותי בהחלט, עם מעבד 16 ליבות להמונים שנמצא אף הוא בדרכו אל החנויות בתקופה הקרובה.

עם העיכוב המתמשך בייצור המסחרי ב-10 ננומטר אינטל ללא ספק נמצאת בעמדה לא פשוטה בכלל בשוק הביתי השולחני – משהו שלא ראינו דומה לו כבר הרבה שנים

יתכן כי לאינטל לא תהיה ברירה אלא להשוות את ההצעה מבית AMD ולהציע מעבדי 16 ליבות בפלטפורמת המיינסטרים שלה עם המעבר המיוחל ל-10 ננומטר – ואז יהיה זה מעניין לראות האם זה יקרה בהתבסס על אותה תושבת LGA1200 חדשה שנחשפת לפנינו כאן, או שמא באינטל יחליטו להציג עוד תושבת חדשה לעידן זה, שתוכל לאכזב בהחלט את כל אלו שיבחרו להרכיב מערכת בהתבסס על Comet Lake אי שם במהלך שנת 2020. מה אתם חושבים על העניין הזה? בואו לדון על כך עם כולם.