ערכת שבבים אחת לשלוט בכל - כל מה שצריך לדעת על B550 של AMD • HWzone
מחשביםמעבדיםכתבות נבחרות

ערכת שבבים אחת לשלוט בכל – כל מה שצריך לדעת על B550 של AMD

בחודש הבא תושק ערכת השבבים B550 לתושבת ה-AM4 – שתנסה לבצע בפעם הראשונה מהלך אשר מאחד שכבות שונות של ומחיר תחת קורת גג אחת

נכון לעת זאת אנחנו קרובים לשנה מאז השיקה את מעבדי 7 הננומטר ראשונים שלה עם 3000 ויחד איתם הושקה גם ערכת שבבים חדשה לתושבת שלה, ה-X570. מדובר היה בפלטפורמה הראשונה בעלת שימוש ב- בתקן 4.0 למשתמש הביתי.

עוד מאז, שאלו אנשים מתי יוכלו לקבל לוחות אם המבוססים על ערכות שבבים פשוטות יותר, על מנת שמחיר התחלתי של תכונות כמו 4.0 לא יגיעו עם תג מחיר גבוה במיוחד. ובכן, ההמתנה לא תמשך עוד זמן רב שכן ב-16 ביוני יושקו באופן רשמי לוחות אם המבוססים על ערכת השבבים שצפוי להחליף את B450 הוותיקה והמוכרת.

ערכת השבבים B550 היא כזאת שמכוונת לטווח רחב משמעותית של משתמשים מאשר B450 עד כה. לראשונה, תקן PCI-Express 4.0 יתמך בלוחות האם שנושאים את ערכת השבבים הזאת, גם אם ספציפית מדובר על ממשקים שמגיעים בין כה וכה מהמעבד, דבר שלא קיים בלוחות B450 גם עם מעבדי 3000 שתומכים בזאת.

בנוסף, לוחות האם מבוססי B550 יאפשרו תמיכה ב- ו-CrossfireX כאשר שני ממשקי X16 יהיו פעילים בתצורת X8 ו-X8 כששניהם בשימוש. מדובר בתכונה שזמינה לראשונה בערכת שבבים שנחשבת ללא מובילה, ותכונה שאינטל שומרת אך ורק לערכת השבבים המובילה שלה.

בנוסף, תומכת גם באוברקלוקינג עד כמה שדגמי לוחות האם יאפשרו זאת, בדומה ל-B450. שלא בדומה, נראה שטווח רמות המחיר של יהיה רחב משמעותית.

לוחות אם מבוססי B550 יתחילו ממחיר של 99 דולר, ויכולים להגיע גם לגבהים של 200 דולר ויותר, בתלות כמות התכונות שיחליטו יצרניות לוחות האם להטמיע. אין לצפות שלוחות האם הזולים יכילו תמיכה ב-, דבר זה עדיין נתון להחלטת היצרניות השונות. כן יש לפצות שבשונה מלוחות אם מבוססי X570, ב-B550 הקירור של ערכת השבבים לא יכלול מאוורר. זאת, בשל העובדה שתקן בו הינו 3.0 ולא 4.0. כתוצאה מכך, כל הממשקים שתלויים בו יפעלו בתקן המעט איטי יותר, אך מהיר יותר מה-2.0 שסיפק B450 עד כה.

בכל הנוגע לרמה הטכנית ולתקני הממשקים שהוא מציע, נחשב למתקדם גם מ-X470.

על הדבש ועל העוקץ – התמיכה במעבדי העתיד

לפניכם שקף שמציג את היחס בין תמיכת ערכות שבבים לבין סדרות . נכון לרגע זה החדשות המרעישות הן שהתמיכה במעבדי 3 (אשר יקראו גם 4000) תשמר אך ורק לערכות השבבים מסדרת 500. משמעות הדבר היא שלא צפויה תמיכה במעבדים אלו לבעלי לוחות אם מבוססי B450 ו-X470.

רבים עשויים לראות זאת כסטירה בפרצוף הלקוח, שכן הובטחה תמיכה ארוכת טווח וכן מחליטה להגביל תמיכה במעבדים על סמך סדרת ערכות השבבים.אחרים מבינים שגם לתמיכה ארוכת טווח יכולות להיות מגבלות טכניות, שכן עד כה גם X370 שלא בהכרח תוכננה רשמית לתמוך במעבדי 3000 – עושה זאת.

לכן, אין להסיק שהפסקת התמיכה בערכות שבבים ישנות יותר ללמעבדי העתיד היא עובדה בשטח, שכן דבר זה עשוי להשתנות. כן נמליץ שאין לסמוך על כך שזה בהכרח יקרה, אותו השינוי בתוכניות.

תגיות

3 תגובות

 1. שטויות – לוחות A320 למשל כבר קיבלו עדכוני ביוס שמאפשרים להם תמיכה בדור השלישי למרות שהטבלה כאן מציינת אחרת.
  מכאן ניתן להסיק שלוחות האם הנוכחיים גם יתמכו בדור הבא.

 2. תודה על החדשות, יישר כח!

   

  בכתבה צוין שצ'יפסט 450 תומך ב PCI EXPRESS 2 אשמח להסבר כוונתך.

   

  בSPEC של הלוחות מצויין תמיכה בPCIE3, דוגמא:

   

  ציטוט של No-One

  בכתבה צוין שצ'יפסט 450 תומך ב PCI EXPRESS 2 אשמח להסבר כוונתך.

  ב-B450 התקשורת בין הציפסט למעבד נעשית בעזרת PCIe 2 וב-B550 עברו ל-PCIe 3 אל תבלבל את זה עם כרטיסי ההרחבה של לוחות B450 שכמובן תומכים ב-PCIe 3 הם מחוברים ישירות למעבד ולא עוברים דרך הציפסט.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close