עוצמה של GeForce RTX 2080 Ti בתוך מחשב נייד – עבור המקצוענים

NVIDIA מציתה את הדמיון של חובבי החומרה במחשבים ניידים עם דגם Quadro RTX 6000 חדש ועוצמתי ביותר. יש תקווה גם לגרסת גיימינג בהמשך?

מפתחת השבבים הירוקה מסנטה קלרה הפכה למלכה הבלתי מעורערת של עיבוד גראפי במחשבים ניידים לפני כמה שנים, כשהחליטה להפסיק לבצע הבדלות ברמת החומרה בין מוצרים אלה למוצריה השולחניים ומצאה טכנולוגיות שאיפשרו לקבל ביצועים קרובים מאוד (לפחות בחלק מן המקרים) לאלו של "הדבר האמיתי" גם במערכות קומפקטיות נישאות. כעת היא תנסה לכופף את חוקי הפיזיקה עוד יותר עם דגם ה-Quadro RTX 6000 האימתני החדש בתצורת מובייל – שדוחס 4,608 יחידות CUDA ובקר זכרון של 384 ביט אל תוך לוחות אם של מחשבי 15 ו-17 אינץ'.

בדומה ל-Titan RTX ול-Quadro RTX 6000 ו-Quadro RTX 8000 השולחניים, גם ה-Quadro RTX 6000 הנייד כולל ליבהת TU102 פעילה במלואה לצד לא פחות מ-24GB של זכרון GDDR6 – שדרוג מאסיבי לעומת הגרסאות הניידות של ה-Quadro RTX 5000 וה-GeForce RTX 2080 שהיו העוצמתיות ביותר בתחום עד עתה עם 3,072 יחידות CUDA ו-2,944 יחידות CUDA "בלבד" בהתאמה.

מלוא העוצמה של עידן ה-Turing – לראשונה גם במחשבים ניידים

בכדי להתמודד עם החום הנוצר מליבה גראפית שמסוגלת לצרוך הספק של מעל ל-200 וואט ב-NVIDIA פיתחו מערך קירור ייחודי וצר במיוחד המבוסס על זוג תאי אידוי עשויים מטיטניום שמסוגל לסלק חום מצריכת הספק של עד 300 וואט, וכמו כן גם ספק כוח חיצוני קומפקטי במיוחד (עם חיבור Type-C, באופן די מפתיע) שמסוגל לספק עד 300 וואט – ובנוסף לכך שיפור למנגנון ה-Optimus הוותיק של החברה שיאפשר את המעבר משימוש בליבה הגראפית החסכונית המובנית במעבד לליבה הגראפית הדיסקרטית העוצמתית.

NVIDIA לא סיפקה את מלוא הפרטים הטכניים אודות הגרסה הניידת של ה-Quadro RTX 6000 – אך הגיוני בהחלט להניח כי היא תכיל גם את הכמות המלאה של יחידות העיבוד לטנזורים ולעקיבת קרניים שיש בדגם הנייח, בדיוק כשם היא מכילה את אותה כמות יחידות CUDA ואותו נפח זכרון גראפי מובנה

כל הבשורות הללו יחד שולבו לפלטפורמת רפרנס חדשה של NVIDIA שעונה לשם Ace ומיועדת להדגים ליצרניות המחשבים הניידים את הפוטנציאל של החומרה החדשה – נייד 15 אינץ' מודרני בעובי של 25 מילימטרים, בעל מעבד משושה ליבות וכרטיס Quadro RTX 6000 שמסוגל לספק כ-90 אחוזים מהביצועים של ה-Quadro RTX 6000 השולחני.

נראה כי NVIDIA מוכנה לקחת על עצמה יותר ויותר אחריות הנדסית בתחום המחשבים הניידים, על מנת להבטיח את שיתוף הפעולה של יצרניות המחשבים, ולהבטיח חוויה ראויה ואחידה ככל הניתן לצרכנים עצמם – מה שלא תמיד עבד עד כה במסגרת מיזם ה-Max-Q הטכנולוגי שכלל הבדלים גדולים במיוחד בין יישומים שונים ממותגים שונים של אותם רכיבים חומרתיים

פנטזיה יהירה או מציאות טכנולוגית חדשה ומפתיעה? NVIDIA כבר הוכיחה לנו את יכולותיה בעבר על אף הספקנות והציניות של רבים ברחבי המרשתת, ולעת עתה נראה כי אסוס ואייסר שמחות לשתף איתה פעולה במסגרת המיזם החדש – כך שממש לא כדאי לפסול אותו על הסף.

אייסר ואסוס כבר הכריזו על דגמי ניידים חדשים תחת מיתוג ה-Studio הטרי של NVIDIA עם Quadro RTX 6000 בתוכם – ויתכן שגם השותפות MSI ו-HP יעשו זאת בקרוב

מעבר לבשורה המתבקשת עבור יוצרי ועורכי תוכן מקצועיים שיוכלו סוף סוף לקחת את המקצוע איתם לכל מקום מבלי להתפשר על הביצועים (התפשרות בכל הנוגע למחיר תהיה כבר סיפור אחרי לגמרי) – אנחנו לא יכולים שלא לתהות האם ה-Quadro RTX 6000 הוא שלב מקדים להשקה אפשרית של דגם RTX 2080 Ti נייד עבור מחשבי גיימינג גדולים ויוקרתיים במיוחד. הטכנולוגיה ללא ספק כבר קיימת (ה-Quadro RTX 6000 מכיל למעשה תוספת של 6 אחוזים במספר יחידות העיבוד ביחס ל-RTX 2080 Ti הנייח) – וכנראה שגם קהל יעד קטן ונאמן שיהיה מוכן להשקיע עשרות אלפי שקלים בעבור מכונות אלה. נקווה לקבל עוד בשורות מפתיעות בתחום הזה בזמן הקרוב.

ניידי 15 אינץ' במימדים שפויים, עם ביצועים המדגדגים מחשבים שולחניים אשר מצויידים ב-GeForce RTX 2080 Ti או אפילו ב-Titan RTX – זה רעיון שיעסיק אותנו הרבה יותר עכשיו, לאחר חשיפתו של ה-Quadro RTX 6000 ופלטפורמת ההדגמה שלצידו