עולם החומרה בשנת 2020: התחזיות של HWzone • HWzone
מחשביםמעבדיםכתבות נבחרות

עולם החומרה בשנת 2020: התחזיות של HWzone

שנה חדשה עוד רגע כאן ואנו מסכמים לכם הדלפות, מפתחים ציפיות – ובעיקר מנסים לחזות את הטרנדים הטכנולוגיים הגדולים שנפגוש בעתיד אשר מעבר לפינה

שנת 2019 תיזכר לכולנו בתור אחת מהשנים החשובות והמעניינות ביותר בעולם חומרת המחשבים, בעיקר הנייחים. זאת, בשל עלייתה המטאורית של בפופולאריות בעיקר בזכות סדרת מעבדי 3000 שהושק ביולי השנה.

כמובן שאסור לשכוח גם את הקרב המתחמם בעולם כרטיסי המסך עם שכבת צבע חדשה לכרטיסי ה-RTX של בשם SUPER, יחד עם השקת כרטיסי חדשים בעלי יכולת תחרותית.

השנה האזרחית שנסגרת לה בעוד מספר ימים תהיה שנה מעט פחות שמחה עבור הענקית בכחול של עולם המעבדים. בעוד שהיא שומרת על פסון חיצוני, ושוקדת בצורה רצינית על מוצרי העתיד, 2019 זכורה בעיקר כשנת מיתוגים מחדש לאינטל. סדרת Core-X 10000 ומעבד Core i9 9900KS הם תזכורת להשארות בליטוגרפיית 14 ננומטר בעולם המחשבים הנייחים והשרתים. המחירים שהגיעו יחד עם החומרה הזאת בהשוואה לתחרות, והמלאים המוגבלים בשטח לקחו השנה את צוותי המארקטינג של למקום פחות שמח.

ריכזנו עבורכם מידע שחלקו מבוסס על הדלפות, חלקו על הבטחות רשמיות וחלק בעיקר תחזיות מלומדות אודות החומרה אנו כצרכנים נקבל בשנת 2020.

החגיגות ב- נמשכות עם חדשים וגרפיקה חדשה

ביולי השנה השיקה סדרת חדשה, Ryzen 3000 המבוססת על ארכיטקטורת Zen 2 ומיוצרת בתהליך 7 ננומטר מתקדם במפעל TSMC. אלו לראשונה הביאו כמות ליבות חסרת תקדים של 12 ו-16 לתושבת שולחנית סטנדרטית יחד עם תדרי עבודה גבוהים וכמויות אדירות של מטמון. מיותר לציין בשלב זה כמה פופולאריים המעבדים הפכו והמלאים בחנויות השונות ברחבי העולם הם מספיק כדי לספר על המהפך.

אמנם, ב- לא נחים על זרי דפנה. שיפורי ארכיטקטורה יחד עם הליך יצור בוגר יותר של TSMC בשם 7nm+ יביא לרענון הסדרה. בחצי הראשון של שנת 2020 אנחנו צפויים להמשיך ולבלות עם Ryzen 3000 על המדפים כאשר בתחילת הקיץ צפויה להכריז על סדרת חדשה לחלוטין, זאת תהיה כמובן 4000. הכרזה שכזאת תקרה כנראה באיזור חודש יוני, יתכן ונקבל גם רק טיזר, עם הכרזה מסודרת לקראת סוף הקיץ. רבעון אחרון של 2020 הוא תאריך יעד להמצאות על המדפים.

ממה שאנחנו יודעים עד כה, לא יהיו שינויים גדולים במיוחד טכנולוגית בשבבים החדשים הללו. כמות הליבות ככל הנראה תשאר זהה, תדרי הפעולה יוגברו במעט ועוצמת המעבדים בכל מחזור שעון גם צפויה לגדול בכמה אחוזים. יתכן וב- יחליטו להטמיע טכנולוגיות ממשקים מתקדמות יותר במעבדים או בערכת השבבים שתושק יחד עם המעבדים הללו. אין כעת מידע אם הם יגיעו לתושבת הקיימת וייתמכו בלוחות אם בעלי ערכות שבבים ישנות יותר. ישנו סיכוי שהמעבדים החדשים יושקו לתושבת חדשה לגמרי.

לא מזמן הושקו מעבדי Ryzen Threadripper בעלי כמות הליבות הגדולה במיוחד לשוק הביתי. ה-3960X בעל 24 הליבות וה-3970X בעל 32 הליבות הם המוצרים הראשונים בסדרה. במהלך הרבעון הראשון של שנת 2020 צפויה להשיק את ה-Threadripper 3990X, מעבד בעל 64 ליבות לתושבת TRX4. מעבד זה צפוי לעלות בין 4,000 ל-6,000 דולר ולהיות החזק ביותר בפער אדיר מכל מה שראינו עד כה במחשבים אישיים, לפחות למטלות שזקוקות לכמות משאבים שכזאת. יתכן ו- תשיק גם מעבד בעל 48 ליבות ואולי אפילו אחד בעל פחות מ-24 ליבות לתושבת הזאת.

במהלך 2020 אנחנו לא צופים השקה של סדרת מעבדי Threadripper חדשה המבוססת על ארכיטקטורת 3, אך תתכן הכרזה או טיזר ברבעון האחרון של השנה.

השנה הפכו כרטיסי מסך בתהליך 7 ננומטר למיינסטרים. סדרת Radeon RX 5700 וכרטיס המסך Radeon RX 5500 XT החלו להמכר לאחרונה והם מבוססים על ארכיטקטורת ה-RDNA של .

עם תהליך יצור משופר של מפעל TSMC צפויה AMD להשיק גרסה חדשה של ה-RDNA כאשר לראשונה היא מוסיפה גם תמיכה חומרתית ב-Ray Tracing, כתשובה ברורה למדי ל- שהציגה את הטכנולוגיה עם כרטיסי המסך בסדרת RTX 20. אנחנו צופים ש-2020 תהיה שנה שבה תוכל להציג ביצועי במשחקים שדומים ל- 2080 Ti ומי יודע, אולי אפילו יותר.

נכון לעת זאת מלבד כמה הבטחות קשה לדעת מתי תהיה הכרזה על מוצרים מבוססי RDNA 2. בהתחשב בלוחות הזמנים של מפעל לתהליך היצור המשופר, ניתן לשער שיושקו במהלך הקיץ על קו יוני-יולי-אוגוסט עם הכרזה כנראה בכנס שיתקיים בשני ביוני.

NVIDIA דוהרת ל-7 ננומטר משופר עם ומוצרים נוספים

עבור ענקית שבבי הגרפיקה והבינה המלאכותית, שנת 2020 תהיה שנה של התחדשות טכנולוגית בכל המישורים כחברה שמסתמכת בעיקר על הטמעה של ארכיטקטורות מורכבות על תהליכי יצור מתקדמים.

מטה – אפילו הבניין נראה כמו מוצר חומרה לגיימינג

אנחנו נמצאים בימים האחרונים לשנת 2019 ובחברה שמסתמכת בעיקר על יכולות שבבי סיליקון בחרו להשאר עם תהליכי יצור של 12 ו-14 ננומטר, וזה מספר על היכולת המדהימה לעצב ארכיטקטורות יעילות ועוצמתיות "מספיק", לפחות עבור משקיעי ולקוחות החברה.

NVIDIA בחרה לוותר על על הליך 7 ננומטר של TSMC למוצרי ה-Geforce, תחנות העבודה והבינה המלאכותית (מוצרים כמו Drive AGX ו-Xavier) ולהתמקד ככל הנראה בפיתוח ארכיטקטורות לתהליכי יצור מתקדמים עוד יותר. נכון לעת זאת Geforce RTX עדיין נחשבת לסדרת כרטיסי המסך היעילה ביותר והחזקה ביותר לגיימינג, אפילו בשל חסרון תהליך היצור מול 7 ננומטר של AMD, בעוד משתמשת בתהליך 12 ננומטר מיושן.

הדלפות ושמועות שמלוות יחד עם רישום סימנים מסחריים מדברות על סדרה חדשה לחלוטין של כרטיסי Geforce שיבוססו על תהליך 7nm+ של TSMC. שם הקוד Hopper נרשם אצל כמוצר ויש סיכוי שהוא יהווה את ה-"קפיצה" האדירה שהיא תעשה ביכולותיה עם השילוב של חדשה יחד עם תהליך יצור חדש-חדש.

אנחנו יודעים ש- תמשיך לעבוד על הטמעה של יכולת Deep Learning באריכטקטורה החדשה, ותשפר אלגוריתמית וחומרתית את היכולת לבצע Ray Tracing בזמן אמת. עם כוחו המכובד של RTX 2080 Ti כיום, ניתן רק לדמיין כיצד תראה ספינת דגל חדשה שמשלבת תהליך יצור יחד עם שיפורי ארכיטקטורה. זה כנראה לא יהיה זול, אך יתכן שלראשונה נוכל לראות כרטיס מסך בודד שמסוגל להתמודד עם משחקים חדשים ברזולוציית UHD תחת הגדרות גבוהות ובקצב פריימים מכובד, אולי אפילו 120 במקרים מסויימים.

חשוב מאוד לציין שהשפעה של פיתוח ארכיטקטורה כזאת תגיע עם למוצרי הבינה המלאכותית של ששולטים היום בחברות רבות, גדולות וקטנות עם ערכות ומוצרי אוטומוטיב בעלי יכולות עיבוד בזמן אמת (Inference) ובזמן לימוד אלגוריתמים. ההשפעה העיקרית תהיה בעיקר הקטנה של מוצרי קצה ללקוחות עם טביעת רגל קטנה יותר.

אינטל של 2020 – מואץ על רקע מוצרים מוכרים

2019 היא שנה שרבים ירצו לשכוח בקוי המוצרים של בעולם המחשבים הנייחים והשרתים, וזה משפט שלא קל לנו לכתוב היות וזו היצרנית שהכי קרובה אלינו מהיותה כל כך חשובה בנוף הטכנולוגי הישראלי, וידידה שלנו מאז שנולדנו בשנת 2001.

במהלך 2020 על פי שלל הדלפות צפויה להמשיך ולספק מעבדי 14 ננומטר לעולם המחשבים הנייחים והניידים. סדרת Core 10000 לתושבת המיינסטרים נמצאת בדרך ולרוב היא צפויה לכלול שכבר פגשנו בשמות כאלה ואחרים.

בניין IDC9 בחיפה – עשן רב יוצא מצוותי הפיתוח שם כיום

לשמחתינו, אנחנו רואים שבכל נתח שוק בוצעה עליה ממוצעת של ביצועים על מנת להתחרות בצורה ראויה במעבדי Ryzen 3000 של . השינוי הבולט ביותר הוא המרבית מעבדי צפויים לקבל את טכנולוגיית ה-HyperThreading שמכפילה את כמות הנימים לכל ליבה פיזית במעבד. זאת, בנוסף לשיפורים בתדר הפעולה של אותם .

 • סדרת i3 10000 תכלול 4 ליבות ו-8 נימים
 • סדרת i5 10000 תכלול 6 ליבות ו-12 נימים
 • סדרת i7 10000 תכלול 8 ליבות ו-16 נימים

תכונות סדרת Core i9 של תושבת המיינסטרים עדיין נמצאות באפלה. השמועות מדברות על כך שיושקו בעלי 10 ליבות ו-20 נימים. מדובר בצעד הגיוני למדי, ואנחנו מקווים שהתמחור יהיה הוגן בהתחשב בתחרות שמציעה 12 ו-16 ליבות עיבוד ב-500 ו-750 דולר בהתאמה.

הליבות הגרפיות המובנות של אלו צפויות להיות UHD 730 או UHD 720 שהם למעשה אותן ליבות גרפיות שניתן למצוא במעבדים כיום תחת השם UHD 630 ו-UHD 620. תתכן הגברה של תדר פעולת הליבות, תתכן תמיכה בתקני תצוגה מתקדמים יותר דוגמת 2.0.

משמעות הפעולות הללו היא שמעבדי i3 יהיו דומים בביצועים למה שראינו ב- i7 7700 למשל, ו- i5 עם ביצועים דומים ל- i7 8700. לדעתינו, המפתח להצלחת המעבדים הללו תהיה בעיקר המחיר לצרכן. התחרות מציבה סטנדרטים חדשים של מחיר פר תמורה ואינטל תאלץ לעמוד בהם אם תרצה הצלחה גדולה.

נכון לעת זאת, אין לדעת אם המעבדים החדשים יושקו עם תושבת חדשה, אך כנראה כן יושקו עם ערכת שבבים חדשה. אנחנו מאוד מקווים שכן תהיה תמיכה אחורנית בפלטפורמת LGA1151 v2 הקיימת שכן מדובר ארכיטקטורה דומה לזאת הנמכרת כיום. אלו צפויים לקבל תאריך השקה בשבועות הקרובים, עם השקה הדרגתית שצפויה להמשך לאורך חציון 2020 הראשון.

אנחנו יודעים שהצוותים באינטל עובדים חזק וקשה על ארכיטקטורות העתיד, אלו שיהיו מיוצרות בתהליך 7 ננומטר ומעבר לכך. למעשה, פרסמה אינטל מפת דרכים שאפתנית למדי לעשור הקרוב. הנה דברים שאנחנו כן יודעים – השקיעה מיליארדי דולרים בהקמת מפעלים ליצור ב-7 ו-5 ננומטר במהלך 2019 כתוצאה מהלחצים הגוברים. סיום הקמת המפעלים יהיה כנראה בחצי השני של שנת 2020, לפחות בחלקם הגדול. יתכן מאוד ובשנת 2021 נוכל לראות את הפירות של סיום הקמת מפעלים אלו כאשר צוותי הפיתוח יוכלו לשלוח את העיצוב שלהם ליצור המוני. בגרזת המחשבים השולחניים של 2020, כנראה שנאלץ להסתפק במיתוג מחדש של שבבים קיימים עם תוספת כח עיבוד, וכנראה ספינת דגל נוספת שתחליף את i9 9900K.

קונספט מעריצים לכרטיס מסך של אינטל

הנה משהו מעניין מאוד שצפוי לקרות בעולם החומרה אצל בשנת 2020 – ענקית המעבדים נכנסת לעולם הגרפיקה וכרטיסי המסך המוקדשים לגיימינג ותחנות עבודה.

Intel Graphics זה שם חטיבת הגרפיקה הטריה של אינטל ו-Xe יהיה המיתוג הספציפי של המוצרים (בדומה ל- ו-Geforce), כשלא אחר מאשר ראג'ה קודורי עומד בראשה (גורו ארכיטקטורות גרפיקה של במשך 15 השנים האחרונות). מעבר להבטחה לכרטיסי מסך לצרכן ב-2020, קיבלנו אפילו טיזר ממר קודורי בנוגע לתאריך – יוני, ככל הנראה תערוכת .

ציוץ של ראג'ה קודורי בטוויטר – ,"תחשוב על , יוני 2020"

נכון לחודשים האחרונים, צוותי שיפרו משמעותית את הדרייברים לליבות הגרפיות הקיימות, והוסיפו תכונות רבות. הכנת צוות תוכנה משומן לכרטיסי מסך הוא צעד חשוב שמראה כמה רצינית בנוגע ליצור של .

כרגע עדיין יש הרבה פרטים שנותרים בחושך בנוגע ל-Intel Graphics Xe. למשל – "האם כרטיסי מסך לגיימינג הם אלו שיושקו ראשונים? אולי כאלה לתחנות עבודה?" שאלות נוספות הן "מי הולך ליצר את הליבות הגרפיות הללו? האם הולכת למפעל יצור אחר במשתמש בתהליך מתקדם מ-14 ננומטר כמו זה של סמסונג?".

דבר אחד בטוח – הולך להיות מאוד מעניין. זו הפעם הראשונה ב-20 השנים האחרונות שיהיו שלוש שחקניות גדולות בעולם הגרפיקה וכרטיסי המסך למחשבים האישיים. אנחנו מטילים מעט ספק ביכולת להתחרות בספינות דגל חדשות ומתקדמות של מצד ואינטל, אך יתכן ויהיה קרב בעיקר של שווקים זולים ורחבים יותר, כמו זה שבין 150 ל-300 דולר למוצר.

אחסון מבוסס עולה מדרגה

שנת 2019 הייתה שנה חשובה מאוד גם בעולם אחסון של המחשבים הניידים והנייחים. השנה זכינו לראות באמת את השתלטות כונני ה- על העולם הזה כאמצעי אקסקלוסיביים או ראשיים לכל הפחות.

במחשבים ניידים בוצע מיגור כמעט מוחלט של אמצעי אחסון מכאניים וכיום גם ניידים זולים למדי נמכרים עם כונני . הגדלת היקפי היצור והירידה במחירים יחד עם השילוב של חסכון בחשמל ועליה רצינית בביצועים יצרו מוצר שהפך להכרח בקרב משתמשי המחשבים הניידים.

בעולם הנייחים ממשק ה-M.2 לכונני הפך לסטנדרטי לחלוטין השנה, כאשר גם לוחות האם הזולים ביותר כוללים לפחות ממשק אחד, בעוד אלה המתקדמים יותר כולל שניים או שלושה. המחירים פר נפח גם המשיכו בצניחתם הטבעית, והצלחנו לעבור את שנת 2019 בלי אסון טבע "לחלוטין בלתי צפוי" שמשתק את תעשיית הפלאש. המחירים ירדו בצורה סבירה בהדרגה מתחילת השנה והגענו קרוב לנקודה שבה כונני 1TB של מותגים גדולים יכולים להרכש בעלות של 75 דולר.

כוננים כמו ה- P1 (או בשמו האחר Intel 660p) הפכו מהיר לנגיש במיוחד הודות למחירם הזול – ותודה לאמא Micron

שנת 2020 צפויה להמשיך את ירידות מחירי ה- ועליה בנפחים הזמינים הצפויים, כאשר נפחים כמו 128GB הופכים לפחות רלוונטים בשל מחירם הצמוד לנפח זמין כפול. במהלך השנה הבאה אנו צפויים לראות כוננים בנפח של 2TB ויותר הופכים לנגישים וזולים משמעותית.

בנוגע לטכנולוגיות חדשות, בקרי המיועדים לממשק 4.0 צפויים להציף את השוק. אנחנו יודעים של-Samsung כבר יש בקר אותו היא מטמיעה בכונני שרתים, ובקרוב יקבל גם גרסה מבוייתת. לא נתפלא לראות הכרזה כבר בכנס CES 2020 הקרוב שיתקיים בעוד כשבועיים בלאס וגאס (אנחנו נהיה שם, לא לשכוח להתעדכן באתר!).

ענקית נוספת שרוצה שתכירו אותה בתחום הפלאש היא Kioxia – המותג החדש שנוצר לחטיבת ה-NAND של טושיבה. חברה זאת צפויה במהלך 2020 להשיק כונני רבים מסוגים שונים ומהירויות שונות על בסיס טכנולוגיית ה-BiSC שהיא מפתחת. נכון לרגע זה לא ידוע עם תחליט Kioxia להשיק מוצרים תחת מיתוג שלה, או שתמכור עיצובי מכור לחברות צד ג' לצורך הפצה תחת מותגים אחרים (בדומה למשל ל-ADATA שמוכרת כוננים עם חומרה של ו-Micron).

ב-Micron ממשיכים בפיתוח מואץ של בקרים, זיכרונות ושבבי NAND לכונני SSD שיושקו במהלך 2020 ואנחנו צפויים גם ממנה לראות מוצרים רבים שיקבלו מיתוג מיוחד של (חברת הבת) וחברות צד ג' אחרות דוגמת , Kigston וכו'.

חשוב לציין שכל שלושת יצרניות ה- הגדולות עובדות גם על טכנולוגיות של דחיסת שטח האחסון פר . במהלך 2020 אנחנו צפויים לראות יותר ויותר כוננים לממשק M.2 שכוללים נפחים גדולים במיוחד, אולי אפילו של 8TB לצרכן עד סוף השנה.

בהתייחסות קצרה לזיכרון – אנחנו מסיימים את שנת 2019 במצב פנטסטי, אולי אפילו פנטסטי מדי(?) שבו יכול צרכן ישראלי לרכוש ערכות זיכרון מהירות בנפח של 16GB למחשב האישי בעלות של פחות מ-250 שקלים. ירידת מחירי זיכרון ה- השנה היא מדהימה למדי ומתקדמת בקצב גבוה מהצפוי.

ב-Micron, Hynix ו- מייצרים כעת שבבי בדחיסות כפולה, המביאה למקלות בודדים בנפח של 32GB. נכון להיום המוצג עדיין יקר משמעותית מנפח של 16GB למקל בודד, אך עם הפעלה של פסי יצור נוספים במהלך שנת 2020, אנחנו צפויים לראות יותר ויותר ערכות של 64GB בתצורה של שני מקלות במחירים מקובלים.

חומרת מחשב פנימית ב-2020

רבים שעוקבים אחרי השוק בצורה צמודה שמים לב לרנסנס שמתרחש בשנים האחרונות בכל הנוגע לזמינות, היצע ומחירים של חומרה מתקדמת.

עברנו תהליך שבו ממצב של לשלם פרימיום לטכנולוגיות חשובות וחדשות, הגענו לפרימיום בזול עם עוד יותר פרימיום במחירים גבוהים יותר. כונני SSD זולים במיוחד, זיכרון לכל דורש, ומעבדים עם המון ליבות עיבוד במחירים שלא הכרנו.

שנת 2020 צפויה להמשיך את תור הזהב שאנחנו עובדים ולנפח על אלמנט חשוב שקיים בבניה ובשימוש של . לדעתינו, לא הייתה תקופה יותר טובה מאשר ממש עכשיו לבנות מערכת מחשב חדשה לכל שימוש מתבקש. היחס בין המחיר שתשלמו לבין החומרה שתקבלו הוא עצום ביחס לתמורה שהייתה קיימת לפני 3 שנים בלבד.

כל שנותר לאחל הוא ששנת 2020 תמשיך את הטרנדים החשובים שעיצבו את עולם החומרה של 2019, ואולי תוליד כמה טרנדים חשובים אחרים בדרך. בהזדמנות זאת נשאל אתכם – האם יש מוצר ספציפי לו אתם מחכים שצפוי לצאת בשנת 2020? שתפו בתגובות!

תגיות

6 תגובות

 1. בארץ הרבה מהמחירים האלה עדיין לא נראו. מעבדי AMD בלאפטופים למשל, עדיין לא מיובאים ע"י הרשתות המובילות. מעניין מתי. צניחה במחיריהם נדרשת, כמו גם ב-RAM וב-SSD. עדיין זול יותר להזמין לכאן, וזה לא הגיוני כי המיסוי עליהם נמוך (ולא הזכרנו סמרטפונים).

  'אסון טבע' לא יתרחש, ולו כי יש כמה מפעלים שמייצרים… והתחרות משמעותית (עוד זוכר את מחירי הקשיחים לפני ה'אסון', שלא חזרו לאותה רמה גם שנים אחריו, אם בכלל). מעריך שתוך שנתיים לא תהיה סיבה לקנות כונן מכאני (4 טרה ויותר), ולו כי הוא יהיה איטי (PCIE4 מהיר פי כמה מ-SATA3 האחרון) ובעיקר לא משתלם מבחינת המחיר.

  עתיד מעניין יותר יהיה עם מעבד רשתי, שהוזכר השנה. אבל זה עוד רחוק

 2. לגבי "בהתייחסות קצרה לזיכרון DDR4 – אנחנו מסיימים את שנת 2019 במצב פנטסטי, אולי אפילו פנטסטי מדי(?) שבו יכול צרכן ישראלי לרכוש ערכות זיכרון מהירות בנפח של 16GB למחשב האישי בעלות של פחות מ-250 שקלים. ירידת מחירי זיכרון ה-RAM השנה היא מדהימה למדי ומתקדמת בקצב גבוה מהצפוי.":
  זה לא מצב פנטסטי.. כי זה עדיין אומר שהמחירים לא חזרו לרמה של לפני אסונות הטבע וה"תקלות" של מפעלי הזכרונות. בזמנו קניתי שתי ערכות של 16GB (2*8GB) בכ-55 דולר כל אחת, כלומר 110 דולר ל-32 ג"ב זכרון. אנחנו עדיין לא שם. אבל יש מקום לתקווה – אם כי בקרוב כבר יגיעו ניצנים ראשונים של DDR5, אז מי יודע..

 3. לא נאמר כי הסדרה הבאה של AMD היא לא "רענון" בדומה ל-Ryzen 2XXX וכי הם יציגו ארכיטקטורה חדשה לגמרי?

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close