עוד QLC מצטרף לתחרות: הכירו את כונן ה-SSD החדש של ADATA

החברה הראשונה שאינה מהווה יצרנית שבבי הבזק מאמצת את טכנולוגיית האחסון הצפופה ביותר בשוק

קצת לפני ההכרזה החגיגית מבית סמסונג עם כונני ה-860 QVO, קיבלנו מ-ADATA הכרזה צנועה משלה – סדרת כונני ה-Ultimate SU630, שתהיה הראשונה של החברה שעושה שימוש בשבבי והראשונה מחברה שאינה משתייכת אל "הליגה של הגדולות" שמייצרות את שבבי האחסון בצורה עצמאית.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בניגוד לבחירה של סמסונג ללכת על נפחי אחסון גבוהים מהרגיל בכונני ה-QLC שלה, ב-ADATA שמרו על הדרך המסורתית של הכוננים התקציביים בשוק עם נפחי אחסון של בין 240GB ל-960GB – ככל הנראה בהתבסס על שבבי 64 שכבות תלת מימדיים מתוצרת חברת מיקרון, ועם בקר מבית חברת MaxioTech.

הוא נראה בדיוק כמו כונני אחרים של שכבר נמכרים בחנויות – אך השבבים שבפנים הם מיוחדים

כונני ה-SU630 מציעים את תצורת ה-2.5 אינץ' המוכרת, עם מהירויות העברה רציפות מירביות של 520 מגה-בייט בשנייה בקריאה ו-450 מגה-בייט בשנייה בכתיבה, וכמו כן אקראיים של עד 40,000IOPS בקריאה ועד 65,000IOPS בכתיבה – נמוכים למדי, ככל הנראה בשל שימוש בשבבים בתצורת SLC בתור מנגנון המטמון העיקרי שלהם, ללא דינאמי ייעודי על גבי המוצר.

ADATA אינה יצרנית של שבבים או בקרי , אך היא אוהבת לאמץ טכנולוגיות חדשות בתחום – והייתה גם אחת מהראשונות לאמץ את שבבי ה-3D לפני מספר שנים

הכוננים של ADATA יוצעו עם אחריות למשך שנתיים בלבד ועם נתון MTBF של 1.5 מיליון שעות בין תקלות קריטיות, כאשר האחריות מקיפה היקף כתיבה ומחיקה של עד 0.28 מסך נפח האחסון של הכונן (עבור כל שלושת הדגמים הקיימים) מדי יום ביומו – נתון לא רע בכלל בעולם כונני ה- הבסיסיים, אם כי ראוי לזכור שהוא מותאם לשנתיים של אחריות במקום שלוש שנים לכל הפחות ברוב המקרים. האם זו זהירות יתר של החברה בשל נסיון ראשון עם שבבי להם אורך חיים משוער קצר יותר בהשוואה לשבבי ה-TLC או חוסר יכולת אמיתי להתחייב לפעולה תקינה למשך יותר משנתיים? נחיה ונראה.

הביצועים של ה-SU630 לא ישברו שום שיא כנראה – אבל אנחנו מקווים מאוד שיצליחו להפתיע לחיוב בגזרת המחירים, למשל עם נפח 480GB שיוצע באופן קבוע מתחת לרף הפטור הישראלי ממע"מ

המחירים המומלצים של הדגמים יעמדו על 50 דולר לנפח של 240GB בחלק התחתון, 80 דולר ל-480GB בדגם שעשוי להיות הנפוץ ביותר וכמו כן 140 דולר ל-960GB – ואם להתבסס על העובדה שכמעט כל כונניה של ADATA נמכרים מתחת למחיר המוצהר שלהם כבר מיומם הראשון – נראה כי יש כאן פוטנציאל למחירים שיהיו מהנגישים ביותר בעולם ה- כולו. נותר רק לקוות כי הביצועים והאמינות יהיו סבירים מספיק בכדי לתמוך בכך, אל מול מוצרים וותיקים ומבוססים יותר. נמשיך לעקוב ונעדכן אתכם!