עוד שיא טכנולוגי: NVIDIA משיקה GTX 980 שולחני עבור מחשבים ניידים

מפתחת השבבים בירוק ממשיכה להפתיע אותנו עם דור ה-Maxwell 2.0 שלה ומשיקה, בהתאם לצפי, כרטיס GeForce GTX 980 בגודל ויכולת מלאים אשר מותאם למחשבים ניידים

ידענו שזה מגיע, אבל זה בכל זאת הצליח להרשים ולהפתיע אותנו – ל-NVIDIA יש כרטיס מסך נייד מוביל חדש, והוא נקרא פשוט GeForce GTX 980, משום שהוא יודע לספק ביצועים שזהים כמעט לחלוטין לאלו של הדגם הנייח. עידן חדש בעיבוד הנייד? ככה זה נראה.

בניגוד למה שראינו מוקדם יותר בנייד ה-GX700 של אסוס, טרם ההכרזה הרשמית, כעת אנחנו מגלים כי ה-GeForce GTX 980 הנייד יהיה זהה לחלוטין לגירסה השולחנית ברמת החומרה הקיימת בליבה, נפחי הזכרון הזמינים (4GB או 8GB של GDDR5) ואפילו בתדרי העבודה האפקטיביים שלו, שיעמדו על 7.5GHz. ההבדל היחיד יהיה למעשה בתדר העבודה של הליבה עצמה – שעתיד לעמוד על 1,064MHz בבסיס בגירסה הניידת, לעומת 1,126MHz בגירסה הנייחת.

מקור: videocardz.com
מקור: videocardz.com

שינוי זה אמור לאפשר ל-GTX 980 הנייד להציע מעטפת תרמית נמוכה מ-150 וואט, כאשר במקביל ב-NVIDIA מבטיחים כי אין להם בעיה לקבל תפוקה מספקת של ליבות חסכוניות אשר ישמשו עבור דגמים אלה – במילים אחרות, ה-GTX 980 הנייד הוא לא בגדר הוכחת יכולת שהזמינות בפועל שלו תהיה אפסית, אלא מוצר ממשי שמיועד לכבוש את שוק ניידי הגיימינג בסערה. לכאורה.

nvngt10 nvngt4

nvngt3 nvngt5

בחירה בליבות חסכוניות במיוחד ומנגנונים לשליטה דינאמית על מהירות המאווררים של מערכת הקירור אמורים להעניק יכולות המהרה אשר יאפשרו ל-GeForce GTX 980 הנייד להציע ביצועים שקרובים עוד יותר לאלו של התאום הנייח שלו – וטובים עוד יותר מאלו של ה-GTX 980M, האלוף הקודם של העולם הנייד

ניידים ראשונים שיבוססו על ה-GeForce GTX 980 הנייד יגיעו אלינו מ-MSI, מאסוס (ה-GX700 בעל קירור המים), ממותג הגיימינג של ג'יגהבייט Aorus, וגם מ-Clevo האמריקאית שאינה פועלת בישראל, לצערנו. המחירים עתידים לעמוד על 2,000 דולר וצפונה משם ולהוות נישה ספציפית ומצומצמת בהחלט – אך כל זה לא מבטל את העובדה כי מדובר בהישג טכנולוגי אדיר, עבור מערכת ניידת במשקל של פחות מ-4 קילוגרם שיודעת לספק ביצועים דומים לאלו של מחשב גיימינג נייח עוצמתי מאוד, ללא פשרות.

nvngt6
שימו לב ל-GT80 של MSI, שעלה לכותרות כשהיה הנייד הראשון אי פעם עם מקלדת מכאנית – ובקרוב יהיה זמין בגירסה חדשה שתכלול צמד (!) כרטיסי GTX 980 במערך SLI, לקבלת ביצועים שעשויים להיות טובים בכ-50 אחוז מכל דבר אחד שראינו בשוק ניידי הגיימינג עד כה

יהיה מעניין מאוד לראות האם בדורות הבאים נתחיל לראות עוד מגוון של דגמי כרטיסי מסך נייחים וניידים שמציעים למעשה חומרה ויכולות זהות (בניגוד למצב עד היום, בו הגירסאות הניידות כללו ביצועים פחותים בעשרות אחוזים ממקביליהם הניידים, ולעיתים התבססו על ליבות שונות לחלוטין), וכמו כן יהיה מעניין לראות האם נראה את AMD מציעה מוצר נייד מתקדם דומה – אולי בהתבסס על הטכנולוגיה המרשימה שמאחורי ה-R9 Nano.

nvngt8

מה דעתכם – האם זו באמת מהפכה שתהפוך את עולם ניידי הגיימינג לרלוונטי ותחרותי יותר מאי פעם, או שאנחנו עוד רחוקים ממצב שכזה? נשמח לשמוע את דעתכם בתגובות.

קישורים נוספים