עוברים לחלונות 10: היכרות עם מערכת ההפעלה החדשה • HWzone
מחשביםמערכות הפעלהכתבות נבחרות

עוברים לחלונות 10: היכרות עם מערכת ההפעלה החדשה

מיקרוסופט משיקה חדשה ומדוברת במיוחד, ואנחנו כאן כדי לספר ולתאר לכם איך זה נראה ובעיקר איך זה מרגיש. כתבה ראשונה בסדרה

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


המעבר בין גירסה 7 לגירסה 8, ולגירסה 10

אל מערכת ההפעלה חלונות 10 אני ניגש מבלי שנברתי יותר מדי בחידושים. אני משאיר לעצמי מספיק מקום להתרשמות ראשונית משלל התכונות החדשות בהן מיקרוסופט השקיעה. בעבר, התהליך של מעבר בין מערכות הפעלה בשבילי היה סיוט. כל כך הרבה היה מותקן בכונן מערכת ההפעלה, עד כדי כך שלעיתים דחיתי בחודשים ארוכים את המעבד פשוט בשל כמות ההתקנות והורדות הקבצים. למזלי כיום יש לנו כונני ואינטרנט מהיר, כך שלעבור אני לא מהסס, ובתוך כמה שעות בלבד ארגיש שוב בבית.

כמו במערכות ההפעלה הקודמות של מיקרוסופט, גם 10 תגיע בשלל גרסאות. כאשר הנפוצות ביותר הן Home ו-Proffesional.

ההבדלים בין Home ל-Professional

לא אחת עולה השאלה בעת רכישת מחשב או התקנת "מה מתאים לי?". האם אפסיד משהו אם אתקין Home במקום Professional? בואו ונעשה סדר בדברים.

כמו במערכות ההפעלה הקודמות, גרסת ה-Home היא הבסיסית ביותר אותה תמצאו בחנויות, כאשר קיימת גרסה חינמית (גרסת ה-Bing) שתגיע כבר מותקנת מראש על מכשירים תקציביים מסויימים בשוק. מעל לגרסת ה-Home תמצאו את ה-Professional שמיועדת למשתמשי קצה מתקדמים יותר.

win1

בגרסת ה-Professional  בנוסף לכלים מסויימים תקבלו 3 תכונות מאוד חשובות. הראשונה היא שליטה מרחוק, מה שמוכר כ-Remote Desktop. השניה היא הצפנת BitLocker עליה אפשר לקרוא כאן. האפשרות השלישית היא הרצת וירטואליזציה של מערכות נוספות בתוך מערכת ההפעלה, אפשרות שמוכרת כ-Hyper-V. אלו תכונות מפתח עליהן השוק העסקי פשוט לא יכול לדלג ולשוק הזה גרסת ה-Pro תהיה מיועדת. גרסת ה-Home לא תגיע עם האפשרויות הללו.

שדרוגים ומחירים

במידה וכעת יש לכם רשיון Home Premium בחלונות 7 או Home בחלונות 8, השדרוג לחלונות 10 יעשה לגרסת ה-Home. 7 או 8 בגרסת Pro תשודרג לחלונות 10 בגרסת Pro גם כן. למי שאין ברשותו רשיון קיים ומעוניין לרכוש חדש, 10 בגרסת ה-Home תעלה לכם 120 דולר, בעוד שה-Pro תעלה 200 דולר. המחירים הצפויים לעותק פיזי בארץ ינועו סביב 550 שקלים ל-Home ו-950 שקלים ל-Pro.

ההתחלה וההתחל

כך נראה מסך הפתיחה בחלונות 10. תודה לאל, מסך הפתיחה הקודם של 8 עזב אותנו סופית והכניסה כמו בחלונות 7 ו-8.1 יכולה להיעשות הישר אל שולחן העבודה.

עיצוב ברירת המחדל מגיע עם רקע שחור מלא. ניתן לשנות לצבעים וניתן גם לקבוע את מידת השקיפות. חלון ההתחל נראה כמו שילוב של 7ו-8 ביחד עם תוספות קטנות. ניתן להגדיל אפליקציות, להזיזן ולהסירן מתפריט ההתחל. בחלק השמאלי תשתמשו כמו בתפריט ההתחל של 7 עם חלוקה לנושאים שונים.

העיצוב הנהדר של 10

עיצוב ברירת המחדל של 10 הוא הטוב ביותר שראיתי במערכות ההפעלה של מיקרוסופט עד כה. ללא קווים מיותרים, ללא כפתורים צבעוניים שיסיחו את הדעת. נראה שאת קו העיצוב הנקי מעניינות כעת חברות נוספות מאשר אפל. דוגמה לחברה שעיצוב שכזה חשוב לה היא עם ה-Material Design באנדרואיד לוליפופ. בתחתית המסך ישנה תיבת חיפוש קבועה שמחוברת למנוע החיפוש בינג. כן, תעשה הכל כדי שנשתמש בחבר המביך והמוזר בחבורת מנועי החיפוש האינטרנטיים. עד כה השימוש במנוע מביא לתוצאות תואמות ומדוייקות למדי.

את החלונות ניתן להצמיד אל הפינות כדי להקציב להם 25 אחוזים משטח המסך. תכונה שידועה כ-Snapping. ניתן גם כמובן להצמיד לצדדים כדי להקציב 50 אחוז משטח העבודה. רוצים עוד שטח עבודה?

אין שום בעיה, פשוט תוסיפו שולחנות עבודה. כן, התכונה המוכרת למשתמשי מזה שנים ארוכות מגיעה סוף סוף לחלונות 10 בצורה טבעית. ניתן להוסיף שולחנות עבודה נוספים כאוות נפשכם ולדפדף בניהם עם כפתור המעבד בשורת ההתחל או על ידי שימוש בקיצור המקשים winkey+Tab.

דפדפן האדג', הצד הפחות יפה של 10

האינסטינקט הטבעי שלי כמשתמש שמחשבים אישיים לא חדשים לא הוא להתעלם לחלוטין מה-E הכחולה בתחתית ופשוט להסיר אותה משורת ההתחל. הפעם החלטתי שמגיעה למיקרוסופט הזדמנות לאחר עבודה ארוכה על גרסה חדשה וגם מיתוג מחדש של הבית שלה, ה-Edge.

אתחיל מהחלק הטוב באדג', העיצוב. עיצובו של האדג' מאוד אלגנטי ומשתלב נהדר עם שאר מערכת ההפעלה. אין כאן יותר מדי הסחות דעת, פשוט גלישה. אמנם, עיצוב זה ממש לא הכל, יש יגידו אפילו חלק משני. האדג' סובל מבעיות שגם דפדפני האקספלורר לדורותיהם סבלו, שהם  בראש ובראשונה מהירות.

למה כל כך קשה לאפשר הקשה מיידית של כתובת אינטרנט בעת פתיחת הדפדפן וכרטיסיות נוספות? למה אלמנטים מסויימים באתר צריכים להטען על מנת שאוכל להזין את הכתובת? יש כאלה שגם פשוט לא נטענים. פשוט לא מובן. בשילוב פתיחת מספר קטן של כרטיסיות פשוט מורגשת איטיות כללית. לצורך השוואה, ביצע פעולות דומות בצורה חלקה לחלוטין.

לא מספיק? אני חושב שגם פלטפורמה להרחבות ותוספים צריכה להיות ברירת מחדל ב-2015, מיקרוסופט. היא הייתה כזאת בעשור האחרון אצל ומוזילה. אני לא ממהר לקבור את האדג', אבל מקצה שיפורים גדול צפוי לו ובמשך הזמן אמשיך לבדוק אותו.

השארו מעודכנים! בשבועות הקרובים נלווה את 10 ונכסה נושאים נוספים; קורטנה, ביצועי חומרה, התאמה אישית ועוד.

קישורים נוספים


תגיות

27 תגובות

 1. כנראה שלא הבנת שבedge החיפוש הוא גם שורת הכתובת כמו בchrome, התעלמת לחלוטין מהאפשרויות למצגות והשילוב של הדפדפן עם קורטנה, או במילים אחרות השתמשת בדפדפן 10 שניות לא אהבת אותו כי אתה רגיל לכרום (שד"א בבנצ'מרקים של מהירות דפדפן הedge זוכה ברובם בהפרש דיי גדול).
  הבעייה היחידה שלי עם הedge היא שכרגע אין edblocker (או שהוא ממש גרוע)

  שוב פעם ביקורת שלא מלמדת אותנו כלום על המערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט (מה עם הקונטרול פנל החדש? החובה לעדכן ללא אפשרות לבטל בגירסאת home והעיצוב הכולל החדש של המערכת והשילוב שלה עם הענן ועוד מליון ואחת דברים שלא הוזכרו אפילו)

 2. כנראה שאתה גם 10 שניות לא הקדשת לקריאת הכתבה….
  הוא אמר שבהמשך יעלו כתבות המשך…

  דרך אגב ליאור, יש די הרבה שגיאות כתיב וTYPOים, לא מתאים לך.

 3. כנראה אתה לא הבנת. מבחני ביצועים לא אומרים דבר כאשר הדפדפן בפועל מגיב לאט יותר מאשר אחרים בפעולות רבות שחוזרות על עצמן. האבסורד הגדול הוא העניין הבא:
  למה כל כך קשה לאפשר הקשה מיידית של כתובת אינטרנט בעת פתיחת הדפדפן וכרטיסיות נוספות? למה אלמנטים מסויימים באתר צריכים להטען על מנת שאוכל להזין את הכתובת? יש כאלה שגם פשוט לא נטענים. פשוט לא מובן. בשילוב פתיחת מספר קטן של כרטיסיות פשוט מורגש לאג, מורגשת איטיות כללית. לצורך השוואה, גוגל כרום ביצע פעולות דומות בצורה חלקה לחלוטין.
  איך אחרי 20 שנות פיתוח דפדפנים הם עדיין לא פתרו את הדבר הבסיסי הזה.

 4. האם יש אפשרות בחלונות 10, להחליף את ממשק ה-AERO בממשק הקלאסי, בדומה לחלונות 7?

 5. אני עובד כבר כמה חודשים טובים עם וינדוס 10. המערכת עברה לא מעט שינויים ותוקנו לא מעט באגים.
  המערכת אדירה. היא עובדת מצויין עם SSD ממש מהירה.
  החסרון המשמעותי בה – שהוינדוס מתעקש להתקין דרייברים של כרטיס מסך שגורם להמון בעיות!
  מייקרוסופט הבינה כנראה שהדרייברים לא מספיק טובים ושיחררו כלי להסתיר עדכונים בלתי רצויים.
  הם גם העלימו את ה WINDOWS UPDATE שנכנס מגרסת ויסטה אני חושב ועכשיו אפשר לעדכן את הוינדוס רק דרך ה PC SETTINGS
  לדעתי לא הכי נוח. אבל העדכונים יורדים ממש מהר ומותקנים במהירות השיא (אני משתמש עם SSD)

  אני מעדיף ללא ספק את ההתחל של וינדוס 7 שלדעתי היה מושלם אבל גם ההתחל בוינדוס 10 הוא אחלה והחיפוש זריז.
  CORTANA אם אני לא טועה כרגע לא עובדת בארץ (אבל באמת שלא אכפת לי)
  האופציה של ה שולחן עבודה מרובה לא השתמשתי בזה… לא רואה צורך (כנראה מתוך הרגל :/ )
  ה EDGE שיחקתי איתו קצת – נראה ממש זריז. העיצוב מגניב. אני אשחק איתו יותר בימים הקרובים. מבחינת משאבים לא בדקתי כמה הוא לוקח.

  בשורה התחתונה – וינדוס 7 מערכת הפעלה ממש מעולה. הייתי שמח אם היו ממשיכים עם הקו שלה רק משדרגים.
  וינדוס 8 – 8.1 הביא את בשורת היעילות מערכת ומערכת יותר מהירה אבל פחות אינטואטיבית

  אני מרוצה מאוד.

 6. יש איזושהי סיבה מיוחדת לא לחכות ל- SP1 (או איך שיקראו לזה אחרי שתתגלה הבעיה המהותיתאבטחהמשהו שבטוח יבוא) ולשדרג כבר עכשיו?

 7. שנה זה הרבה זמן ומספיק כדי לראות אם השדרוג שווה.
  ניתן להם עד תחילת 2016 לעבור מקצה שיפורים ואז אצטרף לעגלה

 8. שדרוג חינם בשנה הראשונה. אני די בטוח ש sp1 לא יצא בשנה הראשונה של המערכת

  אוף כבר נהייה לי סלט עם כל הקטע הזה….
  החינם זה לא רק למשתמשים חדשים שנרשמו לשירות שפני הנסיונות שלהם?
  אם יש לי 8.1 חוקי גם לי יש לימיט של שנה כדי לשדרג חינם?

 9. כשאני מתקין את הוינדוס אני צריך לשים את הKEY של הWIN 8?

 10. הבעיה של האדג' זה בעיקר חוסר פיצ'רים.
  אין יכולת להוסיף מנועי חיפוש מלבד בינג (איכס)
  אין לתוספים (גם אלה שעבדו על IE11)

  אני בעיקר משתמש בו כמציג PDF (עובד אחלה לגמרי)

 11. גם עם ה-dx12 אני לא יעבור לווינדוס הזה, win8.1pro הכי נוח, dx12 נותן שיפור של 5 fps אין טעם לעבור.

 12. מה? אין לך שום דרך לצאת בהצהרות כאלה
  יש שיפורים עצומים (במספרים) בכמה קטגוריות בDX12 מול 11.

 13. מישהו ניסה עם לפטופ?
  אני זוכר מהשדרוגים עם הלפטופים הקודמים שלי שזה תמיד היה סיוט.
  הייתי מעביר מעל שעה רק בחיפוש אחר דרייברים ספציפיים לרכיבים הספציפיים של הלפטופ.
  זה המצב גם כאן? ממש אין לי כוח להתעסק עם דרייברים.
  לפטופ toshiba radius p55w-b5138

 14. רוב הרכיבים מתעדכנים אוטומטית
  מה שלא התעדכן-
  קורא כרטיסים של realtek
  דרייבר לHDMI AUDIO של אינטל
  HOTKEY של המקלדת (ASUS)

 15. בכל מקרה זה רעיון טוב לחפש מבעוד מועד את הדרייבר של כרטיסי הרשת שלך (קווי ואלחוטי) לפני שאתה מתקין W10

 16. חבר'ה, מישהו פה יודע אולי איך מתקינים ווינדוס 10 חוקי שקיבלתי במתנה למחשב מסויים אם אני רוצה לפרמט אותו? כרגע יש לי ווינדוס 7 חוקי שקיבל הזמנה לשדרוג. אני לפעמים מפרמט את המחשב ומתקין מחדש. למעשה בדיוק תכננתי לקנות SSD חדש ולהתקין עליו את מערכת ההפעלה. השאלה שלי היא איך אני מתקין ווינדוס 10? אני מתקין שוב את ה-7 המקורי שלי ומשדרג ל-10? או שיש דרך לרשום את מערכת ההפעלה אכשהו כך אני אוכל להוריד קובץ התקנה ממייקרוסופט?

 17. dor123, אין יותר "windows classic" בערכות, אבל אני מבין למה. העיצוב הוא מאוד מינימליסטי כך שזה אותו דבר, את השקיפות אפשר לבטל וכך עשיתי. האפשרות נמצאת בכרטיסיה colors בהגדרות עיצוב.

 18. גם עם ה-dx12 אני לא יעבור לווינדוס הזה, win8.1pro הכי נוח, dx12 נותן שיפור של 5 fps אין טעם לעבור.

  גם על WIN7 אמרו את זה.
  אבל אני לא מבין אותך, WIN10 זה סך הכל skin למערכת הפעלה Win8.1. זה כבר הוכח על ידי זה שבאגים שקיימים ב-Win8.1 עברו גם לWin10, אחרת מייקרוסופט לא היו עושים רעש סביב שדרוג חינמי אם היו בטוחים שמערכת ההפעלה שלהם טובה.

 19. שלום, האם ניתן לשדרג מגרסת ה OEM (חוקית) לווינדוז 10? הבנתי שיש בעיות עם הנושא.
  תודה

 20. אין בעיה לשדרג, אבל כמה שידוע לי אתה עדיין תשאר עם רשיון OEM שיעבוד רק על המחשב הנוכחי שלך

 21. תודה. שאלה נוספת: יש לי כונן SSD חדש, שעליו אני מתכוון להעלות את 10+ משחקים. האם להשאיר את ה 7 על ה HDD יתאפשר, והאם זה חוקי ? (אין לי כוח לפרמט שוב את כל המחשב, מסיבות ברורות)

 22. כשמתקינים את 10 מסכימים לכך שמייקרוסופט תקבל גישה למיילים וקבצים בתיקיות על הכוננים הקשיחים (WTF?).
  "We will access, disclose and preserve personal data, including your content (such as the content of your emails, other private communications or files in private folders), when we have a good faith belief that doing so is necessary to protect our customers or enforce the terms governing the use of the services."
  נשמע לי מוגזם, בפרט כשזו הגדרה כה מעורפלת ותלויה ב good faith של מייקרוסופט.

  מקור: http://www.techworm.net/2015/07/by-downloading-windows-10-you-are-allowing-microsoft-to-spy-on-you.html

 23. החסרון המשמעותי בה - שהוינדוס מתעקש להתקין דרייברים של כרטיס מסך שגורם להמון בעיות!
  מייקרוסופט הבינה כנראה שהדרייברים לא מספיק טובים ושיחררו כלי להסתיר עדכונים בלתי רצויים.
  הם גם העלימו את ה WINDOWS UPDATE שנכנס מגרסת ויסטה אני חושב ועכשיו אפשר לעדכן את הוינדוס רק דרך ה PC SETTINGS 
  לדעתי לא הכי נוח. אבל העדכונים יורדים ממש מהר ומותקנים במהירות השיא (אני משתמש עם SSD)
  

  דרך gpedit.msc ניתן לבטל התקנה אוטומטית של עדכונים, ולבחור בדיוק מה להתקין.

  התקנתי לפני יומיים. מערכת פשוט מצויינת. סוף סוף display scaling עובד כמו שצריך לבעלי מסך עם רזולוציה מאוד גבוהה או טלוויזיה. לא נתקלתי בבאגים בינתיים, כך שאני לא רואה סיבה כפי שהוזכרה קודם להמתין אל SP1, אלא אם ידועים בעיות עם אפליקציה דרושה, או התקן שיש לא דרייבר בעייתי או חסר.

 24. אהלן,
  כשאני לוחץ ALT+TAB כדי לעבור בין חלונות לא מופיע לי שם Desktop… איך אני מוסיף אותו או משנה את זה?

 25. וואלה לא ידעתי שיש את הקיצור הזה, תודה
  אין אפשרות לשנות את זה בהגדרות שזה יעבוד לי עם ה ALT+TAB?

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close