עוברים לחלונות 10: היכרות עם מערכת ההפעלה החדשה • HWzone
מחשביםמערכות הפעלהכתבות נבחרות

עוברים לחלונות 10: היכרות עם מערכת ההפעלה החדשה

מיקרוסופט משיקה חדשה ומדוברת במיוחד, ואנחנו כאן כדי לספר ולתאר לכם איך זה נראה ובעיקר איך זה מרגיש. כתבה ראשונה בסדרה

המעבר בין גירסה 7 לגירסה 8, ולגירסה 10

אל מערכת ההפעלה חלונות 10 אני ניגש מבלי שנברתי יותר מדי בחידושים. אני משאיר לעצמי מספיק מקום להתרשמות ראשונית משלל התכונות החדשות בהן מיקרוסופט השקיעה. בעבר, התהליך של מעבר בין מערכות הפעלה בשבילי היה סיוט. כל כך הרבה היה מותקן בכונן מערכת ההפעלה, עד כדי כך שלעיתים דחיתי בחודשים ארוכים את המעבד פשוט בשל כמות ההתקנות והורדות הקבצים. למזלי כיום יש לנו כונני ואינטרנט מהיר, כך שלעבור אני לא מהסס, ובתוך כמה שעות בלבד ארגיש שוב בבית.

כמו במערכות ההפעלה הקודמות של מיקרוסופט, גם 10 תגיע בשלל גרסאות. כאשר הנפוצות ביותר הן Home ו-Proffesional.

ההבדלים בין Home ל-Professional

לא אחת עולה השאלה בעת רכישת מחשב או התקנת "מה מתאים לי?". האם אפסיד משהו אם אתקין Home במקום Professional? בואו ונעשה סדר בדברים.

כמו במערכות ההפעלה הקודמות, גרסת ה-Home היא הבסיסית ביותר אותה תמצאו בחנויות, כאשר קיימת גרסה חינמית (גרסת ה-Bing) שתגיע כבר מותקנת מראש על מכשירים תקציביים מסויימים בשוק. מעל לגרסת ה-Home תמצאו את ה-Professional שמיועדת למשתמשי קצה מתקדמים יותר.

win1

בגרסת ה-Professional  בנוסף לכלים מסויימים תקבלו 3 תכונות מאוד חשובות. הראשונה היא שליטה מרחוק, מה שמוכר כ-Remote Desktop. השניה היא הצפנת BitLocker עליה אפשר לקרוא כאן. האפשרות השלישית היא הרצת וירטואליזציה של מערכות נוספות בתוך מערכת ההפעלה, אפשרות שמוכרת כ-Hyper-V. אלו תכונות מפתח עליהן השוק העסקי פשוט לא יכול לדלג ולשוק הזה גרסת ה-Pro תהיה מיועדת. גרסת ה-Home לא תגיע עם האפשרויות הללו.

שדרוגים ומחירים

במידה וכעת יש לכם רשיון Home Premium בחלונות 7 או Home בחלונות 8, השדרוג לחלונות 10 יעשה לגרסת ה-Home. 7 או 8 בגרסת Pro תשודרג לחלונות 10 בגרסת Pro גם כן. למי שאין ברשותו רשיון קיים ומעוניין לרכוש חדש, 10 בגרסת ה-Home תעלה לכם 120 דולר, בעוד שה-Pro תעלה 200 דולר. המחירים הצפויים לעותק פיזי בארץ ינועו סביב 550 שקלים ל-Home ו-950 שקלים ל-Pro.

ההתחלה וההתחל

כך נראה מסך הפתיחה בחלונות 10. תודה לאל, מסך הפתיחה הקודם של 8 עזב אותנו סופית והכניסה כמו בחלונות 7 ו-8.1 יכולה להיעשות הישר אל שולחן העבודה.

עיצוב ברירת המחדל מגיע עם רקע שחור מלא. ניתן לשנות לצבעים וניתן גם לקבוע את מידת השקיפות. חלון ההתחל נראה כמו שילוב של 7ו-8 ביחד עם תוספות קטנות. ניתן להגדיל אפליקציות, להזיזן ולהסירן מתפריט ההתחל. בחלק השמאלי תשתמשו כמו בתפריט ההתחל של 7 עם חלוקה לנושאים שונים.

העיצוב הנהדר של 10

עיצוב ברירת המחדל של 10 הוא הטוב ביותר שראיתי במערכות ההפעלה של מיקרוסופט עד כה. ללא קווים מיותרים, ללא כפתורים צבעוניים שיסיחו את הדעת. נראה שאת קו העיצוב הנקי מעניינות כעת חברות נוספות מאשר אפל. דוגמה לחברה שעיצוב שכזה חשוב לה היא עם ה-Material Design באנדרואיד לוליפופ. בתחתית המסך ישנה תיבת חיפוש קבועה שמחוברת למנוע החיפוש בינג. כן, תעשה הכל כדי שנשתמש בחבר המביך והמוזר בחבורת מנועי החיפוש האינטרנטיים. עד כה השימוש במנוע מביא לתוצאות תואמות ומדוייקות למדי.

את החלונות ניתן להצמיד אל הפינות כדי להקציב להם 25 אחוזים משטח המסך. תכונה שידועה כ-Snapping. ניתן גם כמובן להצמיד לצדדים כדי להקציב 50 אחוז משטח העבודה. רוצים עוד שטח עבודה?

אין שום בעיה, פשוט תוסיפו שולחנות עבודה. כן, התכונה המוכרת למשתמשי מזה שנים ארוכות מגיעה סוף סוף לחלונות 10 בצורה טבעית. ניתן להוסיף שולחנות עבודה נוספים כאוות נפשכם ולדפדף בניהם עם כפתור המעבד בשורת ההתחל או על ידי שימוש בקיצור המקשים winkey+Tab.

דפדפן האדג', הצד הפחות יפה של 10

האינסטינקט הטבעי שלי כמשתמש שמחשבים אישיים לא חדשים לא הוא להתעלם לחלוטין מה-E הכחולה בתחתית ופשוט להסיר אותה משורת ההתחל. הפעם החלטתי שמגיעה למיקרוסופט הזדמנות לאחר עבודה ארוכה על גרסה חדשה וגם מיתוג מחדש של הבית שלה, ה-Edge.

אתחיל מהחלק הטוב באדג', העיצוב. עיצובו של האדג' מאוד אלגנטי ומשתלב נהדר עם שאר מערכת ההפעלה. אין כאן יותר מדי הסחות דעת, פשוט גלישה. אמנם, עיצוב זה ממש לא הכל, יש יגידו אפילו חלק משני. האדג' סובל מבעיות שגם דפדפני האקספלורר לדורותיהם סבלו, שהם  בראש ובראשונה מהירות.

למה כל כך קשה לאפשר הקשה מיידית של כתובת אינטרנט בעת פתיחת הדפדפן וכרטיסיות נוספות? למה אלמנטים מסויימים באתר צריכים להטען על מנת שאוכל להזין את הכתובת? יש כאלה שגם פשוט לא נטענים. פשוט לא מובן. בשילוב פתיחת מספר קטן של כרטיסיות פשוט מורגשת איטיות כללית. לצורך השוואה, ביצע פעולות דומות בצורה חלקה לחלוטין.

לא מספיק? אני חושב שגם פלטפורמה להרחבות ותוספים צריכה להיות ברירת מחדל ב-2015, מיקרוסופט. היא הייתה כזאת בעשור האחרון אצל ומוזילה. אני לא ממהר לקבור את האדג', אבל מקצה שיפורים גדול צפוי לו ובמשך הזמן אמשיך לבדוק אותו.

השארו מעודכנים! בשבועות הקרובים נלווה את 10 ונכסה נושאים נוספים; קורטנה, ביצועי חומרה, התאמה אישית ועוד.

קישורים נוספים

תגיות
Back to top button
Close
Close