עד 32 ליבות, במהירות שיא: AMD מכריזה על מעבדי Threadripper חדשים • HWzone
מחשביםמעבדים

עד 32 ליבות, במהירות שיא: AMD מכריזה על מעבדי Threadripper חדשים

7 ננומטר נוחת בתחום האקסטרים – חברת מכריזה על סדרת מעבדיה החדשים לפלח העליון של שוק המחשבים האישיים עם ליבות 2 מהירות ועד 64 נימים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


חברת מכריזה היום על ההשקה הרשמית של סדרת מעבדי Threadripper 3000 – סדרה זאת מאפשרת למשתמשי קצה להגיע לרמת חסרת תקדים בשוק הביתי עם כמות ליבות מפלצתית בארכיטקטורה טריה ומהירה במיוחד.

בדומה לאינטל, גם ל- קיימות שתי פלטפורמות לשוק הביתי והמקצועי. פלטפורמה אחת מכסה את רוב המשתמשים וכוללת את אפשרי הביצועים הגדולים ביותר בין המעבדים הפשוטים לבין המתקדמים, ופלטפורמה נוספת היא אך ורק אקסטרים וכוללת בעלי יכולות יוצאות דופן.

היום באופן רשמי משיקה פלטפורמת אקסטרים חדשה לחלוטין אשר מחליפה את זאת הקודמת לה, ה-TR4. בעוד ש-TR4 מוגבלת לנתיבי PCI-Express מדור 3.0, פלטפורמת TRX40 החדשה מגיעה עם תמיכה טבעית בנתיבים מדור 4.0 ואתם כמובן התמיכה בסדרת חדשה לחלוטין המגיעה עם התקן.

אל העולם מגיחים היום שני חדשים ל-TRX40 – האחד הוא ה- Threadripper 3960X והשני הוא ה- 3970X. האחד מכיל 24 ליבות עיבוד והשני 32 ליבות עיבוד בהתאמה.

זו למעשה הופעת הבכורה של מעבדי הכוללים סיליקון בתהליך יצור של 7 ננומטר בתושבת אקסטרים למחשבים שולחניים. אלו מבוססים על ארכיטקטורת Zen2 המוצלחת אותה אנחנו מכירים ממעבדי Ryzen האחרים שהושקו הקיץ. משמעות הדבר היא שמדובר בארכיטקטורה מתקדמית ועכשוית שנעשה בה שימוש במעבדי אקסטרים, ולא אחת דור אחורנית, דבר שיכול להגביל בתוכנות מסויימות לעומת מעבדי תושבת המיינסטרים.

כמות המטמון במעבדים הללו היא כיאה לארכיטקטורה והיא עצומה וחסרת תקדים. ה-3960X מגיע עם 140MB של מטמון מכל הרמות, ו-3970X מגיע עם 144MB. כמות נתיבי ה- 4.0 בכל הפלטפורמה היא 88. בפועל כמות הנתיבים שמשתמשים יכולים לגשת אליהם תהיה תלויה בעיקר בדגם לוח האם.

בכל זאת, לא תהיה בעיה ברוב הלוחות להשתמש בשלל כונני M.2, יחד עם מספר כרטיסי הרחבה במהירויות של X8 ו-X16. פלטפורמת תהיה הרחבה והגבוהה ביותר בחיבוריות שהייתה למשתמש הביתי עד כה.

חברת לא מפחדת מהתחרות, וזה מתבטא גם במחיר המעבדים החדשים. בעוד שעשתה אינטל והפחיתה משמעותית את מחיר מעבדי האקסטרים הקיימים שלה, ואלו שיושקו ממש בקרוב, ב- שומרים על רמת המחירים שראינו בדור 2000.

ה-3960X בעל 24 הליבות יעלה 1,400 דולר, בעוד 3970X יבקש לא פחות מ-2,000 דולר. בשיחה עם רוברט האלוק מ- נמסר לנו כי בטוחה לחלוטין במוצריה ועומדת מאחוריהם, ביודעין אל מול הורדות המחיר של .

כדי לעשות לכם מעט סדר בראש, להלן רשימת משתי ענקיות השבבים עם דגש על כמות הליבות ועל העובדה שכולם ניתנים להמהרה:

שימו לב להבדלים המעניינים ביחס המחיר לליבת מעבד אחת. כמובן שלא כל הליבות נולדו שוות, אך בהחלט ניתן לקחת זאת כסימוכין לביצועים בהתחשב בזה שמדובר בשתי הארכיטקטורות העדכניות ביותר של שתי החברות. מעבדי Threadripper החדשים הם לא "פתרון תקציבי" ולא "תחליף הוגן", הולכת במנטרה של "פרימיום, ולא פחות". בשלב זה קיימת הצדקה שכן יש לה יתרון טכנולוגי מובהק בחלל האקסטרים של תושבות לוחות האם. יתרון בכמות הליבות, יתרון בצריכת אנרגיה ויתרון בחיבוריות מתקדמת.

לשאלה "ומה עם הוואקום שנוצר בין 750 דולר של 3950X לבין 1400 דולר של 3960X?" התשובה הייתה שמעבדי Threadripper 2000 עדיין נמצאים בשטח במחירים טובים, והם מהווים את פתרון הביניים לאלו שרוצים כמות גדולה של ליבות במחיר הוגן. אין ספק שזה נכון, אמנם הקפיצות הטכנולוגיות בין דור לבין Zen2 שמציע האקסטרים הם חלק ממה שהופך תושבת מתקדמת לנחשקת. יתכן ורבים שתכננו ללכת על תחנות עבודה מתקדמות פשוט "יתפשרו" על ה- 9 3950X החדש בעל 16 הליבות.

נכון לעת זאת עדיין לא ידוע על תוכניות להשיק מעבדי Threadripper נוספים. הגיוני שזה יקרה, אך כנראה ש- מעדיפה לשמור על חלק מהקלפים ביד למועד מאוחר יותר.

מעבדי Threadripper החדשים של יגיעו אל השוק לפני סוף השנה האזרחית. השארו מכוונים לפרטים נוספים וכיסוי נרחב!


תגיות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close