סקירה: עכבר ה-Mionix Castor • HWzone
מחשביםציוד הקפי

סקירה: עכבר ה-Mionix Castor

חברת Mionix משיקה עכבר חדש שמתיימרת לספק את מלוא היכולות והמאפיינים של עולם הגיימינג במחיר קצת יותר שפוי. האם היא מצליחה במשימה?

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


אני משער שהכותרת של הפוסט הזה גורמת לקוראים הוותיקים להרים גבה – פוסט על עכבר, לא , מלביא שיפמן שמתמחה בנתבים ואינטרנט?  נו, הם אומרים לעצמם, זה בטח החום והלחות הקיצוניים של החודש האחרון שקצת טשטשו אותו…

mnx3

אז מה בדיוק קורה כאן?

כיוון שאינני ומשחקי מחשב אינם חלק מתפריט השימוש הקבוע שלי, תשומת הלב שהקדשתי במהלך השנים לאביזר האופטי-מכני המונח לימיני באופן קבוע, היתה מזערית.

מונחים כמו ארגונומיה, תאוצה, מהירות עקיבה היו די זרים לי, הבחירה האוטומטית שלי היתה בעכברים ג'נרים ומבחינתי כל עוד הם עבדו, לא ראיתי סיבה להקדיש להם מחשבה שניה.

לפני מספר שנים, הבנתי שהכאבים שאני לעיתים חש ביד הימנית ככל הנראה נובעים מהשימוש בעכבר והחלטתי להתעמק בנושא.  אחרי בדיקה והתנסות החלטתי לבחור בעכברים מסדרה G של חברת .

הם אמנם מיועדים לגיימרים – ואני כאמור לא כזה – אבל אוסף התכונות שלהם ונוחות האחיזה הכריעו את הכף.  העכבר הראשון שלי מסדרה זו היה ה-G5 המיתולוגי ואחרי שהוא הלך לעולמו, הוא הוחלף על ידי ה-G500.   לפני כמה חודשים גם ה-G500 שבק חיים ובמקומו נבחר ה-G502.

לפני שנה וחצי, במסגרת תערוכת CES 2014, נתקלתי באחד מאירועי העיתונאים בדוכן של חברת Mionix, שעד אז לא היתה מוכרת לי.  את הדוכן אייש המנכ"ל של החברה – Peter Nygren שהציג את מגוון המוצרים של החברה.

בשיחה הקצרה שקיימנו התמקדנו בעיקר בעכברים של החברה ובצורך של משתמשים, שאינם שחקנים מקצועיים, בעכברים מתקדמים ונוחים.  הוא רמז לי שהם עובדים על מוצר חדש כזה ולאחר שהחלפנו כרטיסי ביקור, הוא הבטיח לעדכן אותי בנושא.

לפני מספר ימים דפק על דלת בייתי שליח של חברת Fedex נתן לי חבילה, החתים אותי על הנייר המתאים והלך לדרכו. בתוך החבילה נחה לה קופסא שחורה שעליה הכיתוב Mionix Castor.  מסתבר ש-Peter Nygren לא שכח את שיחתנו ושלח לי לבדיקה והתנסות את העכבר עליו דברנו.

mnx2

חברת Mionix השבדית, שכמעט ואינה מוכרת בישראל, מתמחה בפיתוח ויצור של ציוד היקפי לגיימרים כשבין שאר המוצרים שלה ניתן למצוא עכברים, מקלדת, ומשטחים.  החברה, שהוקמה לפני כ-8 שנים, משווקת את העכברים שלה בשני קווים עיקרים – NAOS המיועד לשוק הנמוך ו-AVIOR המיועד לשוק המקצועי.  שתי הסדרות הללו זכו בפרסים רבים ויש להם קהל רחב ונאמן של משתמשים.

בימים אלה מתחילה החברה לשווק עכבר חדש – המכונה Castor – שעומד בפני עצמו ואינו שיך לאחת משתי המשפחות שהוזכרו.  במסגרת מאמצי הפיתוח שלו, האתגר שעמד בפני המהנדסים של Mionix היה לפתח עכבר, שאינו מיועד דווקא לגיימרים מקצועיים, אשר מתמודד בהצלחה עם העייפות של כף היד והאצבעות הנובעת משימוש ממושך.

על מנת להתגבר על עיפות זו ה-Castor מאפשר שלוש אחיזות שונות – באמצעות כף היד (Palm Grip), באמצעות קצות האצבעות (Fingertip Grip) או באחיזת טופרים (Claw Grip) – ראו תמונה למטה.

mnx

שלוש האחיזות הללו מאפשרות למשתמש לשנות את האופן בו הוא מוביל את העכבר ומאפשר לחלקי היד השונים לנוח במעבר בין אחיזה לאחיזה.  על מנת לשפר את יכולת האחיזה, הגוף של ה-Castor יצוק מפלסטיק קשיח ומצופה בארבע שכבות של גומי רך למגע.  טכניקת בנייה זו מבטיחה שלד מוצק המציע אחיזה רכה ונוחה.

באיזור בו מונחת כף היד ניתן למצוא את הלוגו של חברת Mionix שיכול להאיר ב-16.7 מיליון גוונים של צבע.  באותו אופן, גם הגלגלת של ה-Castor – המשמשת גם כלחצן – מאירה במגוון צבעים זה.  מאחורי הגלגלת ממוקם כפתור קטן שבאמצעותו ניתן לשנות את מהירות ופרופיל העקיבה (DPI).

הכפתורים הראשיים של העכבר – השמאלי והימני – מהווים חלק בלתי נפרד מגוף העכבר והם אינם מופרדים מהאיזור בו מונחת כף היד.  עוד שני כפתורים ממוקמים בצידו השמאלי של העכבר והן משמשים לדיפדוף קדימה ואחורה.

למרות המראה הסימטרי שלו, עכבר ה-Castor מיועד לימניים בלבד ועל מנת לשפר את יכולת האחיזה של המשתמשים, מתחת לשני הכפתורים הצדדים, ישנו משטח גומי מחוספס המונע את החלקת הבוהן אל המשטח עליו ה-Castor מונח.

יחד עם זאת, ובניגוד לעכברים אחרים, החלק התחתון שלו קבוע למקומו ולא ניתן לשנות את משקלו של ה-Castor או את מרכז הכובד שלו על ידי הוספת משקולות.

מבחינת החומרה, ה-Castor מתבסס על מעבד ARM ועל חיישן ה-PMW-3310 של חברת Pixart הטיוואנית, הנחשב לאחד מהמדוייקים ביותר בעולם.

חיישן זה, שניתן למצוא גם בעכברים של חברות כמו Steelseries ו-, תומך בעקיבה של 10,000 נקודות לאינץ' (DPI), ללא מנגנון האצה.  בנוסף, רכיב הזה מאפשר עקיבה רציפה עד למהירות של כ-5.5 מטר לשניה כשתדירות הדגימה של המשטח מגיעה ל-1Khz.

עוד מ-NetCHIEF

השימוש ב-Castor אינו דורש התקנת דרייבר יעודי אך במצב זה המשתמש מוגבל להגדרות ברירת המחדל שלו.  מי שמעוניין לשחק עם ההגדרות יכול להוריד את הדרייבר היעודי ואת התוכנה מאתר התמיכה של חברת Mionix ובאמצעותו להגדיר מגוון רחב של תכונות ומאפיינים.

אחד הפרמטרים המעניינים להגדרה הוא קביעת ה-LOD (ראשי תיבות של Lift Off Distance) המאפשר לקבוע את הגובה המקסימאלי מעל המשטח שבו העכבר יפסיק את העקיבה.  הכיול של פרמטר זה מתבצע לפי סוג המשטח עליו העכבר מונח.

התוכנה גם מאפשרת לקבוע צירופי מאקרו כך שלחיצה אחת תבצע מספר פעולות לחיצה רציפות.  לצורך כך כולל העכבר בלתי נדיף בנפח של 128KB המאפשר לשמור את הקלטות המאקרו.
אפשרות נוספת שקיימת בתוכנה היא היכולת לדגום את המשטח עליו מונח העכבר ועל פי רמת איכותו לקבוע את אופן העקיבה.

מידותיו של העכבר בנקודות הגדולות ביותר הן  12.3 ס"מ אורך, 7.4 ס"מ רוחב ו-4 ס"מ גובה.  משקלו של ה-Castor, ללא הכבל הוא 94 גרם, אורכו של כבל החיבור הארוג (braided) הוא כ-2 מטר ועל מנת למנוע קורוזיה – מחבר ה- שלו מצופה זהב.

כפי שניתן לראות בתמונה למטה, ה-Castor מגיע ללקוח בקופסא מוארכת, הנפתחת כמו ספר, אשר כוללת את העכבר עצמו, מדריך משתמש קצר וסט מדבקות אותן ניתן להדביק על המחשב או המסך.

mnx1

עלותו הצפויה של עכבר ה-Castor היא 70 אירו ובשלב זה עדיין לא ברור אם הוא יהיה זמין בארץ ברכישה מסודרת.  יחד עם זאת חברת Mionix מאפשרת ללקוחות ישראלים להזמין את ה-Castor ישירות ממנה ולקבל אותו לביתם בעלות של 56 אירו בתוספת דמי משלוח של 17 אירו.  המשמעות היא שהעלות הכוללת עומדת על 73 אירו שהם כ-300 שקל.

בימים האחרונים, החלפתי את ה-G502 של Logitech ב-Castor של Mionix ועשיתי בו שימוש רצוף של מספר שעות בכל יום.  השימוש העיקרי היה לגלישה, כתיבת מסמכים ומענה לדואר אלקטרוני, כשמדי פעם השתעשתי במשחקים המובנים במערכת ההפעלה .

במהלך השימוש שלי העכבר היה מונח של משטח QCK של חברת .  ה-Castor מחליק על משטח זה בקלות, לא מורגשת שום בעיית עקיבה או בעיית חיישן וגם אחרי שימוש ארוך, לא חשתי עייפות או כאבים.

בשלב הזה נראה לי שאני אמשיך להשתמש בו כיוון שמבחינתי, בשורה התחתונה, הוא יותר נוח ובעל תגובות הרבה יותר מהירות מה-G502.

ב-NetCHEIF תוכלו למצוא סקירות ומדריכים נוספים בנושאי נתבים ורשתות ביתיות

קישורים נוספים


תגיות
Back to top button
Close