סנדי ברידג להמונים • HWzone
מחשבים

סנדי ברידג להמונים

מבוא
 
ריבוי הפלטפורמות של חברת גורם לאחרונה ללא מעט בלבול בקרב הצרכנים. בקצב מסחרר של פלטפורמה לשנה, כיום ניתן לראות בשימוש ארבע פלטפורמות שונות: LGA775, LGA1155, LGA1156 ואת ה-LGA1366. אם לא די בכך, הפלטפורמה החמישית, ה-LGA2011, כבר בדרך אלינו. רבים אינם שבעי רצון מהמצב הקיים היות וריבוי הפלטפורמות מקשה על שדרוג המערכת מצד המשתמש, ומקשה על החברות השונות שנאלצות לייצר, לתחזק ולתמוך בקווים רבים של מוצרים לכל הפלטפורמות השונות.
 
ככל הנראה, שואפת חברת להאט את הקצב המסחרר ולצמצם את שורת הפלטפורמות המוזכרות לכמות סבירה ולרכז את המאמצים ב-2 הצעות מרכזיות. הפלטפורמה המתקדמת תהיה ה-LGA2011 אשר אמורה לצאת בקרוב, והפתרון ההמוני שימשיך לככב על גבי המדפים יהיה ה-LGA1155 אשר כבר מוכרת לרבים מאיתנו. מגוון רחב של מוצרים הזמינים לפלטפורמה המדוברת מאפשר חלוקה נוחה ויעילה יותר על פי קריטריונים שונים וכן על פי העלות לצרכן. יתרה מזאת, עלויות הייצור של פתרונות ה-Sandy Bridge המיוצרים ב-32 ננומטר מאפשרות כעת תמרון במדיניות התמחור תוך ירידה לעלות שמאפשרות לפנות לכל פלח שוק אפשרי.
במילים אחרות, ה-LGA1155 נכנסת לנעליה הגדולות של הפלטפורמה שזכתה לעניין רב בשנים 2007-2008, ה-LGA775 ועשויה לזכות במגוון עשיר של מעבדים מסוגים שונים החל מהיקרים ביותר כגון ה-Core i7 ודרך מעבדים עממיים יותר ועד לזולים ביותר – מעבדי ה-Celeron. מה שנותר לאינטל לעשות זה לדאוג להרחיב את קו מוצרי המדף הקיימים, קרי מעבדי ה-Core i3,i5,i7 ולהוזיל אותם. הצעד הראשון כבר נעשה בכיוון זה – השיקה לאחרונה הבנויים בארכיטקטורה שזכתה לכינוי Sandy Bridge תחת המותג המוכר פנטיום. סלילת הדרך נמשכת וכבר בסתיו הקרוב נזכה לראות את המעבדים התקציביים מסוג משווקים גם הם לפלטפורמה זאת. ניתן להסיק כי לאחר השלמת המכלול תזכה ה-LGA1155 בתואר הרשמי של הפתרון האוניברסלי ובכך יידחו לפינה הפלטפורמות מסוג LGA775 וה-LGA1156 אשר זוכות עד היום לפופולאריות לא מבוטלת בזכות מחירם הזול יחסית.
היום נציג בפניכם את שני השייכים למשפחת פנטיום החדשה שקיבלנו לרשות מעבדתנו: ה-G620 וה-G840. נקדים ונציין כי מדובר במעבדים כפולי ליבה מן המניין, אולם בניגוד למעבדי ה-Core, אלו לא זכו לתמיכה ב-Hyper-Threading והליבה הגרפית בהם נחותה יותר. בזכות תמחור אטרקטיבי למדי, אלו עשויים למצוא עצמם במערכות ברמת בינונית, כתלות בביצועיהם בהמשך הביקורת.
 
פנטיום ישן החדש
 
מאז שמיקרו-ארכיטקטורת ה-NetBurst ירדה לטמיון כתוצאה מאי-עמידה בציפיות הגבוהות ממנה, משווקים מעבדי הפנטיום כפתרונות לא יקרים ובעלי ביצועים בינוניים. על פי מדיניות אינטל, אין מדובר במעבד תקציבי אך עדיין מדובר במתחרה נחות משמעותית ביחס לסדרה הבכירה – סדרת ה-Core. הלוגיקה הפנימית של מעבדי פנטיום פשוטה למדי – לוקחים את מעבדי ה-Core i3, מפחיתים במעט את התדר, מקצצים בכל הפיצ'רים הייחודיים ומקבלים מעבד כפול מהיר למדי לפלטפורמת ה-LGA1155. למעשה, מעבדי הפנטיום יורשים ממעבד ה-Core i3 את שני הליבות המרכזיות שמצויידות בזיכרון מטמון מרמה 3 בנפח של 3 מגה-בייט ואת הליבה הגרפית HD Graphics מהגרסה הבסיסית. לעומת זאת, רשימת ההבדלים בין שתי המשפחות ארוכה יותר וכוללת את רוב החידושים של הארכיטקטורה Sandy Bridge, שכאמור לא נכללות במעבדי הפנטיום:
  • מעבדי הפנטיום לא זכו לקבל תמיכה בטכנולוגיית ה-Hyper-Threading אשר מאפשרת להריץ שני תהליכים לוגיים על כל ליבה. כתוצאה מכך, מעבדי הפנטיום מזוהים על ידי כמעבד שני ליבות בניגוד לאחיו הגדול Core i3.
  • הליבה הגרפית של מעבדי פנטיום נותרה ללא תמיכה בטכנולוגיית Quick Sync, ולכן לא יוכלו לקודד ברזולוציה גבוהה במהירות.
  • מעבדי הפנטיום לא ירשו את ערכות הפקודות Intel AVX (ר"ת Advanced Vector Extensions) המגיבה את ביצועי האפליקציות העוסקות באופטימיזציה ווקטורית ואת ה-Intel AES (ר"ת Advanced Encryption Standard New Instructions ) המסייעת בתהליכי הצפנה.
  • בקר הזיכרון של מעבדי הפנטיום תומך אך ורק בהפעלת בתדרים DDR3-1067MHz ו-DDR3-1333MHz מה שימנע מהמשתמשים לנצל זיכרונות בתדרים גבוהים יותר.
  • מכפלת מעבדי הפנטיום נעולה. אלו אינם תומכים בטכנולוגית ה-Turbo Boost ולא מאפשרים . נוסיף ונציין כי תכונה זאת משותפת בצורה חלקית גם למעבדים מסדרת ה-Core.
שלושה דגמים עיקריים של מעבדי לפלטפורמת ה-LGA1155 הושקו לעת עתה: ה-G620, ה-G840 וה-G850. מלבד לתדרי הליבות של המעבדים, אין הבדלים רבים בין המעבדים הללו. בקר הזיכרון של מעבד ה-G620 הינו החלש ביותר ותומך בזכרונות במהירות DDR3-1066MHz בלבד. הדגם הרביעי, G620T, חסכוני יותר בחשמל: רמת ה-TDP של מעבדי הפנטיום הסטנדרטיים עומדת על 65 וואט בדומה ליתר מעבדי הליבה הכפולה במשפחת ה-Sandy Bridge ולעומת זאת, מעבדי ה-T בסדרת הפנטיום מתגאים ברמת TDP נמוכה משמעותית אשר עומדת על 35 וואט בלבד.


1 2 3 4 5 6 7 8 9העמוד הבא
תגיות

2 תגובות

  1. השוואה חובבנית
    Athlon II X3 הוא כמעט בן שנתיים, למה לא להשוות למשהו רלוונטי יותר כמו A6 או A4…

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close