סוף דרכו של ה-Radeon VII • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

סוף דרכו של ה-Radeon VII

כרטיס המסך הראשון בעולם בעל ליבת 7 ננומטר מסיים את דרכו בקול ענות חלושה, חצי שנה בלבד לאחר שנחשף

די קשה לטעון כי מדובר כאן במהלך מפתיע – ברשת מדווחים כי כרטיסי ה-Radeon VII של AMD שהוצגו על הבמה המרכזית בתערוכת CES בחודש ינואר הגיעו לסטטוס של EOL (ר"ת End of Life), כלומר שהשיווק המסחרי שלהם הסתיים הלכה למעשה מבחינת החברה, ובכך אנו מתקרבים צעד נוסף אל סיום חייה השנויים במחלוקת של ארכיטקטורת ה- כולה.

תחילה קיבלנו הצהרות מ- על כך שאין תוכניות להשתמש בליבות Vega אשר הומרו מתהליך ייצור של 14 ננומטר לתהליך ייצור חדשני של 7 ננומטר עבור יישומי ומוצרי גיימינג, אלא רק במסגרת מוצרים להאצת מערכי HPC – אך לבסוף הגיעה ההשקה של ה- Vega VII האימתני שכלל ליבת Vega 20 בעלת 3,840 יחידות ביצוע פעילות, 16GB של מובנה על גבי השבב ומעטפת הספק מאסיבית של 300 וואט.

היה קשה למצוא אותם בחנויות – ובקרוב זה עומד להפוך לקשה עוד יותר

למרות נתוני הפתיחה הנאים האלו, הביצועים בפועל של ה-Vega VII הוכיחו כי קשה ללמד כלב זקן תרגילים חדשים – ו-AMD שוב מצאה עצמה מפגרת בכל הנוגע ליכולות מאחורי דגמיה של NVIDIA. תג מחיר בסיסי של 700 דולר וזמינות מצומצמת שבחלק מהמקרים הקפיצה את המחיר מעל לרף המומלץ לא עזרו לצבור תאוצה – ואז הגיעה ההשקה של Navi בתור ארכיטקטורת העתיד היעילה והאפקטיבית יותר של , שפותחה מראש עבור תהליך ייצור של 7 ננומטר ולא רק הותאמה אליה רטרואקטיבית.

הנתונים היו מתקדמים מאוד – אך לא הצליחו להשתוות למתחרה הישיר מבית , אשר יוחלף בעצמו בהדרגתיות ב- 2070 Super שזול יותר

במצב הנוכחי, נראה כי הסיכוי לכך שנראה דגמי Radeon VII בעיצוב מותאם אישית של היצרניות השותפות של AMD, במקום עיצוב הרפרנס הסטנדרטי המועצה מראש, הוא אפסי – וכך גם הסיכוי לראות מוצרי Radeon נוספים כלשהם בעתיד עם ליבות Vega. מה שנותר בשוק כעת הוא בעיקר מוצרי APU לניידים ונייחים שכוללים ליבות Vega מובנות, וגם שם הציפייה היא שנראה קפיצה לארכיטקטורת ה-Navi החדשה עם הקפיצה לליבות 2 במקום Plus, בדור הבא.

סוף הדרך של – וכנראה גם לשימוש בזכרונות במוצרי גיימינג

האם תתגעגעו ל-Vega על כל נגזרותיה השונות והמשונות, או תשמחו שהיא בדרך להיכחד מהשוק (אולי עוד לפני ש- אשר קדמה לה תיעלם)? מוזמנים לדבר על זה בתגובות.

תגיות
Back to top button
Close
Close