מקלדת APEX M750 בביקורת: הסוויצ'ים של SteelSeries עומדים למבחן

הכירו את המקלדת המכאנית המשוכללת של – אשר מציעה מנגנונים שמאתגרים את אלו מבית Cherry MX. האם הפיתוח העצמי עשה את העבודה?

עולם מקלדות הגיימינג מתפתח תמיד. נראה שבחלוף הזמן צצות אופנות שמשפרות את אפשרויות הבחירה של המשתמש, ביחוד בעולם המקלדות המכאניות.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


למשך תקופה ארוכה "מקלדת גיימינג" היה מונח שכלל בתוכו בעיקר דברים כמו תאורה ומקשי מאקרו, בהמשך ביצעו הלחצנים המכאניים קאמבק לעולם הגיימינג (או למעשה כניסה מוחלטת בתור מוצר גיימינג לעומת כתיבה). מקלדות אלו לרוב לא כללו תאורה כלל והיו פשוטות מבחינת תוכנה ופונקציונאליות.

כיום, ישנו מבחר רחב של מקלדות גיימינג מכאניות הכוללות תאורת RGB, מגוון גדלים שונים ולכל יצרן התוכנה שלו וכלי השליטה. השולטת בעולם לחצני המקלדות המכאניות היא חברת Cherry הממוקמת כיום בגרמניה. ללחצני Cherry ישנן תכונות קבועות ולמשל מקש Cherry MX במקלדת אחת ירגיש פחות או יותר כמו לחצן שכזה במקלדת אחרת. כמו כן גם מחיר הלחצנים קבוע לכל יצרנית שרוצה לייצר מקלדת משלה סביב הלחצנים הללו.

יצרנית הציוד ההיקפי היא לא חדשה במשחק הגיימינג. יחד עם HWzone, שנת 2001 מסמלת את לידת המותג שנכנס בקצב גבוה לעולם הגיימרים על תחומיו השונים. חברה זאת נהייתה מפורסמת במיוחד בזכות מוצרים כמו סדרת האוזניות Siberia.

כעת מנסה SteelSeries את מזלה בתחום מקלדות הגיימינג שאת פיתוחן לחלוטין בתחומי החברה. מקלדת שכזאת היא ה-APEX M750 בעלת הלחצנים המכאניים מדגם QX2 המקבילים ל-Cherry MX .

תעודת זהות – APEX M750

  • גודל מקלדת: מלא, 104 מקשים
  • סוג לחצנים: QX2 מפיתוח עצמי, מקביל ל-Cherry MX Red
  • משקל: קילוגרם אחד בדיוק
  • חיבור למחשב: כבל מולחם, חיבור בודד
  • תאורה: בכל לחצן, מלא של 16.8 מליון צבעים
  • מחיר: 125 דולר בארה"ב לפני מיסים, 690 שקלים בישראל (כולל עברית עם תאורה)

בתוך האריזה מגיעה המקלדת, חוברת הפעלה ורגליות גומי יחודיות שניתנות להחלפה בהתאם לדרישת הגובה. מדובר במנגנון מעט משונה וזר לי, אני חייב להודות. אני רגיל ללשונית פשוטה ומעט שבירה שמאפשרת שינוי גובה אחורי במקלדות.  המנגנון לא מכיל דבק ואינו קבוע. כל שיש לעשות הוא לסובב את הרגלית בהכנסה עד לישור עם החור המיועד. באופן טבעי בחרתי בהגדרה הגבוהה ביותר, מרגיש לי הנח ביותר בעיקר לכתיבה כאשר ידי מונחות על השולחן.

אפרופו, המקלדת לצערי לא מכילה משענת ליד מכל סוג ולא תומכת בחיבור יעודי של משענות. לכן, לאלו מכם שמעריכים משענת יד – כדאי לחשוב על הצטיידות באחד צד ג' במידה ו-M750 נמצאת על הפרק.

זה הוא הלחצן המדובר העונה לשם QX2. מדובר בלחצן עצמי של SteelSeries המקביל ל-Cherry MX (ולכן גם צבוע באדום). ישנן כמה וכמה סיבות טובות לפתח לחצן שכזה מבית ולא לקנות אפילו כשמדובר בשוק שנשלט ברובו על ידי חברה אחת.

סיבה ברורה אחת החסכון בעלויות. יתכן מאוד כי הלחצנים הללו עולים מעט פחות ל-SteelSeries לעומת המחיר שמבקשת Cherry עבור הלחצנים שלה. סיבה נוספת היא חוסר בשביעות רצון מאיכות או תחושת הלחצן של ה-Cherry MX . לחצן זה מכיל נורת בחלקו החיצוני-עליון.

כבל ה- מולחם למקלדת ולצערי אינו ניתן לשליפה כלל. מדובר בחרב פיפיות, משום שכבל ניתן לשליפה משפר את רמת התחזוקה במידה והחיבור למחשב נשחק, אך מצד שני כאשר שקע במקלדת נשחק תיקונו יקר. בכל זאת, הייתי מציין זאת כחסרון קל. אני מעדיף כבלי נשלפים לצורך נוחות התחזוקה.

חווית השימוש במקלדת

בואו ונתחיל מאסתטיקה, אחת הסיבות העיקריות שמוצר כזה קיים ונושא תג מחיר מכובד למדי.

מדובר באחת המקלדות הנאות ביותר שפגשתי עד כה. הפשטות שבעיצוב היא בעיקר זאת שקונה אותי. הסקנדינבים שעומדים מאחורי מבינים ש"גיימינג" זה לא תמיד זויות חדות ועיצובים בולטים ועל כך מגיעות להם נקודות. גוף המקלדת עשוי פלסטיק בתחתית וכל החלק העליון מכיל שכבת אלומיניום עבה למדי שהופכת את ה-M750 לאחת המקלדות הקשיחות ביותר בהן נתקלתי מימי.

התוכנה ששולטת באורות המקלדת הזאת היא אותה התוכנה ששולטת במוצרי SteelSeries אחרים המכילים נורות דוגמת ועכברי החברה – Engine 3.

לחץ להגדלה
לחץ להגדלה

ה-Engine 3 היא ככל הנראה תוכנת השליטה המתקדמת, הנוחה והפספונסיבית ביותר שפגשתי לציוד היקפי – חד וחלק. ישנה תופעה מוכרת בתוכנות לשליטה על נורות שבה התגובה איטית מאוד לכל שינוי שנעשה בתצורת הפעלת הנורות – היא כמעט ואיננה כלל.

לחץ להגדלה
לחץ להגדלה

כל שינוי שאני מחל מתבצע באופן מידי לחלוטין. התצוגה המקדימה לפני אישור גם היא פועלת ללא דופי. לא נתקלתי כלל בבאגים תוכנתיים, בקריסות או בחוסר סינכרון מוחלט של נורות בתקופת השבועיים בה השתמשתי ב-M750.

לתוכנה שלל משלה להתאמת צבעים בהתאם למשחקים ותוכנות במחשב. אחת מהן למשל היא כזאת המאפשרת המרה של קובץ GIF לאנימציה על גבי המקלדת. מגיע ל- קרדיט רציני על תוכנה ישר ולעניין.

נוחות כתיבה

כמובן שמדובר בנושא סובייקטיבי לחלוטין ולכן הדעה שלי בכל הנוגע לחווית השימוש יכולה להיות שונה משמעותית מדעות של אחרים. הייתי מגדיר את גודל הידיים שלי כבינוני עד גדול ונראה שהמקלדת מתאימה לגודל שכזה עם ריווח טוב בין איזורי המקשים השונים.

המעבר אל המקלדת הזאת ממקלדות אחרות הוא אחד החלקים ביותר שבוצעו שכן אין כפתורים בעלי צורה מוזרה או כאלה במיקום משונה.

ישנם מקשי מולטימדיה במקלדת והם מוטמעים כמקשים חלופיים בין קיימים. על מנת להשתמש בהם יש ללחוץ ולהחזיק את כפתור ה- היעודי. בלחיצה נדלקים בשונה הכפתורים להם פונקציה נוספת כמו שליטה על עוצמת התאורה וכלי שליטה בנגן.

אני חייב להודות שלפחות בהתחלה לחצני ה-QX2 הרגישו לי מעט מוזר. נראה כי SteelSeries כיוונה את הלחצנים הללו להיות מעט יותר רכים וקלים ללחיצה לעומת ה-Cherry MX . מבחינתי זו בשורה מעולה למי שרוצה מעט פחות התנגדות לצרכים השונים. מצאתי שלכתיבה זה פשוט נהדר. את הביקורת הזאת אני כותב באמצעות שימוש ב-M750. כך נשמעת המקלדת:

פה אנחנו מגיעים למה שלפי דעתי הוא החסרון הגדול ביותר במקלדת זאת, אם כי אינו משפיע בצורה משמעותית על חווית השימוש וקל יחסית לטיפול. שימו לב לרעש שמפיקים המקשים השונים. עוצמת הרעש שמפיקים הכפתורים הקטנים היא אחידה למדי ונשמעת ממש דומה למקלדות רבות בעלות לחצני Cherry MX .

מקשי השיפט עוד סבירים ברמת הרעש שלהם והשימוש בהם נעשה בתדירות נמוכה יחסית. ואז, יש את מקש הרווח. אני לא יודע איך ולמה זה קרה, אך מקש הרווח רועש בצורה קיצונית. בסרטון אני לא לוחץ עליו חזק יותר מאשר על המקשים האחרים, אך כמות הרעש שהוא מפיק היא אדירה. הבעיה היא שלהדביק משהו כמו משטח גומי קטן בתחתית יפתור רק חלק מעוצמת הרעש. נראה שהמקש מאוד רועש עוד לפני שבכלל נלחץ עד הסוף.

מלבד זאת, אני יכול לציין שעברתי שבועיים נעימים עם ה-APEX M750 ואני בהחלט יכול להחשיב את המקלדת הזאת כמוצר רלוונטי ביותר לגיימרים שרוצים יותר מסתם עוד מקלדת מכאנית. הלחצנים מתאימים ביותר לכתיבה וגיימינג. לא נצפה כלל גוסטינג או חסימה של מקשים אחרים בכתיבה או גיימינג תחרותי כך שהמקלדת הזאת בהחלט יכולה לשמש לכך.

בין יתרונותיה של ה-M750 ניתן לציין את איכות הבניה הגבוהה מאוד, את התוכנה היציבה והאינטואטיבית, ואת נורות ה- שמרגישות חיות ונושמות ולא כלואות עמוק בתוך גוף המקלדת. גם המחיר לא רע בכלל. 690 שקלים אינו מחיר נמוך למקלדת באופן כללי, אך בהתחשב בתחרות שקיימת בשוק מקלדות ה- ל-M750 יש הזדמנות טובה להצלחה בבחירה בזכות יתרונותיו. אני כן חושב שיש מקום לירידה קלה במחיר לכ-600 שקלים, מחיר זה עשוי לקטוף הצלחה גדולה משמעותית בהתחשב בתחרות הקיימת.

בין חסרונותיה של המקלדת אציין את מקש הרווח הרועש יחסית ואת העובדה שכבל ה- מולחם ואינו ניתן לשליפה.

מומלץ – SteelSeries APEX M750 Keyboard

החלטתי להכניס את המקלדת לרשימת המומלצים כי אני מאמין שיש לה קהל. נתקלתי בכמה חוות דעת של חברים שהתלהבו מהעיצוב המינימלסטי והנקי. חווית הכתיבה מעולה על אף רעש מקש הרווח ונורות ה- מרהיבות. יתרון נוסף הוא תוכנת השליטה הפשוט מעולה של .