מפלצת בצבע בז' – עשור של מודינג

5 תגובות

מודינג הוא בהחלט אחד התחומים שעבר הכי הרבה תמורות בעשור האחרון. ממארז פשוט בצבע בז' למפלצת בגובה מטר וחצי עם תאורה מסנוורת וכונס של מטוס קרב – לפני עשור הכל היה ידני והשוק היה כמעט ולא קיים.
בשנת 2001 נחשב "מודינג" בעיני רבים לסטייה של ילדים אמריקאים מפונקים, שמצאו מסור חשמלי במוסך של אבא והחליטו לחתוך חור ענקי במארז ללא כל סיבה מהותית. באותה השנה עולם המודינג היה קטן ומצומצם – כת שלא סחפה אחריה הרבה מאמינים. מספר המדריכים, הביקורות ופיסות המידע היו מעטות, הפרויקטים לא היו מלהיבים והמשתמשים בארץ – לא ידעו בכלל על מה מדובר.
מדריך ראשון
כבר בשנת 2001 שיחררנו מדריך מודינג ראשון, שחוגג היום, תאמינו או לא, 10 שנים של עשייה, תוכן וקהילות מרובות משתמשים, קשה להאמין לזמן הרב שחלף מאז. אם גם אתם מתקשים להיזכר באותה התקופה תוכלו למצוא את כל הכתבות בארכיון שלנו.
באותה השנה ראינו שמשתמשים רואים במודינג חלק מנושא האוברקלוקינג, ושמטרת המודינג היא לדאוג לתשתיות המארז. בהמשך לכך שיחרר האתר מספר מדריכים המספקים מידע נרחב על יצירת מערכות אוורור מבוקרות, כבילה נכונה והוספת מאווררים באופן עצמאי למארז המחשב. קהילת המודינג גדלה ואיתה גם גלריית המודינג שלנו, שבה הציגו המודרים את תוצר העבודה הסופי שלהם. העלייה החדה ביותר הורגשה דווקא בפורום יומני פרויקטים – חברי הקהילה התענינו פחות בתוצאה הסופית ויותר בדרכים ובטכניקות השונות לביצוע המוד (הידעתם? של גיצים, אש, צבע וכלי עבודה חשמליים מעניינים יותר ממילים).
קופסת פח מכוערת יכולה בקלות להפוך למיצג מרשים
שנת 2002 היוותה נקודת מפנה בתחום המודינג בישראל בה ראינו יותר ויותר מודרים נכנסים לקהילת הפורומים שלנו, רעבים למידע. בשנה זאת כבר התופעה גדלה והתפתחה, שמטרת המודינג עליהם שונה ממה שראינו בעבר. המודינג החדש גרם לשינוי התפיסה בנושא והבינו שקופסת פח קטנה ומכוערת יכולה בקלות להפוך למיצג מרשים הנמנה באותה נשימה עם כלל רהיטי הבית.
פח בתור מארז למחשב מחשב בתוך קופסה של מערכת הפעלה
גם בשנה זאת צוות התוכן של HWzone לא הפסיק לעבוד והצטרף לטרנד החדש. מדריך לצביעת המארז היה רק אחד מתוך שורת המדריכים ששוחררו באותה שנה בנוסף למדריך הראשון מסוגו באתר המדגים כיצד לבצע מודינג מקיף למארז.
הדרמל, שהיה כלי נפוץ אצל מודרים ברחבי העולם, נחת בישראל וגם כאן הפך לחביב המודרים. החברה המייצרת את הכלי, Dremel, הבחינה בשימוש הנרחב שמודרים בכל העולם עושים בכלי שלה והכירה בו ככלי המודינג הרשמי של המודרים.
כבר בשנת 2003 התחלנו לראות תופעה חדשה שתפסה תאוצה – בניית מארז מאפס. הרעיון היה לוותר על בסיס של מארז קנוי, ולבנות מארז לפי תכנון מקורי של המודר, תוך בחירת החומרים הרצויים, הגודל והצורה של המארז. הידעתם? במקום לבזבז סכומי עתק על משחקי ארקייד בפאב השכונתי, ניתן לבנות מכונת ארקייד שעולה על המקור ממחשב ביתי פשוט.
מחשב פ33ה בית הארחה סיני או יפני?
שנת 2004 הייתה עדיין תקופה בה יצרני המארזים סיפקו השראה למודרים ולא להיפך, עם מארזים מרהיבים ביופיים, איכותיים וקרירים במיוחד. נחשפנו לגופי תאורה שונים ומשונים הנמצאים בתוך המארזים, ובהתאם לכך ראינו את המודרים מייצרים את אותם גופי תאורה בעצמם.
המודינג נהיה מסחרי
בשנת 2005 ראינו יותר ויותר חברות מארזים ענקיות מיצרות מוצרי מודינג ייעודים. מאווררים זרחניים, קתודות אולטרה-סגולות, רגליות מוארות למארז וערכות כבילה היו רק חלק קטן מאותן מוצרים ששווקו למודרים באותה תקופה. ניתן לומר בהחלט שמנקודה זו ואילך, חברות מוצרי המודינג, המארזים וספקי הכוח שאבו ידע נרחב והשראה מהמודרים ברחבי העולם, ואף ניסו לחקות אותם. חזינו בתחרויות מודינג ענקיות המתרחשות מדי שנה, בה המודרים מקבלים במה מכובדת ומציגים את יצירותיהם. חברי קהילת המודינג באתר הביעו זעם ותסכול, למה להם לא מגיעה תחרות מודינג, כאן, בישראל? כתגובה לתלונות הגולשים התקיימה תחרות מודינג בחסות HWzone עוד באותה שנה.
בשנת 2007 כבר הרגשנו עליית מדרגה של ממש בתופעה שנקראת מודינג. באותה תקופה, הפרויקט ה"לוהט" ביותר במערכת הפורומים שלנו היה פרויקט ה-AquaLight של המשתמש ssR. הפרויקט זכה לאהדה גדולה ולמעריצים רבים בשל היותו רציני ומושקע, ובעיקר בגלל השימוש הנרחב בכלי העבודה המתקדמים שבהם נעשה שימוש. הפרויקט זכה לחשיפה ואף זכה לראיון אישי עם המוח מאחוריו.
מחשב פירמידה – אין גבול לדמיון מנוע V8, בעצם זה מחשב
באותה התקופה ראינו גם את חברות המארזים מתקרבות למודרים בכל ששיווקו מספר מארזים הניתנים להרכבה עצמית. ניסיון נחמד של חברות המארזים לפנות אל המודרים, אך בסופו של דבר – נחשב ככישלון בעיני רבים.
בתחילת שנת 2010 פורסם המאמר "יומנו של מודר". כתב המאמר – Arkadur, מוותיקי משתמשי האתר וקהילת המודינג, חשף בפני הגולשים את מקור ההשראה שלו, את הסודות המקצועיים בהם השתמש להצלחת הפרויקט, ואיך התרגש כשקיבל את תפקיד המנהל של פורום אלקטרוניקה ומודינג.
מארזים מודולאריים הם כבר לא דבר חדש
היום אנו מתקרבים לסוף שנת 2011, שנה בה מארזים מודולאריים הם כבר לא דבר חדש. מדהים לראות כמה שינויים ראינו מאז אותה תקופה, שבה המודינג לא זכה לחשיפה רבה. מרגש לראות את קהילת המודינג שלנו הולכת ומפתחת, ולצידה את פורום יומני הפרויקטים נעשה עמוס בכל טוב. כיף לראות את צעירי הקהילה מתמודדים עם אתגרים שהמודינג מציב להם ולעומתם לראות את "זקני השבט" מתלוננים על כמה אין להם זמן לעשות בגלל העבודה או בגלל שהאישה זרקה את הדרמל מהחלון.
השינוי שחל בעולם המודינג הוא עצום – כיום אנו רואים יותר ויותר נותני חסות לפרויקטי שונים, חברות ענקיות שמעסיקות מודרים מנוסים כמהנדסים, וחברות שלומדות את השוק מקהילת המודרים העולמית.
במבט לאחור, מי היה מאמין שהיצרנים הם אלה שילמדו מהמודרים, מצב שבו הגולם קם על היוצר. במבט לעתיד, נקווה לראות את המשך שיתוף הפעולה בין המודרים לבין היצרניות השונות, כמו מודולאריים יותר, ספקי כוח שמגיעים ללא סליבינג אלא עם ערכה מגוונת שאותה המשתמש יוכל להרכיב בעצמו ועוד.
נקווה לראות גם את קהילת המודינג בישראל מתפתחת, את תחרויות המודינג נעשות לעיתים תכופות יותר ואתכם, הגולשים – יצירתיים יותר.
כמה מילים אישיות ממני אליכם
שמי אבי מנסורי, בן 20 מירושלים. הצטרפתי לאתר בשנת 2006 בכדי להתייעץ עם חברי פורום "מפרטי מחשב" במחשב שרציתי לקנות באותה תקופה. בין שיטוט לשיטוט במערכת הפורומים נסחפתי אל העולם העצום של המודינג בישראל. כשהתחלתי כקורא נלהב בפורום יומני פרויקטים ושל מדריכים בנושא לא ידעתי שבמהלך הזמן אחליט להעלות הילוך ולקחת חלק פעיל יותר בקהילת המודינג בישראל.
במשך כשנה ניהלתי את פורום "אלקטרוניקה ומודינג" לצד פורום "יומני פרויקטים" כאשר כל המטרה הייתה להפנות כמה שיותר מידע לקהילה הקטנה שהייתה בזמנו. בשנת 2007 פרסם האתר את המדריך הראשון שכתבתי, אני זוכר איך התרגשתי, איך השווצתי בפני החברים, איך הרגשתי מסופק מההזדמנות שניתנה לי – לכתוב מדריך שיעזור למשתמשים לנחות ברכות בעולם המודינג הנרחב.
היום אני יושב וכותב את המאמר הזה שאתם קוראים עכשיו, עם ידיים מעט רועדות ודמעות בעיניים. אני נזכר בתקופה שחתכים מדרמל וכוויות ממלחם היו שגרתיים אצלי, ומתגעגע. השבוע אנו מציינים 10 שנים לאתר, יותר מסתם אבן דרך – תקופה מעולה להתבונן במפעלינו בעשור האחרון. זוהי הזדמנות מעולה לחשוב על ההשלכות שהיו למילותיי, הן במדריכים, בביקורות המארזים והן בתגובותיי בפורום.
היום, כשאני כותב מאמר זה עולה בי תחושת גאווה, על כך שבזכות המילים והידע שחלקתי איתכם, הגולשים – שיניתי, השפעתי ותרמתי לקהילה שלפני עשור הייתה קטנה פי כמה וכמה ממה שהיא היום.
אך אין לי לייחס תחושת גאווה זאת רק לעצמי, כשלצידי עומדים שורת כתבים, עורכים, סוקרים, צלמים, מנהלי פורומים ומומחים שכן בדיוק כמוני, כל מטרתם הייתה ותהיה לתרום לקהילה הענקית והאיכותית שיצרנו לנו כאן ב-HWzone ולאנשים שסתם עוברים באתר בכדי למצוא מפרט מחשב במדור המפרטים המומלצים.
לסיכום נאמר כי לכם, חברי הקהילה, נותר רק לשמור, לטפח ולשמר את הקיים ולצד זה לקחת חלק פעיל יותר בצוותי התוכן והפורומים של האתר. גם לכם, אני וכל צוות האתר חייבים תודה ענקית על שקראתם, למדתם, יצרתם והגבתם. על שיצרתם מרקם איכותי, אנושי ועשיר באתר, על שהייתם חלק בלתי נפרד מהאתר ועל כך שאתם גורמים לנו להסתכל עשר שנים אחורה ולהתגאות בפועלנו.