מפות הדרכים של AMD: מתחילים הכל מחדש עם Zen 5

מפתחת השבבים חושפת את הקלפים לשנות העתיד הקרובות ומאותתת כי לא תמשיך להסתפק רק בשדרוגים קלים עבור הקיים לאורך זמן

AMD החליטה להנחית עלינו המון מידע מעודכן אודות התוכניות שלה מעתה ועד לשנת 2025, בקירוב, במסגרת אירוע ה-Financial Analyst Day שנועד להלהיב את הכלכלנים והמשקיעים המיועדים אך עושה זאת בהצלחה גם לצרכנים הביתיים חובבי הביצועים – כשגולת הכותרת החמה ביותר היא כנראה פרטים ראשונים אודות ליבות Zen 5, שמיועדות להיכנס אל מוצרים ראשונים של החברה במחצית השנייה של 2024.

נציגיה של מפתחת השבבים האמריקאית לא פירטו יותר מדי אודות החידושים שצפויים לנו בגלגול החמישי של ארכיטקטורת ה-Zen, אך שימוש במינוח 'ארכיטקטורה חדשה מהקרקע' (בתרגום חופשי ליברלי) היא לא משהו בו נתקלנו מאז המעבר לעידן ה-Zen ב-2017, כך שיש סיבה טובה לצפות לגדולות מהדור העתידי ולהמשיך לעקוב אחריו מקרוב. מה שכן מובטח לנו הוא עוד שיפור ביעילות ובביצועים, הרחבה של מבנה צינור העיבוד היסודי הקיים בכל ליבת עיבוד ועוד פקודות וטכנולוגיות להאצת יישומי בינה מלאכותית ולמידה חישובית, מעבר לאלו שכבר מיועדים להיכנס אל תוך ליבות ה-Zen 4 מאוחר יותר השנה.

מפת הדרכים עבור Zen 5 מאשרת את התכנון להציע את הליבות הללו בשלוש תצורות עיקריות שונות, תחת תהליכי ייצור של 4 ננומטר או 3 ננומטר מבית השותפה הקרובה TSMC: ליבות Zen 5 סטנדרטיות, ליבות Zen 5 עם ציוות נפח גדול במיוחד של זכרון מטמון ייעודי בטכנולוגיית ה-V-Cache החדשה וליבות Zen 5c צנועות יותר שמיועדות לשמש מערכים עם מספר גדול במיוחד של יחידות פעילות בתוכם בעולמות השרתים. מבחר זהה לזה של דור ה-Zen 4 שבפתח, אם כי אנחנו נוכל לקוות לכך שבמסגרת Zen 5 יהיה לנו מנעד גדול יותר של מוצרים עבור כל סוג ליבה – בעיקר בטכנולוגיית ה-V-Cache המבטיחה (וגם מקיימת, כשנותנים לה את ההזדמנות).

האזכור של תהליכי ייצור ב-4 ננומטר וב-3 ננומטר במקביל הוא מסקרן ואף תמוה במקצת, שכן עבור TSMC מדובר בשני דורות שאמורים להיות נפרדים כאשר התהליך ב-4 ננומטר מהווה שדרוג קל של תהליך הייצור הקיים ב-5 ננומטר בעוד שהמעבר ל-3 ננומטר מיועד להיות עידן חדש ללא תאימות ישירה לאלו שקדמו לו – על כן, יתכן כי AMD עוד לא יודעת להעריך האם תוכל לבסס את מוצרי ה-Zen 5 שלה על תהליך ה-3 ננומטר החדיש או שאולי תיאלץ להסתפק בהתבססות על תהליך ה-4 ננומטר, שיהיה המתקדם ביותר אשר בשל לייצור המוני של שבבים גדולים יחסית בהיקף נרחב כשיגיע המועד.

הסיכוי לכך שב-AMD יחליטו להתאים את הארכיטקטורה החדשה לגמרי (על פי טענתם האישית) לשני תהליכי ייצור שונים ונפרדים לא גדול במיוחד, לכאורה – אבל כנראה שלא נפסול אותו על הסף, משום שאנשי החברה ביצעו כבר מספר מהלכים מפתיעים ברמה הטכנולוגית של עולם השבבים בשנים האחרונות אשר הוכיחו את עצמם כמוצלחים וכדאיים עבורה.