מעבדי ה-FX מגיעים, הפעם באמת • HWzone
מחשבים

מעבדי ה-FX מגיעים, הפעם באמת

אחרי לא מעט דחיות והמון שמועות – משיקה דור חדש

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


המידע הזה עשוי להיות קצת קשה לעיכול עבור חלק מכם, אבל מעבדי ה-FX של מושקים סוף סוף באופן רשמי.
מעבדי ה-FX עלו לכותרות לעיתים תכופות בארבעת החודשים שחלפו מאז חודש יוני, מועד ההשקה המקורי שלהם. דחיות, ספקולציות, שמועות, שבירת שיאי גינס ולא מעט חוסר ודאות אפפו את סדרת המעבדים החדשה של , אשר מיועדת למשתמשים "רציניים" שמחפשים מקסימום במחיר תחרותי.
כעת ההמתנה מגיעה לסיומה, ונוכל לגלות האם ל- יש סוס מנצח, או שאולי היא צריכה לחזור אל האורווה.

גולת הכותרת של סדרת מעבדי ה-FX היא ארכיטקטורת הבולדוזר (Bulldozer) החדשה, שתנסה לתת פייט רציני לאינטל לא רק בקטגוריות המחיר, אלא גם בקטגוריית הביצועים עצמם.
אבני הבניין הבסיסיות בארכיטקטורה החדשה הן "מודולי בולדוזר" (Bulldozer Modules) הכוללים זוג ליבות המשמשות לעיבוד מספרים שלמים ויחידה בודדת המשמשת לעיבודי נקודה צפה (Floating Point), זאת בניגוד למרבית המעבדים בשוק כיום בהם לכל ליבת עיבוד יש יחידה לחישוב מספרים שלמים ויחידה לחישובי נקודה צפה משלה.

פלישת ה-FX השניה מתחילה היום

ב- מנמקים את המבנה הייחודי בכך שהחומרה הדרושה לחישובי נקודה צפה נמצאת בשימוש מופחת בליבות העיבוד, ועל כן שילובה עם שתי יחידות לעיבוד מספרים שלמים תביא לפעולה יעילה ואפקטיבית יותר. כך נוצר מצב בו כל מודול בולדוזר מכיל 2 ליבות , אבל לא בצורה שבה התרגלנו לראות זאת (מכאן גם הקושי היחסי להשוות בין ביצועיו של מעבד FX למעבדים המתחרים מבית אינטל).

נציגים נוספים צפויים להצטרף בחודשים הקרובים

מעבדי ה-FX מיוצרים בתהליך של 32 ננומטר וכוללים זכרון מטמון מרמה L2 של 2MB לכל מודול בולדוזר, זכרון מטמון מרמה L3 בנפח של 8MB, תמיכה "טבעית" בזכרונות במהירות 1,833MHz, מכפלת מעבד פתוחה בכל הדגמים באשר הם, יכולות משופרות אשר מאפשרות לתת דחיפה סבירה לכל הליבות או דחיפה מקסימלית למחצית מהליבות ועוד שלל פלפולים טכנולוגיים.

מעבדי ה-FX יתמכו רשמית בתושבת מעודכת בשם AM3+ ובלוחות אם המבוססים על ערכות שבבים מסדרה 9 החדשה, אם כי יצרניות שונות כבר הודיעו מבעוד מועד כי חלק מלוחות האם הקיימים בעלי תושבת AM3 יתמכו אף הם בדור המעבדים החדש, לשמחתם של כל אלו שאינם חפצים בשדרוג כולל של המערכת שלהם.

ארבעה מעבדי FX זמינים לרכישה החל מהיום – מעבדי ה-FX-8150 וה-FX-8120 מתומני הליבות אשר מצויידים במעטפת תרמית של 125 וואט ויעלו לצרכנים 245 דולר ו-205 דולר בהתאמה, מעבד ה-FX-6100 משושה הליבות שלו מעטפת תרמית של 95 וואט ותג מחיר של 165 דולר ומעבד ה-FX-4100 מרובע הליבות, אשר ימכר במחיר של 115 דולר בלבד. מדובר בתמחור שמציב את מעבדי ה-FX בתחרות ישירה מול מעבדי ה-Core i5 וה-Core i3 הפופולריים של אינטל מדור ה-Sandy Bridge הנוכחי, כאשר מעבדי של פועלים בתדרים גבוהים יותר ומציעים יכולות מורחבות ומספר גדול יותר של ליבות עיבוד "על הנייר". האם זה יספיק בכדי לפגוע בשליטה הבלתי מתפשרת של צ'יפזילה בשוק? בקרוב נגלה.

Bulldozer הוא רק ההתחלה –
ב- רוצים להביא לשוק ליבות מעודכנות מדי שנה
אחרי תחום ה-,
נכנסת גם אל שוק מערכות המים.

בדומה למערכת שנשאה את הלוגו של אינטל אותה ראינו בתערוכת ה-IDF2011 ובהתאם לשמועות שהסתובבו ברשת בחודשים האחרונים, גם עתידה להציע לקונים מערכת מים סגורה שתשווק לצד מעבדי ה-FX.
כמו המערכת של אינטל, גם המערכת מבית מיוצרת בידי חברת Asetek ותכלול רדיאטור של 120 מילימטרים שיקורר בידי זוג מאווררים. מחירה של מערכת הקירור עשוי לעמוד על כ-100 דולר, אם כי בינתיים לא ברור מתי נראה אותה מגיעה למדפי החנויות.
האם מתקרב היום בו מערכות המים יחליפו את גופי הקירור כבחירה הטבעית של כל חובב ביצועים? יכול מאוד להיות שכן.


תגיות

10 תגובות

 1. מעניין איך ה-fx 8120 יתחרה עם ה-2500K
  הן מבחינת ביצועים והן מבחינת OC.

 2. סוף סוף !
  סוף כל סןף AMD הוציאה את המעבדים החדשים שלה לאור , עכשיו רק נשאר לחכות לסקירות מבחני ביצועים "אמיתיים" והשוואת וגם להתייצבות המלאים והמחירים בחנויות אצלינו !

 3. הם מרמים בסרט
  בחלק שבו הם עושים
  fritz chess tests number crunching speed
  נראה כאילו הם מסתיימים ביחד, אבל רשום ששל אינטל סיים ב21 שניות ושל amd ב24 שניות.
  כנראה את זה של AMD עשו בהילוך מהיר :)
  זה עבודה בעיינים!

 4. מרמים?
  כתוב "מהירות יחסית" כלומר: גבוה יותר=מהיר יותר.

 5. ל2 מה לא טוב
  הם נותני ביצוים אופתימליים למחיר שהוא חצי מ 2600K וביצוים טובים יחסית אפילו גבועים בחלק מהמקרים

 6. בדיחה רעה
  כל מה שהם הצליחו להביא אחרי כל השנים האלה שהם חטפו בראש מאינטל זה מעבד שהוא טוב כמו אינטל במולטי ט'רד והרבה פחות טוב בסינגל.

  ובאותו המחיר!

  אין סיבה בעולם לשים עליהם שקל.

 7. ל-8 תקרא מבחני ביצועים אמיתיים
  ולא את אלה בסרטון שברור שהוא מאוד biased כלפי AMD (כי AMD שחררה אותו).
  למטרת משחקים אין שיפור אפילו לעומת הפנום 2 שבמונחי מחשב כבר אמורים להיות מעבדים ממש ישנים.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close