מעבדי ה-Cedar Trail בהופעת בכורה

מעבדי ה- את המעבר ל-32 ננומטר עם פלטפורמת ה-Cedar Trail, יגיעו בסוף השנה

משפחת מעבדי ה-Atom ממשיכה להתרחב: רק לאחרונה ראינו את ההשקה הרשמית של פלטפורמת ה-Oak Trail ומעבד ה-Z670 שמכוון במיוחד לשוק הטאבלטים והמחשבים ההיברידיים. למרות השם החדש והייפ לא קטן סביב ההשקה, מדובר במעבד שעדיין מיוצר בליטוגרפיה מיושנת יחסית של 45 ננומטר, וקשה שלא לחשוב לאילו תוצאות הייתה מגיעה אינטל לו הייתה מנצלת את יכולות הייצור שלה בליטוגרפיה של 32 ננומטר. אם גם לכם יש תהיות בנושא – אל דאגה, כי נראה שבאינטל מתכננים לספק תשובה לשאלה עוד השנה, וכעת נחשפים הפרטים הטכניים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


פלטפורמת 32 הננומטרים החדשה של זוכה לשם Cedar Trail, ותורכב ממעבדי Cedarview-D (בדומה למעבדי ה-Pineview-D) ומצ'יפסט ה-NM10 שנמצא בשימוש גם עתה. המעבדים יכילו ליבות עיבוד וליבה גרפית על אותו השבב, ויבוססו על ארכיטקטורה זהה לזו של מעבדי ה- מליטוגרפיית 45 הננומטר, כאשר המיזעור בתהליך הייצור יאפשר לאינטל להציע תדרי עבודה גבוהים יותר, תוך שהיא נשארת בגבולות המעטפת התרמית של הדור הנוכחי, ואף מקטינה אותה.

הדיווחים החדשים מספרים על 2 עתידיים שאמורים להפוך לזמינים ברבעון האחרון של 2011 וייועדו לשוק המחשבים האולטרה , דוגמת הנטבוקים או מחשבי .
הראשון מהם נושא את השם D2500 ויציע 2 ליבות (ללא Hyper Threading) במהירות של 1.86GHz, זכרון L2 של 1MB, תמיכה בזכרונות ומעטפת תרמית של 10 וואט – 3 וואט, או 30 אחוז, פחות ממעבדי ה-D510 וה-D525 אותם הוא אמור להחליף.
המעבד השני יהיה ה-D2700 שיציע 2 ליבות ו-4 נימים במהירות של 2.13GHz, זכרון L2 של 1MB, תמיכה ב-, וכל אלו תחת אותה מעטפת תרמית של 10 וואט בלבד. נכון לעכשיו לא ברור האם נזכה לראות גם חד ליבתיים בפלטפורמת ה-Cedar Trail.

גם הליבה הגרפית המובנית של המעבדים החדשים תזכה לשיפור ביכולותיה, ותתמוך כעת בטכנולוגיית 10.1 לצד תמיכה בפיענוח וניגון תכני HD (סוף סוף), תמיכה בטכנולוגיית Blu-Ray 2.0, יכולת להפעיל עד שני מסכים יחד ותמיכה בחיבורי embedded DisplayPort ,DisplayPort 1.1, HDMI 1.3a ועוד. פרטים טכניים מפורטים על הליבה הגרפית והשינויים בה עדיין אין, אך ממה שכן ידוע נראה שמדובר בקפיצת מדרגה לא קטנה ביחס למעבדי ה- הזמינים כיום.


אין ספק שמעבדי ה-Cedar Trail יהיו שיפור לעומת מעבדי ה-Pine Trail של אינטל, אך נראה שהשאלה הגדולה יותר היא כיצד הם יתחרו מול מעבדי ה-Brazos של AMD, אשר פשוט הכחידו את מעבדי ה-Atom במרבית הקטגוריות מאז יציאתם בתחילת השנה. מצד אחד, ליבות ה- המובנות של מעבדי ה-Brazos תומכות ב- 11 ומציעות ביצועים מרשימים במיוחד, וגם ליבות העיבוד הציגו עד עתה ביצועים טובים משמעותית מאלו של מעבדי ה-Atom. מצד שני, למעבדי ה-Brazos מסדרה E יש מעטפת תרמית של 18 וואט, כך שיכול להיות שמעבדיה החדשים של יצליחו להציע יתרון דווקא בתחום החסכון באנרגיה.
כמו כן, נזכיר שב- מתכננים להציע מעבדי E-Series מעודכנים עוד השנה (אולי ברבעון השלישי), מה שעשוי להקשות עוד יותר את המצב עבור ומעבדי ה-Cedar Trail. מוקדם עדיין לנסות ולנחש מי תהיה המנצחת, אך עושה רושם שגם בשוק המחשבים הקטנים, הקלים והאולטרה – יהיה לנו קרב ענקים.