מעבדי אינטל הגיעו אל מחשבי Apple

תערוכת ה-MacWorld, אשר נערכת השבוע, נפתחה עם הנאום הקבוע של סטיב גובס, מנכ"ל Apple.
לפני התערוכה התרוצצו בקשת שמועות בקשר למוצרים שתשחרר החברה, ובין השאר הן כללו: נגן Shuffle חדש, מרכז מדיה מבוסס על פלטפורמת ה-Viiv של אינטל ומסך פלזמה אשר יכיל בתוכו מחשב. אך מה שדובר ברשת לא היו קרוב למציאות, כאשר פעם נוספת Apple הצליחה להפתיע את כולם, עם מחשב נייד ומחשב נייח חדשים מבוססים על מעבדי אינטל ותוכנת החדשה בשם iWeb.

כזכור לפי חצי שנה Apple הודיעה שהיא תעבור ממעבדי ה-PowerPC של IBM למעבדי אינטל, לאחר שפלטפורמת ה-Centrino הציגה עליונות בכל הפרמטרים: כוח, פליטת חום וצריכת חשמל, אשר חשובים מאוד למחשבים ניידים. Apple דיברה על כך שתחילת המעבר יהיה ביוני 2006 והוא יגמר ביוני 2007, כדי לתת ליצרניות התוכנה זמן להתאים את תכנותיהם לסביבת ה-x86 של אינטל במקום סביבת ה-PowerPC של IBM. ב-Apple גם ידעו שרוב היצרניות לא יצליחו להתאים את עצמן במסגרת זמן קטנה של פחות משנה, לכן הם הכינו את Rosetta, אימולטור לסביבת PowerPC אשר לפי מקורות רבים עושה עבודה מהירה ומוצלחת מאוד יחסית לאימולטור. אך היום Apple הפתיעה את כולם, כאשר היא שידרגה כבר עכשיו חלק ממחשביה למעבדי אינטל. המחשבים החדשים, ה-iMac וה-MacBook Pro, יבוסס על מעבדי Intel Core Duo כפולי הליבה ("יונה"), אשר אינטל כבר הכריזה עליהם כיורשים של ה-Pentium.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


דגמי ה-iMac המשודרגים מגיעים בשני גדלים, 17 אינץ' ו-20 אינץ', והם חזקים פי 2 עד 3 יותר ממחשבי ה-iMac הנוכחים, מבוססי מעבדי ה-G5.
לדגם ה-17 אינץ' מעבד Core Duo במהירות של 1.83GHz, זיכרון DDR2 במהירות 667MHz  בנפח של 512MB ו-GB160 של כונן קשיח בחיבור SATA. בנוסף, המחשבים תומכים בחיבור PCI-e ותכלול כרטיס מסך מסוג ATI X1600. המחיר התחלתי של המערכת ללא שדרוגים יעמוד על 1299$.
לדגם ה-20 אינץ' מעבד Core Duo מהיר יותר, בתדר 2.0GHz וכונן קשיח גדול יותר של GB250, והמחיר התחלתי שלו הוא 1699$.

שני הדגמים יגיעו עם צורב DVD היכול לצרוב ב-Dual Layer, מצלמת iSight, כרטיס רשת מובנה המסוגל לעבוד במהירויות של 10/100/1000Mbps, כרטיס רשת אלחוטי מובנה מסוג AirPort Extreme המסוגל לעבוד בקצב של 54Mbps, מתאם Bluetooth 2.0 מובנה, חמישה שקעי USB (שלושה מתוכם USB 2.0) ושני שקעי FireWire 400. ה-iMac החדש יגיע גם עם שלט רחוק לשליטת Front Row ועם  העכבר החדש של Apple, ה-Mighty Mouse, אשר כולל ארבעה כפתורים הניתנים לתכנות וכדור מיוחד במקום גלגלת המאפשר לגלול לכל כיוון אפשרי (כן, גם באלכסון).

המחשב המעניין יותר הוא ה-MacBook Pro, המהווה בעצם מותג חדש אצל Apple. לפני ה-MacBook ל-Apple היו שני מותגים של מחשבים ניידים, PowerBook ו-iBook, הראשון היה החזק בקבוצה כאשר השני נועד לפלח שוק נמוך יותר. המותג החדש נוצר בשל המצב החדש בשוק המעבדים, פחות תשומת לב לכוח ו-GHz, ויותר לחוכמה וחום. למעשה המחשב החדש יחליף כנראה את מחשבי ה-PowerBook, כאשר מחשבי ה-iBook יעברו כנראה גם הם למותג ה-MacBook, אך ללא סטטוס ה-Pro. המחשבים החדשים יגיעו עם תוכנת Front Row אשר הופכת את המחשב למרכז מדיה, בנוסף למצלמת iSight בשביל שיחות ווידאו, כך שהמחשבים האלה הופכים למעין גירסה ניידת של ה-iMac. בנוסף, Apple הכניסה בתוך המחשבים חיבור חדש לחשמל חדש בשם MagSafe, אשר כשמו יבוסס על מגנט, כדי שבפעם הבא שמישהו ידרוך לכם על כבל החשמל המחשב שלכם לא ייפול לריצפה. המותג החדש יכיל בינתיים רק גודל מסך אחד, "15.4 ברזולוציה רחבה של 1440*900, ושתי דגמי מעבדים – Intel Core Duo 1.67GHz ו-Intel Core Duo 1.83GHz, אשר יהיו חזקים עד פי 4 ממחשבי ה-PowerBook מבוססי מעבדי G4. הניידים החדשים יהיו בעובי של 2.59 סנטימטר (אם אפשר לקרוא לזה עובי…) ומשקלם, כולל סוללה ודיסק קשיח, יהיה 2.54 קילוגרם.

דגם ה-1.67GHz יכיל זיכרון  DDR2 במהירות 667MHz בנפח של 512MB אשר ניתן לשדרוג עד לנפח של .2GB המחשב יכלול צורב DVD במהירות של עד X8 היכול לצרוב ב-Dual Layer, כונן קשיח בגודל של 80GB במהירות של 5400RPM, כרטיס מסך מסוג ATI X1600  עם 128MB של זיכרון, טכנולוגיות אלחוטיות מסוג Bluetooth 2 ו-WiFi 802.11g במהירות של 54Mbps וכרטיס רשת במהירויות של 10/100/1000Mbps. בנוסף, המחשב יכלול יציאות וידאו מסוג  VGAו-DVI  שתי יציאות USB 2.0 ויציאת FireWire במהירות400Mbps . המחשב יכלול TrackPad, ומחירו המומלץ ללא שדרוגים יהיה 1,999$.
הדגם הכולל מעבד במהירות 1.83GHz, יכיל 1GB של זיכרון  DDR2 במהירות 667MHz, כרטיס מסך זהה, אך בעל זיכרון מוגדל של 256MB וכונן קשיח בגודל 100GB. מחירו המומלץ ללא שדרוגים יהיה 2,499$.

בנוסף לחומרה החדשה Apple גם שידרגה את חבילת תוכנות ה-iLife שלה. החבילה הראשונה תכיל גירסה משודרת ל-iPhoto אשר עכשיו מסוגלת להכיל עד 250,000 תמונות, בנוסף לאופציה חדשה בשם Photocasting אשר נותנת לכם דרך קלה לשתף חברים באוסף התמונות שלכם דרך לינק RSS (אם כי יש לקחת בחשבון שאופציה זו דורשת חשבון .Mac אשר עולה כסף). גירסת ה-iDVD החדשה תתמוך ביצירת DVD בפורמט רחב (16:9) ובצורבים מחברות צד שלישי, ותוכנת ה-GarageBand תכיל עכשיו כלים חדשים ליצירת Podcasting.

התוכנה החדשה אשר מצטרפת לחבילה היא ה-iWeb. ה-iWeb יאפשר למשתמשים ליצור אתרי אינטרנט לחשבון ה-.Mac שלהם ללא צורך בידיעת תכנות HTML. התוכנה החדשה תאסוף על כל המדיה הדיגיטלית שלכם מחבילת ה-iLife ותהפוך אותה לאתר אינטרנט. התמונות יהפכו למצגות, תוכלו לשתף את העולם עם אוסף המוזיקה שלכם ובנוסף ליצור בלוגים ו-Podcasting.
החבילה החדשה תישאר במחיר הישן שלה, 79$.

עם התוכנות והמחשבים החדשים השלימה Apple את הצעד הגדול של שחרור מוצרים בעלי מעבדי ותוכנות התומכות בהם, השאלה עכשיו היא מה תעשה כדי לייחד את עצמה מתעשיית ה- הרגילה.