מסכי LCD – המדריך השלם – חלק ב'

מסכי LCD – המדריך המלא
חלק ב\'

בחלקו הראשון של המדריך הסברנו מושגים שונים מעולם מסכי ה-LCD כגון יחס ניגודיות, בהירות, זמן תגובה ועוד. מושגי יסוד אלו הכרחיים להבנת אופן הפעולה של מסכי ה-LCD וההבדלים בינם לבין מסכי ה-CRT הישנים, ואנו ממליצים לקרוא את החלק הראשון בטרם הנכם ניגשים לקרוא את המשך המדריך, המובא להלן.
בחלקו השני של המדריך נעמיק אל תוך עולם ה-LCD ונסביר מהן הבעיות העיקריות מהן סובלים מסכים אלו (אף אחד לא מושלם), ההבדלים בין מסך LCD אחד למשנהו (כיצד לזהותם ומה משמעותם למשתמש), נסביר כיצד לבחור בחוכמה מסך LCD בעת הרכישה וכמובן נבדוק אילו חידושים צפויים לנו בתחום זה בעתיד.

זווית צפייה

אחת מהבעיות הגדולות ביותר של מסכי LCD היא חוסר אחידות בעת צפייה מנקודות מבט שאינן ישירות בקדמת המסך. יתרה מזאת, בחלק מסוגי הפאנלים אפילו ישיבה מול מרכז המסך אינה עוזרת לחלוטין ועדיין ניתן לראות גלישת גוונים ושינוים בצבע אחיד עם הזזה קלה של הראש.

במסכים בעלי פאנל מסוג TN הבעיה חריפה ביותר שכן קבלת גוון אחיד במסכים אלו היא בלתי אפשרית. במסכי VA הבעיה פחותה בהרבה אך עקב מבנה הפאנל עלול להווצר מצב בו מאבדים ניגודיות במרכז המסך כאשר יושבים בדיוק מולו. לכן, נכון להיום, המסכים שנותנים את זוויות הצפייה הטובות ביותר הינם מסכים בעלי פאנל מסוג IPS.

ברוב מודעות הפרסומת למסכים מופיעים נתוני זוויות צפייה כגון 160/160 או 178/178 – אלו מציינים כביכול את זוויות הצפייה במישור האופקי וזווית הצפייה במישור האנכי.
הכול טוב ויפה, אך לא ניתן להתייחס לנתונים אלה ברצינות, שכן מסכי TN מפורסמים לעיתים כבעלי זוויות צפיה של 160/160 אך נתון זה שיקרי לחלוטין וניתן לראות זאת כאשר הולכים להתבונן במסך בחנות.

חלק מהחברות מציינות את נתון זוויות הצפייה כך: 178/178 (CR גדול/שווה 10). המשמעות היא שבזויות אלו יחס הניגודיות (CR – עליו הסברנו בחלקו הראשון של המדריך ) לא יפחת ביותר מ-10.
כאמור, למסכי TN זוויות הצפייה הגרועות ביותר בייחוד במישור האנכי; בקצוות זווית הצפייה האפשרית המסך הופך צבעים, מחוויר ואף מגיע למצב של השחרה מוחלטת. לעומת זאת, זוויות הצפייה של פאנל VA גדולות בהרבה משל TN, אמנם הצבעים נשטפים ומאבדים ניגודיות אך הם אינם מתהפכים לחלוטין.
נכון להיום, מסכי IPS הם היחידים התקרבים למסכי CRT מבחינה זו; בקצוות זוויות הצפייה ישנה ירידה בבהירות ולעיתים בתמונה שחורה עלול להופיע זוהר אדום סגול. כמובן שלא מדובר באיכות מושלמת, אך היא עולה בהרבה על הפאנלים האחרים הקיימים בשוק.

זווית צפיה במסך Dell 2407WFP בעל פאנל S-PVA

זוויות צפייה במסך Philips 200W6MB בעל פאנל S-IPS

זוויות צפייה במסך BenQ FP767 בעל פאנל TN+f

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

הגב

avatar