adplus-dvertising

מנמיכים את רף הכניסה לדור החדש: לוח אם MSI MAG B660M MORTAR WIFI בסקירה

כנס CES 2022 – אינטל משיקה את ערכות השבבים החדשות לתושבת LGA1700 ואנחנו מקבלים מבט מוקדם אל עבר לוח אם המבוסס על B660, ערכת שבבים חדשה הפונה לשוק המיינסטרים

היום באופן רשמי פלטפורמת הדור ה-12 של אינטל למחשבים שולחניים מתרחבת והופכת מפיסת חומרה אקסקלוסיבית ויוקרתית אל נגישה משמעותית, כאשר שורה ארוכה של מעבדים ולוחות אם זולים יותר מאלו שפגשנו עד כה יחלו להציף את מדפי החנויות.

כאשר החלה את דרכה, ערכת השבבים האמצעית בחבילת ערכות השבבים ללוחות האם פנתה בעיקר לעולם העסקים והמשרדי, B ל-Business. אלו הותיקים שבניכם לודאי זוכרים את לוחות B75 של עידן הדור השני והשלישי למעבדי Core. לוחות B75 הפכו ללהיט גדול בקרב משתמשים ביתיים וגיימרים בעלי תקציב מוגבל. אינטל אהבה את הרעיון של ערכת שבבים שלישית בדרגת ההתקדמות ומיישמת אותו הלכה למעשה מאז.

כיום אנחנו זוכים להכיר ערכת שבבים B חדשה, ה-B660 לתושבת LGA1700

אוברקלוקינג למעבדים בעלי סיומת K היא המותרה הגדולה ביותר שלא תקבלו בלוחות אם מבוססי ערכת השבבים B660. בנוסף לכך, אפשר לשכוח מתקן PCI-Express 5.0 הטרי שביצע בכורה עם Z690.

במקום זה מקבלים משהו הרבה יותר מתאים למיינסטרים של משתמשי המחשב האישי עם חיבוריות מתקדמת מסוג USB במהירויות שונות וגם WiFi בתקנים החדשים.

ממש כמו בלוחות אם מבוססי ערכת השבבים Z690, לוחות אם בעלי B660 צפויים להגיע גם בתמיכה לזיכרון DDR4 הותיק וגם בכזאת ל-DDR5 הטרי. כבר סיפקנו לכם שלל ביקורות בהן רואים את הבדלי הביצועים בשימוש ערכות הזיכרון השונות וכאשר מדובר בפלטפורמת מיינסטרים – אנחנו צופים ששימוש בלוחות מבוססי DDR4 יהיו פופולריים משמעותית מכאלה אשר עושים שימוש בזיכרון היקר משמעותית מסוג DDR5.

בסקירה זאת אנחנו מביאים אל התכונות וההיצע של לוח B660 יחסית מתקדם – MAG B60M MORTAR WIFI תוצרת MSI. לוח אם זה כפי שאתם רואים מגיע בגרסת DDR5 וגם בגרסת DDR4.

ויזואלית, אין הבדלים דרמתיים בין B660M MORTAR לבין ה-B560M MORTAR שראינו בשנה שעברה. מדובר בלוחות בתצורת MATX בעלי ארבעה ממשקי זיכרון וצמד ממשקי M.2 לאמצעי אחסון. ב-B660M החדש (מימין) הוסיפה MSI גוף קירור עבור כונן ה-M.2. יש כמובן שכפת פוליש גם על האסתטיקה של הלוח, עם קווים מעט פחות אגרסיביים בעיצוב. אנחנו מחשיבים את העיצוב של B660M MORTAR החדש כנעים יותר למראה.

לפניכם השוואה ביציאות האחוריות בין שני הדורות. על פניו הכל נראה אותו הדבר. אמנם, B660 נהנה מממשקי USB מתקדמים יותר, ולכן למצאו כאן כאלה במהירות 10Gbps על פני 5Gbps שבדור הקודם. יש אפילו נוכחות של יציאות במהירות 20Gbps.

כאמור, לוחות B660 לא נהנים מיציאת PCI-Express בתקן 5.0 אותם מספקים מעבדי Alder Lake. הממשק שמיועד לכרטיס המסך (בעל שלדת פלדה מחזקת) פועל בתקן 4.0 "בלבד". נזכיר כי כיום אין כרטיסי מסך התומכים בתקן 5.0 הטרי, ולכן זו לא דרמה.

מלבד גופי קירור גדולים במיוחד, מערכת הספקת הכח למעבדים שודרגה בהתאם, בעיקר בשביל להתמודד עם צריכת החשמל של Core i9 12900K ודומיו. מעבר לזה תושבת LGA1700 לא תחווה בלוח האם הזה, פשוט כי אינו מאפשר המהרה של מעבדי K של אינטל.

גם ההכללה הדרמתית של שני מחברי כח לא תתרום דבר לחווית השימוש ב-MAG B660M MORTAR עם שלל המעבדים הזמינים עבורו. אכלוס של מחבר אחד יהיה מספיק עבור כל משתמש, ויאפשר פעולה תקינה של הלוח והמעבד.

הביוס של MSI נשאר זהה לחלוטין למה שאנחנו מכירים בלוחות האם האחרים שלה בשנים האחרונות. ישנו מסך פשוט שדרכו ניתן לבדוק את אמצעי האחסון, לקבוע סדר עליה, להדליק פרופיל XMP בזיכרון וגם להתעסק עם אוברקלוקינג של זיכרון וקצת עם זה של המעבד (תוספת של מכפלות למעבדי K עדיין בלתי אפשרית).

התקנו בלוח האם את Core i9 12900K, על אף שבידינו גם מעבד Core i5 12400. המטרה היא לבחון את מערכת הספקת הכח במאמץ. השתמשנו בקירור מדגם NH-D15 Chromax.Black של Noctua והפעלנו את המעבד על רינדור, פעולה אשר גורמת לו לבקש כ-240W של חשמל באופן קבוע.

עם טמפרטורת סביבה של 25 מעלות צלזיוס, מערכת מייצבי המתח הודיעה על טמפרטורה מירבית של 59 מעלות בלבד, דבר אשר מכניס את ה-MAG B660M MORTAR WIFI בקלות לרשימת לוחות האם המומלצים לעבודה מאומצת עם המעבד החזק ביותר שזמין לתושבת.

כמו כל המלצת לוח אם – קודם כל בידקנו אם כמות הממשקים בלוח האם מסתדרת עם התוכניות שלכם לבניית מחשב ומשאירה גם מספיק מקום לשדרוגים עתידיים. שאלו את עצמכם אם שני ממשקי M.2 לצרכי אחסון זה מספיק, אם יש מספיק SATA ואם אתם צריכים יותר USB מהיר או מקום לכרטיסי הרחבה. התקן של MATX לדענו הוא תקן מאוד מעניין ביחס הגודל לתכונות שלוח האם מסוגל לתת. אמנם, בשנים האחרונות ובעיקר בשוק המקומי מדובר בתקן גודל מאוד מאתגר מבחינת מארזים הזמינים רק לו. במסע אישי לבניית מחשב מבוסס MATX עבדכם הנאמן נאלץ לקחת מארז זול במיוחד ולגרום לו בכח להיות מתקדם יותר על ידי צביעה וחיתוך. נשמח לראות מודל בו מארזי MATX לא מגיעים בגודל של מארזי ATX סטנדרטיים, דבר שקצת מביס את המטרה של מחשב קטן יותר.

אנו שומרים את גזר הדין כאשר מחירי לוחות האם יחשפו במלואם ונוכל לראות האם משתלם לוותר על Z690 בשביל לקחת B660. באופן כללי אנחנו מתרשמים לטובה מ-MSI ומה-MAG B660M MORTAR WIFI. נראה שלוח אם זה מכיל מעל ומעבר למה שכל משתמש ממוצע צריך.