ממשיכים את השושלת: כונני ה-860 Evo וה-860 Pro של סמסונג נחשפים • HWzone
מחשביםאחסוןכתבות נבחרות

ממשיכים את השושלת: כונני ה-860 Evo וה-860 Pro של סמסונג נחשפים

דגמי ה- המתקדמים ביותר בתצורת 2.5 אינץ׳ מקבלים יורשים, שממש לא נבהלים מחשאת תגי מחיר יוקרתיים

סמסונג מעולם לא ניסתה ללכת אחרי העדר בכל הנוגע לשוק האחסון, ובזמן שמתחרותיה הרבות התמקדות בהשקת מגוון כמעט אינסופי של כוננים בסוגים ושמות חדשים ומלחמה על כל דולר במחיר – היא המשיכה להציע צמד דגמים עיקריים שבהם המיקוד היה על האמינות והביצועים, במחירים גבוהים שכמעט ולא זזו לאורך תקופה של כמעט שלוש שנים. גם כעת, כשנראה כי עבור רוב היצרניות בתחום ה- כוננים בתצורת 2.5 אינץ' הפכה להיסטוריה – מחליטה לעשות דברים בדרך שלה, ולהשיק צמד דגמים יוקרתיים שמיועדים דווקא לממשק ה-SATA הוותיק. אלו הם כונני סדרת 860, אשר מחליפים את משפחת ה-850 הוותיקה כמובן.

הדגמים החדשים מתבססים על שבבי V- תלת מימדיים מודרניים במבנה בן 64 שכבות, בתצורת MLC בדגם ה-Pro ובתצורת TLC בדגם ה-Evo, עם בקר MJX עדכני של עצמה וזכרון מטמון המבוסס על זכרונות LPDDR4 חסכוניים במיוחד, גם הם של . הדגמים יוצעו בנפחים של בין 250 ג׳יגה-בייט ל-4 טרה-בייט, כאשר דגמי ה-860 Pro יבוססו כולם על מארזי 2.5 אינץ׳ הישנים והמוכרים בלבד, בעוד שאת דגמי ה-Evo ניתן יהיה למצוא גם בתצורת M.2 בנפחים של עד 2 טרה-בייט – ואפילו בתצורת mSATA "העתיקה".

כונני ה-Evo החדשים יהיו זמינים בכל תצורה שניתן לתאר – עם קריצה משמעותית לשוק המחשבים הניידים

ביצועי הכוננים החדשים נראים זהים כמעט לחלוטין בינם לבין עצמם ובינם לבין הדור הקודם, עם מהירויות העברה רציפות של עד 560 מגה-בייט בשנייה וביצועים אקראיים של עד 100,000IOPS, אך אנחנו כבר למדנו שנתונים יבשים אלו אינם מספיקים בכדי להבהיר עד כמה כונן מסויים טוב באמת ביישומי העולם האמיתי, כך שהביקורות ומבחני הם אלו שיעזרו לספק את תמונת המצב השלמה כאן.

דגמי ה-Pro הפכו ליעילים מאי פעם, וזמינים סוף כל סוף גם בנפח של 4 טרה-בייט – במידה ויש לכם 2,000 דולר להשקיע בכך

גם דגמי ה-Pro 860 וגם דגמי ה-860 Evo יוצעו עם תקופת אחריות רשמית של חמש שנים, מה שמהווה המשך עבור הדגמים המוזלים (יחסית) וקיצוץ בחצי לדגמי ה-Pro – אם כי בפועל הדגמים היוקרתיים יותר ימשיכו להציע היקף כתיבה כולל כפול שנכלל במחיר, ועל כן יהיו הבחירה האולטימטיבית לאלו שמתכננים עבודה בהיקפים גדולים במיוחד: כ-0.65 מחיקות כונן מדי יום (DWPD) לכל משפחת ה-Pro, לעומת כ-0.32 מחיקות כונן מדי יום ב-Evo.

טעימה מביצועי ה-860 Evo – כמעט ללא שינוי מהדור הקודם, אבל עדיין בטופ של השוק

מבחינת התמחור, מדובר כמעט בוודאות בכוננים היקרים ביותר שהושקו בשוק ה-SATA בשנה האחרונה: ה-860 Evo יחל בעלות מומלצת של 95 דולר לנפח 250 ג׳יגה-בייט, דרך מחירים של 330 דולר ו-650 דולר לנפחי טרה-בייט ו-2 טרה-בייט אשר יהוו את הנקודה המשתלמת ביותר במשפחת כולה במונחי דולר לכל ג׳יגה-בייט של אחסון (עדיין יקר בעשרות אחוזים מכונני SATA מודרניים של המתחרות המרכזיות), ואילו כונני ה-Pro יישאו תגי מחיר דמיוניים כמעט של בין 140 דולר (!) לנפח 256 ג׳יגה-בייט ל-1,900 דולר (!!!) עבור 4 טרה-בייט. ללא ספק מעוניינת להיות בליגה משל עצמה, גם בביצועים וגם במחירים.

גם ביצועי ה-860 Pro נתקלים בצוואר הבקבוק המובנה של תקן ה-SATA 3, ומשתדרגים בעיקר בהיבט של יעילות ואמינות

מבחני ביצועים ראשונים עבור כונני ה-860 Pro שפורסמו במקביל לחשיפתם מבהירים כי עדיין מדובר כאן במוצרים שאין להם מתחרים ממשיים בקטגוריה, לא ברמת הביצועים עצמה ובעיקר לא במצב בו לוקחים בחשבון גם את צריכת ההספק ויעילות העבודה – אך נראה כי האיום המרכזי על סמסונג הוא דווקא מכיוון עולם ה-NVMe המודרני שמתפתח לו במהירות, ובעיקר מסדרת כונני ה-760p שאותם השיקה באורח פלא במקביל – עם רמת ביצועים שמחסלת את המגבלות המובנות של תקן ה-SATA ותג מחיר שלמעשה זול יותר מזה של .

סמסונג מפגינה את השליטה שלה בתחום שבבי ה-NAND – ושילובם עם בקרי במוצרי חסכוניים

אין ספק שהמוניטין של בשוק יאפשר גם לדגמים החדשים שלה להוות סיפורי הצלחה מסחריים, למרות התמחור והקיצוץ בתקופת האחריות המעשית – אך מצד שני לא נתפלא לגלות בדיעבד כי כונני ה-860 היוו את שירת הברבור, והיו למעשה מוצרי הדגל האחרונים בהחלט שלה בתחום ה-SATA וה-AHCI, לפני מעבר מלא ורשמי לתקנים חדשים יעילים ומתקדמים יותר. מה דעתכם? שתפו בתגובות.

תגיות

5 תגובות

 1. אין שום משמעות פרקטית מורגשת במהירות המעט שונה בין כונני ה- SATA השונים. ביקורות רבות העירו על כך שנים, ומשתמשים מקצעיים רבים מכירים זאת ומעידים מנסיון אישי. ההבדל בין 5 שניות, ל- 5 וחצי שניות לפעולה כלשהי, אולי מדידה על סטופר, אך בוודאות שאינה מורגשת ביום יום. לכן, רצוי לחסוך את אותם עשרות אחוזים במחיר ולרכוש כוננים שמציגים תמורה גבוה יותר למחיר, אם זה באמצעות רכישת הדגם היוצא 850 (במבצעים השונים ככל שיהיו כאלו) ואם זה באמצעות דגם crucial mx500 החדש שעולה משמעותית פחות מה 860 החדש של סמסונג. הפער הזניח בהחלט במהירות אינו מורגש לחלוטין בעבודה השוטפת – חבל על הכסף.

  1. בהקשר הזה אתה בהחלט צודק, אבל שכחת את החלק של IOPS בקריאה אקראית, זה החלק החשוב שאני עוקב אחריו ואחרי ניצול של רוחב פס של M.2…

 2. יש הבדל ביישומים ספציפיים שהם לרוב מקצועיים.

  בשימוש גנרי של המחשב, יקשה עליך עד מאד לחוש בפער ביצועי בין כונני ה- M2 שמתבססים על nvme לעומת כונני בקר SATA,

  למרות שעל הנייר הפער לכאורע נראה גדול. 

 3. לפני שבוע הוזכרו דגמי ה-960 שלהם. מה ההבדלים? השוואה בינהם תסייע (עדיין לא באתר פאסמרק).

  בינתיים לפי דיסקמארק – ה'בייסליין' האחרון לאופטיין של אינטל, Intel Optane 900P 280GB NVMe (ב-380 דולר בלבד), הוא 30,000. זה הממוצע בלבד, כי הבדיקה האחרונה היתה 62,270…

  להשוואה, הממוצע של דיסקי SSD רגילים הוא 3000-5000.

  https://www.harddrivebenchmark.net/hdd.php?hdd=Intel%20Optane%20900P%20280GB%20NVMe&id=15061

  כך שיש לאן להגיע.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close