מלחמת המניות של AMD ו-NVIDIA

שווי השוק של מפתחת השבבים הירוקה נחתך עם אזהרה על הכנסות מופחתות, ואילו זה של המתחרה האדומה ממשיך לעלות במסגרת עוד רבעון איכותי וחדשות חיוביות

אין וויכוח כי AMD וגם הן שתי חברות חומרה גדולות ומשמעותיות שמשתפרות ומשתדרגות ללא הרף – אך בעיני המשקיעים נראה כי יש אלופה ברורה אחת בלבד, והיא החבורה באדום של דוקטור ליסה סו לה חוזים עתיד ורוד בטווח הזמן הקרוב.


מניות חברת צנחו בכ-15 אחוזים בחדות (ומאז כבר ביצעו תיקון קל) עם הכרזה רשמית על כך שהכנסות הרבעון הכלכלי הרביעי לשנת 2018 (שהסתיים בסוף חודש ינואר 2019 הקלנדרי, למעשה) יהיו נמוכות ב-500 מיליון דולר לעומת החזוי, כ-2.2 מיליארד דולר במקום 2.7 מיליארד דולר אותם העריכו במפתחת מוקדם יותר.

כרטיסי ה- אולי המציאו מחדש את הליבות לשוק הביתי, אך עשו זאת במחירים גבוהים עד מאוד – האם ה- 2060 הטרי יעזור להפוך את המגמה ולשפר את המצב? בעוד כמה חודשים נדע את התשובות

החברה של ג׳ן-סן הואנג עדיין צפויה להציג רווחים נאים ואולי גם שוברי שיאים, אך נאלצת להודות בכך שהדרישה לשבבי דור ה-Turing היקרים היא נמוכה מהמצופה, בעיקר בסין, וכמו כן גם התפתחות תחום העיבוד לשרתי מידע, במסגרת מוצרי ה-, היא איטית מהרצוי.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


הנפילה בערך החברה היא למעשה הצבעה ברגליים של חלק מהמשקיעים, אשר משוכנעים כי בחברה הגיעו לשיא הפריחה הפוטנציאלית שלהם, ומכאן ואילך הצפי הוא לדריכה במקום או אפילו ירידה בהיקפי ההצלחה – בעיקר בשל הערכות כי תחום מחשוב הענן עשוי לבלוע חלק ניכר מהדרישה לחוות שרתי מידע אישיות ובכך לצמצם משמעותית קטגוריה זו.

אתגרים לא פשוטים צפויים גם בעולם השרתים – לפחות בעיני חלק מהמשקיעים

מן העבר השני של הכביש, יכולה לפתוח שמפניות עם עלייה של כ-25 אחוזים בשווי השוק בימים האחרונים – לאחר פרסום הדוח הכלכלי הרבעוני השלם לשנת 2018 שמציין שנה שלמה מלאה בעליות לראשונה מזה יותר מעשור.


המפתחת האדומה דיווחה על הכנסות של 1.419 מיליארד דולר ברבעון הסופי של 2018 עם רווח נקי של 38 מיליון דולר, והכנסות כוללות של 6.475 מיליארד דולר לשנה כולה עם עלייה של 23 אחוזים ביחס לשנת 2017, ורווח נקי של 514 מיליון דולר לעומת 103 מיליון דולר שנה קודם לכן.

תוספות משמעותיות בכל המדדים, שממחישות את הדרך הגדולה שעברה המפתחת מאז הימים הקשים ביותר שלה בעידן ה-Bulldozer

מעבר לעליות משמעותיות במכירות מעבדים הן לשוק הביתי והן לשוק השרתים, הבשורה הגדולה מ- הייתה הסכם חדש מול יצרנית השבבים , לשעבר זרוע הייצור של החברה עצמה, אשר לא יחייב אותה לשלם לה תמלוגים במסגרת שימוש בשבבי 7 ננומטר מתקדמים מיצרניות אחרות בתחום.

במסגרת הפרידה של מיכולות ייצור השבבים העצמיות שלה והפיכתן לחברה עצמאית נפרדת, נחתם הסכם שמחייב את מפתחת השבבים לרכוש כמות מינימלית מוגדרת מראש של שבבים (או וייפרים שלמים של שבבים) ישירות מ- – או לשלם קנס על ההפרש שלא נעשה בו שימוש.

לא עוד תשלומים מיותרים – מעתה תוכל להיעזר בחופשיות בסמסונג וב- לייצור שבבים מתקדמים ביותר

הרבה דברים השתנו מאז, ו-GlobalFoundries הודיעה על יציאה מהמירוץ אל חוד החנית הטכנולוגי של תחום השבבים לטובת התמקדות בתהליכי ייצור ייעודיים ומותאים לצרכים ספציפיים של חברות מסויימות – מה שלמעשה חייב את לפנות ליצרניות אחרות לשם ייצור מוצרי 7 ננומטר מתקדמים ותשלום תמלוגים ל-GloFo במקביל.

כעת, הסכם חדש בין החברות מתאים עצמו למציאות החדשה ויאפשר ל- לרכוש שבבי 7 ננומטר ושבבים בליטוגרפיות מתקדמות יותר מכל שחקנית אחרת ללא צורך בתשלום כלשהו עבור GloFo – כאשר במקביל החברה תהיה מחוייבת לרכישת שבבי ו-12 ננומטר מהשותפה הקרובה בהיקף קבוע מראש עד שנת 2021.

אופטימית גם לגבי השנה הקרובה, עם עלייה של עד עשרה אחוזים בהכנסות ועלייה גם בשולי הרווח הגולמי

מדובר בבשורה חשובה שתאפשר ל- לשמור על תחרותיות מירבית בקצה העליון, ובמקביל הצדקה נוספת לבחירה בארכיקטורה ההיברידית והמודולרית שהוצגה לאחרונה – שבבי ה-I/O ימשיכו להתבסס על תהליכי ייצור גדולים ופשוטים יחסית בעתיד הנראה לעין, בעוד שליבות העיבוד עצמן יוכלו ליהנות מהטכנולוגיות המובילות והמשוכללות ביותר שיעניקו את מירב הביצועים.

הארכיטקטורה המודרנית הגמישה שפיתחה החברה הופכת למשמעותית עוד יותר, עם שימושיות הן לשבבים שתהיה מחוייבת החברה לרכוש מ- והן לשבבים מובילים של שחקניות צד ג' אחרות

שוק החומרה הוא דינאמי ומשתנה ללא הרף, אך נראה כי לפחות כרגע המשקיעים סבורים של- מצפה עתיד ורוד של דהירה קדימה. מסכימים איתם? שתפו אותנו בתגובות.