מלחמת המכאניים: 12 טרה-בייט לשוק הביתי ו-14 טרה-בייט לעולם השרתים • HWzone
מחשביםאחסוןכתבות נבחרות

מלחמת המכאניים: 12 טרה-בייט לשוק הביתי ו-14 טרה-בייט לעולם השרתים

היצירות החדשות של Seagate ושל מזכירות לנו שההתפתחות הטכנולוגית אינה נעצרת, גם בקטגוריה הוותיקה והמאותגרת של הכוננים הקשיחים

מדי כמה חודשים, שבדרך כלל עמוסים בהכרזות על טכנולוגיות 3D NAND חדשות ובכונני שונים ומגוונים שמתבססים עליהן, אנחנו מקבלים גם עדכון כלשהו מכיוון האסכולה הישנה, הכוננים המכאניים, עם תזכורת לכך שהשוק הזה עדיין חי ועדיין מתפתח – אף על פי שהשימושים הפכו לכאלה המיועדים לנישות ספציפיות בשוק הביתי ובשווקים המקצועיים.

כעת מגיע העיתוי המדובר שמזכיר לנו כי הקשיחים מסרבים למות – עם הכרזה של Seagate על כונני 12 טרה-בייט ראשונים מסוגם המותאמים גם לצרכנים ביתיים, ועם זמינות לכונני ה-14 טרה-בייט היחידים במינם של המותג HGST מבית .

אחרי כשנה בה כל הכוננים הקשיחים בנפח 12 טרה-בייט שפגשנו יועדו ליישומים ארגוניים ולעולם חוות השרתים, מגיע סוף סוף ההתקדמות הטכנולוגית הבאה עם הכרזה על שלושה דגמים חדשים וזולים יותר (הכל יחסי), שמיועדים לצרכנים הביתיים ולעסקים קטנים – תחת מותגי ה-Barracuda Pro, ה-IronWolf וה-IronWolf Pro של חברת .

כוננים חדשים ומרשימים למערכי NAS קטנים ובינוניים, ולתחנות עבודה

כל שלושה הקשיחים מגיעים בתצורת 3.5 אינץ' כמובן, עם שמונה פלטות בטכנולוגיית ה-PMR (ר"ת Perpendicular Magnetic Recording) הנפוצה והמוכרת – שנמצאות בתא אטום מלא בגז הליום אשר מאפשר לצופף אותן יותר מבסביבה מבוססת אוויר. הכוננים מבוססים על חיבור SATA III ומסתובבים במהירות 7,200 סל"ד, עם 256 מגה-בייט של מטמון מבוסס DRAM ומהירויות העברה מירביות של בין 210 מגה-בייט בשנייה ל-250 מגה-בייט בשנייה, אחריות לשלוש עד חמש שנים וזמן MTBF לפעולה של בין מיליון ל-1.2 מיליון שעות.

דגמים מעניינים אלו זמינים לרכישה כבר עכשיו, באמאזון ובמקורות מקוונים נוספים, אם כי כיאה למוצרים ללא תחרות ממשית המחירים עם כאלה שעלולים להרתיע אתכם: החל מ-470 דולר (לא כולל מע"מ ומשלוח) לדגם ה-IronWolf הפשוט מכולם, וכלה ב-540 דולר לדגם ה-IronWolf Pro שהוא היקר ביותר במשפחה.

הדגמים החדשים פותחים לדלת לכונני 12 טרה-בייט בכל המותגים והסדרות הביתיות של , כך נראה

במקביל, השחקנית הגדולה השנייה שנותרה בעולם האחסון המכאני הוותיק, WD, הכריזה באופן רשמי על כונן ה-Ultrastar Hs14 שלה שמיועד לעולם השרתים – עם נפח שיא של 14 טרה-בייט בצריכת הספק נמוכה למדי של 5.2 וואט בהמתנה ועד כ-6.2 וואט בפעולה, שנמוך מהספקים המוכרים לנו מכונני 12 טרה-בייט ו-10 טרה-בייט בתחום.

הכונן החדש הזה (שעל עצם קיומו שמענו לראשונה עוד בסוף השנה שעברה, אך זמינות מעשית שלו מגיעה רק כעת) מתבסס על טכנולוגיית ה-SMR הייחודית, בה חלק מערוצי המידע המגנטיים נמצאים האחד מתחת לשני ודורשים מספר סיבובים לביצוע כתיבה וקריאה של מידע שניתן לקרוא בבת אחד בטכנולוגיית ה-PRM, אך במקביל מאפשרים להגיע לדחיסות וצפיפות מידע גבוהה יותר.

צפיפות שיא של טרה-בייט לאינץ' רבוע בשמונה פלטות מסתובבות

בכדי לשמור על רמת ראויה למרות המגבלות הטכנולוגיות, כונני ה-Ultrastar Hs14 יוצעו בשלב הראשון רק לחברות שידרשו אותם באופן פרטני, כולל שילוב במערכות התוכנתיות הספציפיות שלהן לניהול נכון של העבודה עמם. במילים אחרות, למרות שהם יהיו זמינים גם בחיבור SATA III סטנדרטי, לא ממש תוכלו להשיג אותם לשימוש במחשב הביתי שלכם גם אם מאוד תרצו בכך – לפחות בשלב הזה, עד להבשלה נוספת של היכולות.

יהיה זמין רק לגופים גדולים שיפנו לביצוע מו"מ ייעודי מול WD

יעבור עוד זמן עד שהמחירים יהפכו לשפויים ותחרותיים יותר, אך נראה כי אנחנו בהחלט בדרך הנכונה ליום בו כונני אחסון בנפח 10 טרה-בייט ומעלה יהיו זמינים כמעט לכל מי שירצה בכך, מוכנים לפריחתו של עידן ה- שכבר מגיע.

תגיות

8 תגובות

 1. only Middle earth shadow of war weighs 100GB
  that about 11% of 1TB Drive.
  id love to get 4-5 TB with 7200RPM for 100$/

 2. אין שום מלחמה של כוננים ברמות 10 GB  ומעלה .
  אף  אדם פרטי לא קונה את זה , כי לא כדאי כלכלית

 3. אחחח, היום בו נוכל לראות את הספרה השנייה במספר/כמות ה-TB של הכונן במחשב האישי הולכת ומתקרבת.

 4. אולי שקודם ימכרו לי 4 טרהבייט במחיר ראוי? מחירי הדיסקים הקשיחים נתקעו כבר אני לא יודע כמה זמן, ומחירי הSSD רק בעלייה. המצב בעולם האיחסון חמור.

 5. מחיר שנחשב טוב היום ל-hdd מחושב לפי 120-125₪ ל-1Tb (בארץ).
  לפי זה 4-5Tb צריכים לעלות כ- 480-625₪.
  דיסקים בנפחים גבוהים יותר אינם המיינסטרים והמחיר ל-1Tb שלהם גבוה בהרבה. הזול ביותר שכאן (450$) מבטא מחיר ל-1Tb של 137₪ בקניה מחו״ל ולפני מע״מ ומשלוח, או בהערכה גסה כ-175₪ ל-1Tb, לפני רווח החנויות. במחיר ה-12Tb של ה-IronWolf Pro נוכל לרכוש 20Tb המחולקים ל-4 דיסקים של 5Tb (וגם זה רק במבצעים).

  יקח זמן עד שנזכה לרכוש דיסק דו ספרתי של זיכרון במחיר שווה לכל נפש, או לרכוש 5Tb ב-100$ (המבטאים מחיר של כ-70₪ ל-1Tb).

  אבן שזרק טיפש לבאר (ויצרה צונאמי שהיצרנים מנצלים עד היום) לא יוציאו 1000 חכמים.

 6. אתם משווים תפוחים לתפוזים: דיסק 4-5 טרה מסדרה רגילה ודיסק 12 טרה מסדרת פרימיום.

  הדיסק של ה-12 טרה הוא מבחינה טכנית יותר טוב\עמיד, וגם יש עליו אחריות יותר ארוכה.

  אז ברור שהמחיר לטרה גבוה יותר גם אם נשקלל את הגורמים הללו, אבל ההפרש קטן יותר ממה שהוצג כאן בשרשור,

  ועבור מי שמוכן לשלם על כך (כמוני) או שיש לו אילוץ אחר (בעיית חוסר מקום פיזי או סלוטים פנויים לשלושה דיסקים של 4-5 טרה),

  העלות הנוספת אינה בשמיים.

   

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close