מלחמת הדפדפנים

הקדמה
 
הדפדפן, אותה תוכנה שאיתה מתבצעת הגלישה ברשת האינטרנט, עברה תהפוכות רבות במשך השנים. להזכירכם, בעבר הלא רחוק, המבחר היה דל מאוד עד לא קיים. הייתה תקופה בה השחקנים הגדולים ביותר בתחום היו נטסקייפ ואקספלורר עד שהאחרון ניצח והפך לדפדפן המוביל בשוק (בין היתר בשל העובדה שמדובר בדפדפן ברירת מחדל במערכות ההפעלה של מיקרוסופט). בשנים האחרונות, השליטה הבלתי מעורערת של האקספלורר חוותה כמה זעזועים לא קלים ונתח השוק של הדפדפן הלך והצטמצם. כיום, השיקול בבחירת דפדפן לא מתחיל ונגמר במהירות שבו עולה דף הבית והמעבר בין אתרי האינטרנט. תכונות רבות נוספו לדפדפנים כמו: מנועי חיפוש מובנים, טאבים ואפשרויות השליטה בהם, תמיכה ביישומים שונים, התאמת תוספים שונים ועוד. לקחנו לסיבוב (או גלשנו, אם תרצו) את הדפדפנים הפופולאריים בשוק כיום: אקספלורר 8 ו-9, פיירפוקס 4, כרום, ספארי, אופרה, Maxthon3, והעמדנו אותם בסדרת המבחנים הבאה:
  • מהירות טעינת הדפדפן – נבדקה מרגע שנלחץ כפתור האנטר על קיצור הדרך לדפדפן ועד שעלה עמוד הבית. בשביל שמירה העקביות נבחר כעמוד בית ברירת המחדל לכל הדפדפנים.
  • מהירות ניווט בין דפים – נבדקה מרגע שנלחץ כפתור האנטר נבדקו בניווט אתרי תוכן ישראליים כמו נענע, וואלה, Vgames ואתרים מקבילים בחו"ל: CNN, BBC ו-Gamespy.
  • HTML5 – בוחן את תאימות הדפדפן לסטנדרט ה-HTML5. הניקוד מחושב לפי תמיכה בפיצ'רים של תקן ה-HTML5. הדפדפנים מקבלים נקודות בונוס כאשר קיימת תמיכה במקודדי ואודיו למיניהם.
  • ACID TEST – מבחן הנכתב ב-Javascript ומורכב ממאה מבחנים המחולקים לשש קבוצות.
  • CSS3 – מבחן תאימות נוסף לדפדפנים, בוחן סלקטורים של CSS3. הסלקטורים הבאים אינם נבחנים: Hover, Active, Focus, Selection מכיוון שזה בלתי אפשרי מבחינה טכנית לעשות סימולציה לאינטרקציות מסויימות של המשתמש עם הדפדפן.
  • תוספים וקהילה – היום זהו שיקול חשוב לבחירת מתאים. יכולת ההתאמה האישית וקהילה ענפה שמוציאה תוספים מעניינים הן תכונות חשובות לא פחות מתאימות ומהירות טעינה וניווט. לכל בחרנו שלושה תוספים שנראו פרקטיים או ייחודיים כהמלצות כלליות גם מתוך רשימות ייעודיות וגם מתוך המלצות בפורומים. נדגיש שזהו תחום אישי וסובייקטיבי מאוד שלא ניתן לכמת באופן אמפירי כמו את המבחנים האחרים לכן תחום זה הוא יותר התרשמות כללית על רמת פעילות הקהילה והתוצרים שלה מאשר קביעה נחרצת לתוספים המושלמים.
החלטנו שאלו הקטגוריות החשובות ביותר לכל המשתמשים באשר הם. בין אם מדובר במשתמשים קז'ואליים שרק רוצים להתעדכן במזג האוויר ועד משתמשים מתקדמים שצריכים להתעדכן באופן שוטף ממספר גדול של אתרים ממקורות שונים, כמו למשל סוכני בורסה. כל הדפדפנים נבחנו בגרסה העדכנית ביותר שלהם (לא כולל בטא(, בהגדרות ברירת מחדל של וממשק ובאותה מערכת בדיקה בכדי שכל הדפדפנים ייבחנו באופן אחיד ללא שינויים כלשהם שיכולים להטות את התוצאות.
 
להלן המערכת עליה נבדקו הדפדפנים:
 
מעבד: Intel 2 Quad Processor Q9400
זיכרון: Kingston 800 4GB
כרטיס מסך: NVIDIA GeForce 9800 GT
מערכת הפעלה: Microsoft Windows 7 Home Premium Hebrew 64Bit
 
למרות שדפדפן האקספלורר 8 כבר אינו הדפדפן החדש ביותר מבית מיקרוסופט, החלטנו להשאיר אותו בביקורת זאת כיוון שלדעתנו הוא עדיין רלוונטי מאוד למרות שגרסה 9 שוחררה זה מכבר. ניסיון העבר הוכיח, יותר מפעם אחת, שקהילת משתמשים של מוצר מסויים לא ממהרת לעבור לגרסה עדכנית יותר. בסוף כל בדיקה סיכמנו את חווית השימוש הכללית בדפדפן ולאיזה קהל יעד הוא מכוון.
 
בלי לבזבז זמן מיותר, ניגש היישר לבדיקות. הדפדפן הראשון אותו נבדוק הוא גם הוותיק ביותר: אקספלורר 8.