מיקרו-ארכיטקטורה חדשה מ-AMD ב-2009

AMD ערכה שלשום את כנס האנליסטים החצי שנתי, אשר עוסק בפן הטכנולוגי של החברה ומוקדם יותר דיווחנו על כך שהחברה הציגה שתי מערכות מחשב המבוססות על מעבדי Phenom עם תדר שעון של 3 גיגה-הרץ.

רנדי אלן, סגן נשיא תאגידי ומנהל כללי של חטיבת השרתים והתחנות עבודה ב-AMD, עידכן לגבי הגעת מעבדי ה-Opteron המבוססים על ליבת Barcelona ומה שיבוא לאחר מכן. הוא חשף לראשונה את העובדה שהחברה מתעתדת להשיק באמצע 2009 את הדור השלישי של פלטפורמת מעבדי ה-Opteron יחד עם מעבדי Opteron בעלי שם הקוד Sandtiger. מעבדים אלו יתתבססו על מיקרו-ארכיטקטורה חדשה לגמרי אשר תיתן גם את האות למעבר לעידן המעבדים בעלי שמונה ליבות (Octal Core) ואף יותר.

לפי AMD המיקרו-ארכיטקטורה החדשה היא המיקרו-ארכיטקטורה הראשונה של AMD, מאז השקת ה-K8 ב-2003, אשר נבנתה מאפס. הסיבה לכך שהיא ש-K10 היא לא מיקרו-ארכיטקטורה חדשה מאחר והבסיס שלה היא ה-K8 המקורית. פיל הסטר, סגן נשיא תאגידי ומנהל הטכנולוגיות ב-AMD, עידכן את הבאים לאירוע שעל בסיס המיקרו-ארכיטקטורה החדשה יגיעו לשוק שתי ליבות חדשות, Bulldozer ו-Bobcat, אשר יהוו את הבסיס למספר מוצרים.


לחץ על התמונה להגדלתה

Bulldozer (דחפור בעברית), כפי שמשתמע משמה, מיועדת "לדחוף" הרבה ביצועים וכוח חישוב. על בסיס ליבה זה תפתח AMD מעבדים בעלי מעטפת צריכת הספק (TDP, ר"ת Thermal Design Power) של 10 עד 100 וואט, המיועדים לשמש מחשבי על, שרתים, תחנות עבודה, מחשבים שולחניים, מחשבים ניידים וגם נטבוקים.

Bobcat, על שם יצרנית המחפרים הקטנטנים, מיועדת לשימוש במוצרים בהם יש צורך בכוח חישוב אולם ביצועים הם לא הדגש, שכן יש לשמור על מעטפת צריכת הספק נמוכה. על בסיס ליבה זו תפתח החברה מעבדים בעלי TDP של 1 עד 10 וואט, המיועדים לשימוש במחשבי כף וייתכן שגם במתקני אינטרנט ניידים (MID, ר"ת Mobile Internet Device) ובמחשבים אולטרה ניידים (UMPC, ר"ת Ultra Mobile PC).

 
לחץ על התמונה להגדלתה

ספקטרום המחשוב נחלק היום למעבדים מבוססי ארכיטקטורת x86 ואלו המבוססים על ארכיטקטורות אחרות, כדוגמת RISC ו-MIPS כאשר על x86 מתבססים מוצרים החל ממוצרי אלקטרוניקה בידורית נייחים וניידים מסויימים, המשך במחשבים ניידים ושולחניים וכלה בשרתים, תחנות עבודה ומחשבי על. אותן ארכיטקטורות אחרות השתלטו על קטגוריות שהיום מהוות מנועי צמיחה חזקים מאוד, למשל טלפונים סלולריים, טלוויזיות HD, מקליטי וידיאו דיגיטליים, ממירי טלביזיה ועוד.

ב-AMD מציינים שאותן קטגוריות בהן שולטים מעבדים מבוססי RISC או MIPS, למשל, מהוות פוטנציאל גדול מאוד למעבדים מבוססי x86, בתנאי שהם יוכלו לענות על צרכים מאוד בסיסיים שלהם, כמו צריכת חשמל נמוכה, דבר שהוא בתחילת הדרך עבור המעבדים המבוססים על ארכיטקטורת ה-x86. לפי הסטר, Bobcat תענה בדיוק על הדרישות הללו. AMD היא לא הראשונה שמגלה את הפונציאל הגלום במוצרים אלו וכמובן שאינטל הייתה שם לפניה עם המעבד הנושא את שם הקוד Silverthorne.

 
לחץ על התמונה להגדלתה

שתי הליבות, Bulldozer ו-Bobcat, מהוות חלק לא מבוטל במתודולוגיית התכנון המודולרית של AMD, שבמחלקת השיווק של החברה מצאו לה את השם M-SPACE, ראשי תיבות של המילים Compatibility, Accessibility, Portability, Scalability, Modularity ו-Efficiency. זו לא הפעם הראשונה שב-AMD מדברים על מגנון תכנון מודולורי למעבדים שלהם, כאשר שמענו על כך לראשונה בכנס האנליסטים האחרון שנערך בדצמבר של השנה שעברה ומנגנון זה מהווה חלק מ-Fusion, שמשמעותו היא לא רק המיזוג של ה-CPU וה-GPU לכדי מוצר אחד, אלא גם הטמעת הקניין הרוחני של ATI בתוך AMD, בצורה הטובה ביותר.

 
לחץ על התמונה להגדלתה

המוצר הראשון שיגיע לשוק, תחת המעטפת של משפחת המוצרים שנקראת Fusion, הוא מעבד שנושא את שם הקוד Falcon. מדובר על מעבד שנבנה במיוחד לשימוש במחשבים ניידים ומותאם לשימוש גם במחשבי מיינסטרים שולחניים. המעבד בנוי סביב ליבת ה-Bulldozer כאשר הוא כולל בקר זיכרון וזיכרון מטמון, סטנדרט במעבדים של AMD, ליבה גראפית בעלת תמיכה מלאה ב-DirectX יחד עם שבב ה-UVD (ר"ת Unified Video Decoder) וגם תמיכה באפיק PCIe.

מעבד ה-Opteron לשרתים, הנושא את שם הקוד Sandtiger, יתבסס גם הוא על ליבת ה-Bulldozer. למעשה, הוא צפוי להיות מעבד ה-Octal Core הראשון של AMD, היינו מעבד בעל שמונה ליבות Bulldozer, כאשר לדברי החברה מעבד זה צפוי להגיע עד 16 ליבות שכאלה.

 
לחץ על התמונה להגדלתה