מחשבים ניידים מבוססי SSD לא אמינים

על פי מחקר שנערך על ידי Avian Securities עולה כי מחשבים נישאים עם כוננים מבוססי פלאש (SSD) מוחזרים בקצב מעורר דאגה עקב תקלות ובעיות ביצועים.
 
חברת Avian Securities, חברת ברוקרים המכסה את תחומי תעשיית ההי-טק, האוויר והחלל טוענת כי יצרן מחשבים גדול דיווח על החזרות של מחשבים נישאים בהיקף של 20 עד 30 אחוזים מסך המחשבים הכוללים כונני SSD. ההחזרות עקב ליקויים טכניים עומדות על 10-20 אחוזים – פי עשר לערך מכמות התקלות במחשבים עם כוננים רגילים – יתר ההחזרות נובעות מבעיות ביצועים. בעיות הביצועים הם גם עקב אי עמידה בציפיות הלקוחות מהמחשבים החדשים שרכשו.
 
הממצאים האלה אינם משקפים את המגמה בשוק להשיק דגמים חדשים מבוססי כונני SSD על ידי חברות רבות כגון אפל, דל, לנובו וסוני. דגמים אלה הם בדרך כלל יקרים משמעותית מהדגמים המבוססים על דיסקים רגילים ומציעים בתמורה משקל נמוך יותר, שקט, ומהירות גבוה יותר בגישה לנתונים. חברת דל, אחת מהיצרניות היותר פעילות במכירת ניידים עם כונני SSD, סירבה להגיב על יחס התקלות בכונני SSD, אולם דובר החברה מסר כי טכנולוגיית ה-SSD עדיין בתחילת דרכה ועוד נכונו לה מחלות ילדות עד להבשלתה הסופית. דל מגינה על הטכנולוגיה החדשה וטוענת כי החסרונות שבה נעלמים במהירות, קיבולת ההתקנים עולה בהתמדה וצפוי שהמחירים ירדו ככל שהטכנולוגיה תיכנס לשימוש נרחב יותר.
 
בעוד שהביצועים של הדור הראשון של התקני SSD התקרבו לביצועי הכוננים הקשיחים במהירות של 5,400 סיבובים לדקה, חברת דל הכריזה בחודש שעבר על מוצר SSD מבוסס על טכנולוגיית SATA II-SSD של סמסונג, שיגיע לקיבולות של 32 ו-64 ג'יגה-בייט, וצפוי לספק 35% יותר ביצועים מאשר דיסק קשיח רגיל למחשב נישא של 2.5" ו-5,400 סיבובים לדקה. גם חברת אפל מוסיפה כונן SSD על פי דרישה ב-MacBook Air.
 
נתוני החזרת המחשבים הם סוד בקרב היצרנים, אולם בטווח הארוך בוודאי ישוחררו נתונים נוספים אודות רמת האיכות והצלחת המוצרים הללו. דל מדגישה כי הדור האחרון של התקני ה-SSD מראה כי היצרנים משפרים את הביצועים והאמינות של ההתקנים ללא תוספת ממשית למחיר.