מחשבים ניידים מבוססי SSD לא אמינים • HWzone
מחשביםאחסוןמחשבים ניידים

מחשבים ניידים מבוססי SSD לא אמינים

על פי מחקר שנערך על ידי Avian Securities עולה כי מחשבים נישאים עם כוננים מבוססי פלאש (SSD) מוחזרים בקצב מעורר דאגה עקב תקלות ובעיות ביצועים.
 
חברת Avian Securities, חברת ברוקרים המכסה את תחומי תעשיית ההי-טק, האוויר והחלל טוענת כי יצרן מחשבים גדול דיווח על החזרות של מחשבים נישאים בהיקף של 20 עד 30 אחוזים מסך המחשבים הכוללים כונני . ההחזרות עקב ליקויים טכניים עומדות על 10-20 אחוזים – פי עשר לערך מכמות התקלות במחשבים עם כוננים רגילים – יתר ההחזרות נובעות מבעיות ביצועים. בעיות הביצועים הם גם עקב אי עמידה בציפיות הלקוחות מהמחשבים החדשים שרכשו.
 
הממצאים האלה אינם משקפים את המגמה בשוק להשיק דגמים חדשים מבוססי כונני על ידי חברות רבות כגון אפל, דל, לנובו וסוני. דגמים אלה הם בדרך כלל יקרים משמעותית מהדגמים המבוססים על דיסקים רגילים ומציעים בתמורה משקל נמוך יותר, שקט, ומהירות גבוה יותר בגישה לנתונים. חברת דל, אחת מהיצרניות היותר פעילות במכירת ניידים עם כונני , סירבה להגיב על יחס התקלות בכונני , אולם דובר החברה מסר כי טכנולוגיית ה- עדיין בתחילת דרכה ועוד נכונו לה מחלות ילדות עד להבשלתה הסופית. דל מגינה על הטכנולוגיה החדשה וטוענת כי החסרונות שבה נעלמים במהירות, קיבולת ההתקנים עולה בהתמדה וצפוי שהמחירים ירדו ככל שהטכנולוגיה תיכנס לשימוש נרחב יותר.
 
בעוד שהביצועים של הדור הראשון של התקני התקרבו לביצועי הכוננים הקשיחים במהירות של 5,400 סיבובים לדקה, חברת דל הכריזה בחודש שעבר על מוצר מבוסס על טכנולוגיית SATA II- של סמסונג, שיגיע לקיבולות של 32 ו-64 ג'יגה-בייט, וצפוי לספק 35% יותר ביצועים מאשר דיסק קשיח רגיל למחשב נישא של 2.5" ו-5,400 סיבובים לדקה. גם חברת אפל מוסיפה כונן על פי דרישה ב-MacBook Air.
 
נתוני החזרת המחשבים הם סוד בקרב היצרנים, אולם בטווח הארוך בוודאי ישוחררו נתונים נוספים אודות רמת האיכות והצלחת המוצרים הללו. דל מדגישה כי הדור האחרון של התקני ה- מראה כי היצרנים משפרים את הביצועים והאמינות של ההתקנים ללא תוספת ממשית למחיר.


תגיות

5 תגובות

 1. המסקנה: פשוט לא לקנות.
  בשביל מה ההפרש הגדול במחירים? סתם צרות.

 2. חישבתי מהירות קריאה של פלש ננד כ 30MB/s
  לפי datasheet של samsung עם רכיבים מהירים שתומכים בשעון של 40MHz יש seek time של כ75 מיקרו (0.075 מילי שניות) ומהירות בהתחשב שקוראים סקטור שלם של 4K

  הבעיות כנראה נובעות מהדרך שימוש ברכיבים אם שמים כמה במקביל ומסנכרנים אותם נכון אפשר לעבוד עם סקטורים גדולים של מעל 4K ואז המהירות קריאה מוכפלת. אם עושים interleaving ושמים הרבה רכיבים בנפרד אפשר לנצל את הזמן שמחכים לאחד כדי לעבוד עם רכיב אחר אבל אז כדי לנצל את זה בקריאה צריך לחלק את הקובץ בין הרכיבים. מה שקורה שאם רוב המידע על הוא יוצר צוואר בקבוק.

  אגב הם טוענים שמהירות המחיקה היא 1.5 מילי (די מהיר יחסית לNOR ) ומהירות כתיבה בערך 20MB/s (לפי הזמנים שהם נותנים) במקרה של מחיקה+ כתיבה (כשנגמר המקום) 2.4MB/s .

  לא לשכוח שבגלל שNAND flash לא הכי אמין יש גם עניין של חישוב ECC למקרה כדי לתקן שגיאות.

  המסקנה הנכונה היא: כדי לנצל רכיבי flash ביעילות צריך קונטרולרים חכמים שיודעים לנהל אותו בצורה טובה.

 3. טכנולוגיה אשר בחיתוליה
  גם לUSB היו הרבה בעיות בהתחה והרבה אנשים לא רצו להחליף למחשבעם USB מאשר חיבור פינים אבל אחריכמ זמן זה נכנס לשוק וכום זה בין הדברים הכי חשובים בעולם המחשבים כיום.
  גם ככה לSSD בהתחל זה יצלע אךכעבור כמה זמן זה ימחק סופית את הכוננים הקשיחים.(עוד דוגמא BLUE RAY וHD-DVD בתחלה אמרו שהקרן הכחולה מעפנה וHD הכי טוב אבל בסוף HD נפל והקרן הכחלה עכשיו בשלטון.
  זה רק שלה של זמן עד שכונני הפלאש "ישתלטו" על עולם המחשבים

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close