adplus-dvertising

מחפשים מחשב גיימינג? אל תלכו לאיבוד | מדריך לרכישת מחשב למשחקים

כרטיס מסך, אינו חסך

כרטיס המסך ככל הנראה הינו הרכיב החשוב ביותר בכל מערכת גיימינג. כרטיס המסך הוא זה שמספק את עוצמת העיבוד הדרושה עבור הרצה של משחקים בהגדרות גראפיות מגוונות. ככל שכרטיס המסך חזק יותר, כך סביר להניח שתוכלו להריץ משחקים כבדים יותר גראפית, על הגדרות גראפיות גבוהות יותר (זאת במידה ואין שום צוואר בקבוק משמעותי מרכיב אחר במערכת שלכם כמובן).

כרטיסי מסך בעלות של עד 350 ש"ח אינם מתאימים לגיימינג שכן הם חלשים ואינם חזקים משמעותית (אם בכלל) מליבות גראפיות הנמצאות במגוון המעבדים כיום. במידה ונוסיף כמה מאוד שקלים, נקבל את הכרטיסים המינימליים הראשונים שיוכלו לספק לנו חוויית משחק טובה.

בטווח המחירים הסובב את 600 השקלים, נוכל לקבל כרטיסי מסך כגון GTX750 של אנוידיה ו-260x של AMD. כרטיסים אלו יספיקו עבור הרצה חלקה של משחקים שיצאו בשנים האחרונות, אך משחקים כבדים מודרניים העשירים בגראפיקה, יתקשו להריץ בצורה טובה. לכן, אם ברצונכם לקבל מכונת משחקים אמיתית, יש צורך לקחת כרטיס חזק יותר ולשלם יותר, הרבה יותר.

אחד מכרטיסי המסך המשתלמים והחזקים שיש כיום הוא GTX970 של אנוידיה, אשר עולה צפונית מ-1700 שקלים. מדובר על כרטיס חזק מאוד, המבוסס ארכיטקטורה המספקת יחס ביצועים/צריכת חשמל מעולה – מה שאומר שאפשר לחסוך מעט על ספק הכח.

GTX970 – אחד מכרטיסי המסך החזקים והמשתלמים ביותר כיום

כרטיסים חזקים ויקרים יותר אינם משתלמים שכן מספקים תוספת ביצועים קטנה תמורת תוספת כספית גדולה, וכן כרטיסי חלשים יותר כגון R9-280X ו-GTX770 אינם משתלמים יותר שכן אינם זולים משמעותית וצורכים יותר חשמל.

בכמעט כל דגם של כרטיס מסך, תוכלו לראות גופי קירור שונים עליו. קיימים שני גופי קירור עיקריים – גוף קירור מסוג מפוח אשר מעיף את האוויר החם אל מחוץ למארז (בדרך כלל זה קירור הבסיס), כאשר הסוג השני מורכב ממספר מאווררים הדוחפים אוויר המתפזר במארז אל עבר צלעות קירור. סוג הקירור השני יספק לרוב יכולות קירור טובות הרבה יותר מקירור מפוח, אך יגרום לשאר החומרה להתחמם מעט יותר.

כרטיס המסך הוא אחד הרכיבים שקל להחליף, ובדרך כלל גיימרים יחליפו אותו לאחר כשנתיים של שימוש. עם הזמן המשחקים דורשים יכולות עיבוד גבוהה ולעיתים גם תמיכה חומרתית שכרטיס המסך כבר לא יכול לספק. בחלק מהמקרים, אנשים מעדיפים להוסיף כרטיס מסך נוסף לקבלת מערך CF של AMD או SLI של אנוידיה (במידה והמערכת תומכת כמובן), אך מערך שכזה לרוב לא יספק ביצועים כפולים, וכן יכול לגרור איתו תופעות לוואי כמו מיקרו-סטאטר וחוסר תמיכות כאלו ואחרות.

תזכיר להתקן אחסון מהיר

צוואר הבקבוק הגדול ביותר של מחשב (כל מחשב) הוא התקן האחסון. התקן אחסון מהיר יותר יגרום למשחקים להטען מהר יותר וכן יתן האצה כללית לשימוש השוטף, לכל תוכנה המותקנת עליו במחשב.

כונני SSD נעשו נפוצים מאוד, כאשר מספקים יכולות כתיבה, קריאה וגישה מהירות הרבה יותר מכוננים קשיחים מכאניים סטנדרטיים. הבעיה היא הנפח כמובן – בעוד שכונן קשיח יכול להגיע לנפחים של טרות (אלפי ג'יגה-בייט), כונני SSD הנפוצים מגיעים לכמה מאות ג'יגה-בייט בלבד ועוד במחירים גבוהים יותר.

ssd-vs-hdd-image

השילוב המושלם למערכת גיימינג מהירה הוא כונן SSD בנפח של 128-256 ג'יגה-בייט עבור מערכת ההפעלה, תוכנות נבחרות ומשחקים בהם תשחקו הכי הרבה וכונן קשיח סטנדרטי בנפח גבוה עבור שאר קבצי המדיה שלכם. שילוב שכזה אומנם לא זול, אך יבטיח ביצועי מערכת מצויינים לצד טעינות מהירות במיוחד במשחקים.

שאלה: האם כונן SSD משפיע על מהירות של קבצים ותוכנות המותקנות גם על כוננים אחרים הנמצאים במערכת?
תשובה: לא. אך ורק הקבצים והתוכנות הנמצאות ישירות על כונן ה-SSD יקבלו האצה. זה תקף גם להעתקה של קבצים מכונן לכונן – מהירות העתקה תקבע לפי הכונן האיטי יותר מבין השניים.

ספק כח איכותי לשקט נפשי

ספק הכח הוא הרכיב שמספק מתח חשמלי לשאר הרכיבים במחשבים. איכותו של ספק הכח חשובה מאוד במערכות גיימינג שכן הן דורשות לרוב הרבה מתח וחשוב שהוא יהיה יציב.

ספק כח שאינו איכותי או חלש מדי יכול לגרום לבעיות ביצועים במשחקים כמו ותמונה קפואה ובמקרים היותר קיצוניים – נזק לכרטיס המסך ולשארי חלקי המערכת שלכם. ספק כח איכותי לרוב יעלה כמה מאות שקלים, כאשר הנפוץ ביותר הוא של חברת סיסוניק, ובד"כ כולל הגנות מתח שונות ותקנים המעידים על חסכון באנרגיה (כמו תקן 80+).

 psu

תמיד מומלץ לרכוש ספק כח עם מרווח נשימה של כמה עשרות אחוזים עבור השקט הנפשי שלכם וכן אופציות פתוחות לשדרוגים עתידיים. במידה ואתם מתכננים להוסיף כרטיס מסך נוסף, יהיה צורך לרכוש ספק כח עם מרווח נשימה גדול משמעותית על מנת שיוכל להחזיק בקלות בעתיד למרות וותק העבודה שיהיה לו.

שאלה: בדרך כלל לכל כרטיס מסך ישנה המלצה רשמית של החברה לספק כח עם הספק מסויים. עד כמה כדאי לעקוב אחר המלצה זו?
תשובה: תלוי מאוד. בדרך כלל מדובר על המלצה על ספק עם הספק גבוה בעשרות אחוזים מזה שבפועל צריך, משום שהחברה אינה יודעת מה איכותו של ספק הכח הנמצא ברשותכם (או מתכננים לרכוש) וגם לא את מפרט המערכת שלכם. לכן, תמיד מומלץ לבדוק באתרים שונים ובפורומים על-מנת לברר את ספק הכח המומלץ ביותר.

מארז מאוורר למחשב מקורר

מערכות גיימיניג בדרך כלל מתחממות מהר בשעת גיימינג. גם אם החומרה כוללת קירור משופר – הוא לא יהיה אפקטיבי אם החום לא יסולק מן המארז. על מנת שהחום יסולק, יש צורך בזרימת אוויר טובה במארז.

תוכלו למצוא המון מארזים עם כמות מאווררים מופרזת, אך כמות המאווררים אינה חשובה כמו עוצמת דחיפת האוויר של כל מאוורר. כלומר, מארז עם זוג מאווררים בעלי דחיפת אוויר גבוה יכול לספק קירור טוב יותר מאשר מארז עם חמישה מאווררים בעלי דחיפת אוויר נמוכה. על-מנת לבדוק מהי עוצמת דחיפת האוויר של מאוורר מסויים, ניתן להציץ במפרט הטכני שלו באתר הבית של החברה המייצרת אותו.

מאווררים בקוטר גבוה יותר מספקים דחיפת אוויר גבוהה יותר באותו מהירות מאשר מאווררים בקוטר קטן יותר. למשל, אם נקח מאוורר 140 ס"מ, 120 ס"מ במהירות סיבוב קבועה של 1200 סל"ד – ברוב המקרים מאוורר ה-140 ס"מ ידחוף כמות אוויר גבוהה יותר.גם אם יש ברשותכם מערכת קירור מים למעבד ו/או לכרטיס המסך, עדיין יש צורך לספק זרימת אוויר מינימאלית במארז.

nzxt1מארז מרווח ומאוורר ליכולות קירור חומרה אופטימליות

מארז איכותי לרוב כולל גם מסנני אבק, מפרצי 2.5" ו-3.5" נשלפים (ללא שימוש במברג), תמיכה בכרטיסי מסך גדולים יחסית, אפשרויות שליטה ידניות על המאווררים ועוד.

שאלה: מהי כמות המאווררים (עם יכולת דחיפת אוויר ממוצעת) המומלצת עבור מחשב גיימינג טיפוסי?
תשובה: לרוב זוג מאווררי 120 ס"מ יספיקו, אך במידה המקום בו נמצא המחשב הוא חם או צפוף, לא יזיק להוסיף מאוורר נוסף למערכת.

Previous 1 2 3 Next

 1. QttP

  מדריך טוב מאוד, כרגיל. קצר, קולע ומובן. 🙂

  שתי נקודות שחשוב לי לציין:

  * לא הייתי כל-כך נחרץ לגבי עניין שדרוג המעבד. זה נכון שבשנים האחרונות יש טרנד להחליף סוקט כל דור-שניים (מה שלא היה כל-כך תכוף בעבר), ולכן שדרוג לדור חדש יותר כנראה לא יתאפשר בלי החלפת הפלטפורמה כולה. עם זאת, ניתן לשדרג בתוך הפלטפורמה: מי שמסיבות תקציביות נאלץ להתפשר ולקנות מעבד low-end יוכל בעתיד לשדרג לhigh-end בתוך אותו דור. ומשום שיש הבדלי לא מבוטלים בביצועים – הhigh-end יכול להישאר רלוונטי במשך שנים רבות. קחו לדוגמה את הCore 2 Quad האחרונים, שכבר מלאו להם 6 שנים ועדיין רלוונטיים לרוב הדברים, על אף הארכיטקטורה המיושנת. שלא לדבר על הדור הראשון של Core i7 למשל.

  * ה"סגידה" לכרטיסי מסך high-end זה משהו רגיל בקהילות כמו זו, אבל דווקא במדריך צורם לי שאין אזכור כמעט בכלל של עניין כרטיסי הmid-range (או mid-high, תלוי איך מסווגים). מזכירים ברפרוף את הlow-mid (בטווח מחירים של 500-600) וקופצים מייד לכרטיסים של 1500 וצפונה (בדמות הGTX970). כאילו אין שום דבר באמצע.

  בפועל כמעט בכל דור יש כרטיסי mid מצוינים (אצל nVidia בד"כ מדובר בכרטיס עם המספר 6 – GTX260/460/660/760 ולפני זה 9600GT, וכו', אצל ATI/AMD אלה לרוב כרטיסי ה"7" – 5770/7770 ודומיהם), שעולים בסביבות ה1000 שקלים, פלוס מינוס, והם כרטיסים מצוינים.

  הם צורכים מעט חשמל יחסית (לרובם אין לא יותר מחיבור 6פין בודד), הרבה פעמים הם קומפקטיים, שקטים, לא מתחממים (מה שתורם לאריכות ימים), ובכל רגע נתון הם טובים להריץ כל משחק בשוק. לא תמיד בהגדרות הכי גבוהות, לא תמיד ברזולוציות מטורפות, אבל כן בצורה שתספק משחקיות מהנה ביותר למי שמחפש להנות מהמשחק ולא רק להשוויץ שאצלו "הכל רץ על ultra".

  ברוב המקרים, הכרטיסים האלה לא יהיו בטופ של הדירוג כשמודדים בצורה יבשה ולינארית "FPS/3DMARK לשקל", ואולי מסיבה זו הם לרוב לא מקבלים חשיפה כמו כרטיסים שהם קצת יותר high-end – משהו שלטעמי לא מוצדק.

  24/10/2014 בשעה 23:33
 2. YairZ

  אתה לא יכול להשוות בין סדרת מעבדי i לסדרות e שהיו, כי זו לא אותה החלוקה. בסדרות e, הפרש המחירים בין מעבד כמו e8400 ל-q9550 היה באיזור ה-500 ש"ח, אך היה הבדל של 2 ליבות ואוברקלוק היה זמין לכולם. הדור הראשון של i7 התחלק ל-2 סוקטים שונים – אחד יקר ואחד סטנדרטי. אני לא חושב שאם מישהו העדיף לשלם כמה מאות שקלים ולקחת i7-860 ולא i5-760 מרגיש הבדל גדול כיום.

  אין שום "סגידה" לכרטיסי high-end, הבעיה היא שכרטיסים אחרים פשוט לא משתלמים ברגע זה. GTX770 לא רלוונטי כי כולל רק 2 ג'יגה-בייט זיכרון שכפי שרואים במשחקים כמו BF4 ו- Middle Earth מתחילים להגביל, R9-280X אומנם כולל יותר זכרון אך צורך משמעותית יותר חשמל ממקסוול. כרטיסים זולים כמו GTX750/R7-260 יספיקו לרוב הגיימרים שרק רוצים לשחק ומהגדרות גראפיות הן בעדיפות שניה, אך לא על כך המדריך הספציפי הזה. המדריך הזה נועד לתת דגשים חשובים לבניית מפרט מחשב חזק עבור גיימינג (וגם רשום זאת), בשונה למדריך שהיה עם המחשב מול הקונסולות ששם הוצעו מפרטים מוזלים.

  כרטיס GTX970 הוא אכן כרטיס high-end אבל הוא כן שווה את תוספת המחיר (למי שמתכנן מחשב חזק ויש לו את התקציב לכך). יש לו שפע זכרון, ליבה חזקה, חסכוני מאוד ולא דורש ספק חזק וקריר גם בגרסאות המפוח הסטנדרטיות – זה לא משהו שקורה בכל דור של כרטיסים. הכרטיס היחידי שיכול להיות משתלם יותר ממנו זה GTX960 שכולנו מחכים לו.

  25/10/2014 בשעה 09:49
 3. QttP

  לגבי המעבדים – כיוון המחשבה שלי היה יותר לגבי מי שקנה בזמנו Pentium / Core i3 ובעתיד יוכל לשדרג לi5/i7 של אותה פלטפורמה. כמובן אם מראש קונים לפחות i5, לרוב לא תהיה סיבה לשדרג.

  לגבי כרטיסי המסך – נקודתית היום ייתכן שGTX970 הוא הכרטיס המשתלם ביותר, ואפילו בהפרש ניכר מהאחרים. אך המדריך, אם אני מבין נכון, אמור להסביר באופן כללי את העקרונות יותר מאשר להמליץ על מפרט משתלם כרגע. וככזה לא נראה לי נכון להתעלם מקטגוריה שלמה של כרטיסי mid-high רק כי GTX960 עוד לא שוחרר ולכן ספציפית בנקודת זמן הזו אין אחד כזה משתלם.

  ובכל מקרה – כשייצא GTX960, אני לא צופה שיהיה יותר משתלם מהGTX970, בטח לא ברגע ההשקה, מבחינת "FPS לשקל". ומסיבה זו ימשיכו להמליץ על הGTX970.

  החלוקה של השחקנים לשתי קטגוריות בלבד – כאלה שרק רוצים לשחק וכאלה שמוכרחים לשחק כל משחק על ultra ultra – נראית לי פשטנית מידי. מה עם כאלה שרוצים לשחק ברזולוציה גבוהה אבל AA/AF לא ממש מעניין אותם, או כאלה שמוכנים לשחק גם על 40FPS ולא עם 60FPS, או כאלה שמתוקף העדפותיהם נמשכים לרוב למשחקים שהם לא סופר-דורשניים מבחינת העיבוד הגרפי, אבל מצד שני רוצים כרטיס מסך שאת המשחקים שהם אוהבים יוכל לסחוב כמה וכמה שנים. אין סיבה לדחוף אותם ישר לmid-low, אבל מצד שני כרטיס כמו GTX960, כשיצא, או המקבילים שלו שהיו קיימים בכל דור ודור – יאפשרו להם לחסוך בין 500 ל1000 שקלים, וגם יטילו פחות מגבלות על הספק (בגלל צריכת חשמל מופחתת) ועל המארז (בגלל הגודל).

  25/10/2014 בשעה 12:25
 4. אור כהן

  מהחינת המעבדים. בסופו של דבר המעבד יהיה הדבר שיגביל את מערכת המחשב, ושהחלפתו תדרוש החלפת השילוש הקדוש.
  אני לא אומר שצריך לקנות את המעבד הכי יקר, אבל צריך להכיר בעובדה שכשהמעבד יתחיל להגביל, שדרוג לi7 בשוק היד-2 יהיה דבר הכרחי להמשך הישרדות המחשב, כל עוד זה בכלל משתלם

  25/10/2014 בשעה 12:36
 5. blatata

  מדריך לא רע, אבל די מגמתי… אני חייב להתייחס לעניין של הכרטיסי מסך שמשום מה קבוע בארץ לא מתייחסים לטווח הבינוני בינוני גבוה שבפועל האיכות שלהם תלווה אותנו לאורך כל עידן הקונסולות הנוכחי, והרבה פעמים הם יספיקו יופי כדי לשחק (לא אולטה 4K, אבל מדיום-היי 720-FHD) בחצי מחיר ממה שהגיימרים הכבדים אוהבים להמליץ ובסוף אותה תקופה תמיד ניתן לשדרג (זכרו מדובר במחשב). עוד משהו שבתור איש מחשבים וותיק תמיד מציק לי הוא העניין שאנחנו אוהבים לדחוף ספקי כוח אובר קיל שבד"כ לא יתנו יותר מדי, אבל כן, ספק כוח איכותי (דגש על האיכות לא על הכמות, תעשו בדיקה לפי הרכבים) זה אחד הדברים הכי חשובים שצריכים להשקיע עליו, במיוחד במדינת תשתית עולם שלישי נגועת אבק ולחות כמו שלנו… מכאן למארז – תתאימו אותו לפי המיקום שהוא אמור לשבת בו בהתייחס לטמפרטורת החדר, רעש ואבק (!!!) וכמובן לפי הרכיבים שדחפתם פנימה ודאגו שהטכנאי או אתם מסדרים הכל בפנים בצורה נוחה לעבודה שמשאירה מקום לזרימת אוויר אופטימלית.

  בכל מקרה אני בגישה שעל ה"שילוש הקדוש" – משקיעים פעם אחת והרבה, כי על איכות לא מתפשרים ועדיף שהבסיס שעליו משדרגים יהיה הכי טוב שאפשר, כמובן בהתייחס לצרכים שלכם; כי i7 לא בהכרח ייתן לכן משהו מיוחד מול i5 או מול I3 (הכל תלוי צורך ורמת שימוש) מה גם שכשמדובר במערכות גיימינג תזכרו שאתם ניזונים מתעשיית הקונסולות שבד"ב מפגרת הרבה מאחור וסוחבות אתנו תקופה (שנקווה שלא תיהיה כל כך ארוכה כמו הקודמת, אבל מי יודע)

  אגב מבחינת זכרונות-מעבדים, אנחנו רגע לפני החלפת התקן לDDR4, כשבהמשך מתחיל להיות די יקר ומסובך למצוא את הציוד הישן יותר בנוגע לשדרוג עתידי…

  25/10/2014 בשעה 19:35
 6. shgec

  URL="http://hwzone.co.il/%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%A2%D7%9C%D7%99-%D7%9C%D7%A9%D7%93%D7%A8%D7%92-%D7%9E%D7%A2%D7%91%D7%93-%D7%9E%D7%A2%D7%91%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%9B%D7%9C-%D7%94%D7%93%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%A8%D7%90/4/"]עד
  מבחינת מעבדים, עדיף לקנות מה שמספיק טוב עכשיו ברגע זה ולא לקנות בשביל העתיד.
  תכלס, אפילו I5 מתושבת 1156 שעולה עכשיו בלוח יד2 300 שקל,

  עדיין יספק את העבודה גם במשחקים

  .
  מי שקנה I3 לפני 4 שנים נגיד ועכשיו רוצה לשדרג אפילו ל I7 (שביד2 עולה 600-700, תלוי ביום) עדיין ייצא עם פחות כסף מאשר שהיה קונה I7 ישר. וכבונוס אולי אפשר גם למכור I3.
  למעבד ייקח הרבה זמן עד שהוא יתחיל להגביל אז אין שום הגיון בלהשקיע עכשיו יותר כי אולי בעתיד המעבד יתחיל להגביל.

  כנ"ל כרטיסי מסך. מי שלא מחפש אולטרה על פלזמה 80", לא חייב לקנות כרטיס פרמיום. באותו סכום אפשר פעם בשנה לשדרג כרטיס בינוני ועדיין ישאר עודף והביצועים יהיו יותר ממספקים.

  26/10/2014 בשעה 21:24
 7. Arcadeguy

  מדריך טוב,תודה רבה
  גם אני הולך לקנות בקרוב מחשב בסכומים האלו והמדריך בהחלט נותן כיוון

  26/10/2014 בשעה 22:28
 8. rami7250

  העלות כאן גבוהה מדי. אני קניתי מחשב גיימינג שמתאים גם לעריכות גרפיות גבוהות וגם לוירטואליזציה בו זמנית (!!) בחצי מחיר (!!)
  איך?
  קונים חלקים מאיביי ומייבאים ארצה.
  באיביי למשל ניתן למצוא מעבד i7 4960k מעולה במחיר 300$
  כונן SSD של Samsung PRO 850 250GB במחיר של 100$ לערך
  זיכרונות DDR3 2133Mhz במחירים שפויים
  לוחות אם של EVGA שבארץ לא יודעים על מה מדובר בכלל
  והדבר הכי חשוב שלא הזכרתם במדריך הוא קירור מים! שעולה בסביבות 65$

  21/01/2016 בשעה 09:37
 9. Mamba-Gamba

  rami7250
  האם הsamsung evo שהזמנת האם שילמת עליו מע"מ ובמקרה הגרוע מכס?
  תודה.

  06/02/2016 בשעה 21:07