מומחים: בקרוב לא יישארו כתובות IP

מומחים מזהירים: מאגר כתובות ה-IP העולמי צפוי לאזול בתוך כשנה, אך המעבר ל-IPv6 איננו מספיק מהיר

לפני מספר שנים הוערך כי ישנם כ-700 מליון משתמשי אינטרנט ברחבי העולם – מספר שזינק תוך ארבע שנים בלבד לכ-1.8 מיליארד משתמשים. כמו כן, כאשר במדינות מסוימות החיבור לאינטרנט הופך לזכות אדם בסיסית, הנתון הבא משום מה לא מפתיע: מאגר כתובות ה-IP העולמי, באמצעותו נותנות ספקיות האינטרנט לכל אחד מהלקוחות את הכתובת הייחודית לו,  צפוי לאזול תוך פחות משנה. כתוצאה מכך, מדינות ברחבי העולם החלו לנטוש את פורמט כתובות ה-IP הנוכחיות (IPv4) שאוזל, ולעבור לפורמט חדש שנקרא IPv6 (ר"ת Internet Protocol version 6) החל מחודש מרץ 2012.

IPv6

נכון להיום, הגולשים ברשת ברחבי העולם משתמשים בגרסת IP מיושנת שנקראת 'IPv4' – כתובות ה-IP הקיימות מיוצגות על ידי 32 סיביות, מה שמאפשר ליצור כמיליארד כתובות IP ייחודיות. אך המאגר הולך ואוזל, שכן כ-94% מכתובות ה-IPv4 כבר נמצאות בשימוש. עם זאת, אין סיבה לדאגה שכן ישנה תקן חדש הנקרא IPv6 צפוי להחליף בקרוב את כתובות ה-IP הקיימות. תקן ה-IPv6 מגדיר כתובות IP בעלות 128 סיביות, מה שמאפשר ליצור 2 בחזקת 128 כתובות ייחודיות – או במילים אחרות, כמות בלתי מוגבלת.
אך המעבר לשימוש בפרוטוקול IPv6 יתבצע רק בעוד מספר שנים, לכן שמומחים צופים כי בשנה הבאה המחסור בכתובות IPv4 יגרום לעליה קיצונית במחירי הקמת הרשתות והחיבור לאינטרנט – מה שיעניק כוח רב לאלו שמחזיקים בכתובות IP רבות, ועלול אף להוביל להתפתחות "שוק שחור" של כתובות IP.

ענקיות האינטרנט גוגל ופייסבוק הן שתי חברות שכבר החלו להשתמש בכתובות IPv6, וחלק מהשירותים שלהן אף מבוססים על התקן החדש. בנוסף, ספקיות אינטרנט  גדולות כגון Verizon ו-Comcast הודיעו כי הן החלו בניסויים לקראת הטמעה של מערך הכתובות החדש, והן צופות התחלה של שימוש מוגבל בכתובות אלו כבר בעתיד הקרוב.

 ומה לגבי ישראל? לצערנו, המצב עגום למדי, ומעבר המוני לתקן הכתובות החדש לא נראה עדיין באופק.