מדריך: עיבוד תמונה ללא איבוד איכות • HWzone
מחשביםמדריכים

מדריך: עיבוד תמונה ללא איבוד איכות

קבצי JPG מאפשרים דחיסת למשקלים צנועים, אך מורידים את איכות התמונה בתהליך. בכתבה זו נסביר לכם כיצד ניתן לבצע חיתוך לקובץ תמונה מבלי לאבד מאיכותו

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


קבצי JPG הם מהנפוצים ביותר ברחבי האינטרנט. כולנו עושים בקבצים מסוג זה שימוש יומיומי. היתרון הגדול שלהם הוא האפשרות לשלוח קובץ תמונה קל משקל באיכות סבירה ובמהירות גבוהה. אבל עם היתרון מגיע גם החיסרון. דחיסת התמונות בטכנולוגיית JPG גם פוגעת באיכות התמונה. כל שמירה נוספת כ-JPG מקלקלת את התמונה יותר.

אם בידינו תמונה כזאת וכל שברצוננו לעשות הוא לחתוך את התמונה, נוכל לפתוח תוכנה כמו , לבצע את החיתוך ואז לשמור אותה. באפשרותנו לשמור את התמונה בטכנולוגיה שאינה דוחסת ומקלקלת אותה שוב, אבל אז נקבל קובץ כבד המתאים פחות לשימוש ברשת האינטרנט. נוכל כמובן לשמור שוב כ-JPG, אבל אז נצטרך לדחוס שוב ולקלקל עוד יותר את התמונה המקורית שקיבלנו.

בעת שמירה ל-JPG ישנה אפשרות להגדיר את איכות השמירה כך שכמעט לא תאבד איכות, אבל התוצאה תהיה קובץ, שבמקרים רבים גדול בהרבה מקובץ המקור – וזאת למרות שחתכנו אותו והוא מכיל פחות מידע מהתמונה המקורית. נוכל גם להגדיר איכות נמוכה יותר לצורך קבלת קובץ קטן, אבל אז נקלקל כאמור עוד יותר את איכות התמונה. כך קורה במקרים רבים מצב, בו תמונת מקור נשמרת כ-JPG ועוברת מספר רב של ידיים באינטרנט. כל אחד שמבצע בה שינוי ושומר אותה דוחס אותה שוב ושוב ובכל פעם מוריד עוד ועוד מאיכותה.

crop
חיתוך של קובץ JPG ושמירה מחדש כ-JPG.
אם נרצה להוציא את היד מהתמונה ולשמור שוב כ-JPG לצורך הפצה באינטרנט, נצטרך לפגום עוד באיכות התמונה או לקבל קובץ כבד יותר מהמקור.

ברשת קיימות תוכנות רבות המאפשרות לבצע שינויים לא הרסניים בקבצי תמונה מסוג JPG. במדריך הזה נתמקד בתוכנה אחת בשם XNview. מדובר בתוכנה קטנה וקומפקטית הניתנת להורדה ולשימוש בחינם לצרכים פרטיים וחינוכיים. בגירסה המינימלית היא שוקלת בהורדה פחות מ-5 מגה בייט. ניתן להורידה כקובץ Zip ולהפעילה ישירות, אפילו מבלי לבצע פעולת התקנה שלה במחשב.

לאחר שהורדנו את התוכנה והפעלנו אותה נוכל לצפות בקבצי התמונות בתיקיות המחשב. התוכנה תומכת ביותר מ-500 סוגים שונים של קבצי .

 • אם יש קובץ JPG שאותו נרצה לחתוך, נלחץ עליו פעמיים והוא ייפתח בגדול.
 • בעזרת העכבר נסמן את איזור החיתוך.
 • בתפריט Tools נלחץ על JPEG lossless transformation – ואז על Crop.
 • נקבל הודעה שייתכן שמספר בודד של פיקסלים נוספים ייחתך גם הוא מהתמונה.
 • נלחץ OK ונקבל את התמונה החתוכה שלנו מבלי לדחוס ולקלקל אותה שוב.
 • התוכנה גם אמורה להשאיר לנו קובץ גיבוי של התמונה המקורית לפני החיתוך כך שנוכל לחזור אליה במקרה הצורך.
 • באותו תפריט – Jpeg Lossless transformation – ניתן גם לסובב ולהפוך אותן אורכית או רוחבית מבלי לפגוע ולדחוס מחדש את התמונה.

זקוקים לסיוע נוסף? בסרטון הוידאו הקצר שלמטה תוכלו לצפות בתהליך חיתוך תמונה מבלי לפגוע באיכותה. תהנו!


תגיות

4 תגובות

 1. המדריך הוא 2:05 ולא דקה…
  *עריכה לא משנה המדריך עצמו הוא דקה אבל הסרטון הוא 2 דקות

 2. לא מדויק, כל עוד הדחיסה נשארת על שלב 12 או מכסימום,
  התמונה תישמר, באיזו שלב אלגוריתמים הדחיסה לא דוחס יותר, כל עוד נשמר שלב 12.
  בנוסף אפשר לעבוד על התמונה כ- Smart object בתצורה הזאת פוטושופ שומרת על מלוא הפיקסלים.

  1. טעות.
   כל עוד אתה פותח ושומר מחדש התמונה תרד באיכותה.
   ההסבר פשוט – JPG משתמש בחישובי DCT דו מימדיים. חישובים אלו בהכרח לא מדוייקים (מספר ספרות מוגבל) ולכן תמיד יהיו שגיאות עיגול. בכל פעם שאתה פותח את התמונה אתה מבצע התמרת DCT הפוכה וכאשר אתה שומר אתה מבצע התמרת DCT רגילה.
   המקרה היחיד בו לא תהיה ירידת איכות בשמירה היא אם מלכתחילה לא תפתח את ההתמרה. ברגע שאתה מבצע שינוי בקובץ אפילו לפיקסל יחיד אתה חייב לפתוח את ההתמרה.

   ביצוע חיתוך ללא ירידה באיכות מבוסס על כך שהתמרות ה- DCT פועלות על קוביות של 8 על 8 פיקסלים, ולכן החיתוך תמיד ישאיר מספר שלם של קוביות (רוחב וגובה תמיד יתחלקו ב- 8 לאחר החיתוך). החיתוך מבוסס על זריקת הקוביות שנחתכות החוצה והשארת שאר הקוביות ללא שינוי.

   1. לא מבינה בשיט בנושא אבל מהניסיון שלי (ולבטח גם אחרים שמשתמשים במחשב) ההסבר שלך נשמע הכי נכון.
    בהחלט כבר קרה לי שפתיחה וסגירה (לצורך צפייה בלבד) גרמו לירידה באיכות.
    לא זוכרת באיזו תוכנה השתמשתי אולי ב PHOTO GALLERY של WINDOWS?
    לי זה חעזור מאד עם FIREFOX ועם FIRESHOT.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close