מדריך לתיקון מחשבים ניידים למתחילים

החלפה או שדרוג זכרונות
 

זכרונות למחשב נייד מגיעים בגודל ותקן שונה מאחיהם במחשבים הנייחים, ושמו SODIMM. ישנם מספר דברים שנצטרך לבדוק לפני החלפה או שדרוג זכרון המחשב.
 
כמו במחשבים הנייחים, ישנם 3 סוגי ממשק עיקריים – DDR1,2,3. רוב המחשבים הניידים הנמכרים כיום משתמשים בזכרונות בממשק DDR3 אך עדיין ניתן למצוא בשוק מחשבים המשתמשים בזכרונות בממשק DDR2. במחשבים ניידים ישנים יותר ניתן למצוא זכרונות בממשק DDR1. תקנים אלו אינם תואמים זה לזה.
 
בנוסף, יש לוודא את מהירות הזכרון שבה תומכת ערכת השבבים של המחשב הנייד. אין טעם לקנות זכרון במהירות הגבוהה מהמהירות שהמחשב הנייד תומך (לדוגמא DDR2-800Mhz בנייד שתומך רק ב-666Mhz). קניית זכרון במהירות נמוכה יותר תמנע ניצול מקסימלי של משאבי המחשב. יש לוודא במפרט המחשב או על ידי תוכנה ייעודית את סוג הזכרון והמהירות.
 
נפח זכרון מקסימלי
 
ישנם מחשבים ניידים שבהם נפח הזכרון שניתן לשימוש מוגבל גם על ידי ה-BIOS ולא רק על ידי ערכת השבבים. כלומר יכול להיות מצב שערכת השבבים תומכת עד 3 גיגה-בייט זכרון אבל ה-BIOS מוגבל ל-2 גיגה-בייט. במקרה כזה לא יהיה טעם לקנות יותר מ-2 גיגה-בייט זכרון. יש לשים לב שמגבלה זו היא לפי דגם מחשב ספציפי ולא לפי ערכת השבבים, כך שאין להסתמך רק על ערכת השבבים או על מחשב אחר מאותה סדרה כאשר רוצים לבדוק את כמות הזכרון המקסימלית. בנוסף, יש לוודא מהו גודל הזכרון המקסימלי שניתן לשימוש בכל חריץ (Slot) זכרון. אין טעם לקנות סטיק זכרון אחד של 4 גיגה-בייט אם ערכת השבבים תומכת רק ב-2X2 גיגה-בייט, לדוגמה.
 
בחלק זה של המדריך נלמד כיצד להחליף זכרונות עם גישה חיצונית למארז. בחלק מהמחשבים הניידים הגישה לזכרונות כרוכה בגישה ישירה ללוח האם מלמעלה דרך המקלדת (נושא שבו ניגע במדריך המתקדם יותר), דבר שיכול להרתיע משתמש לא מנוסה. ישנם גם מקרים שבהם יש גישה לסלוט אחד על ידי דלת המארז והשני נמצא מצדו השני של לוח האם (מתחת למקלדת). יש לוודא שיש גישה נוחה לפני הקניה.
 
בנוסף, במקרים נדירים מאוד (כמו מחשב ה-Dell Latitude D420 שעליו נכתב מדריך זה) אחד מהסטיקים של הזכרון מולחם ישירות ללוח האם ויש מקום להחלפת סטיק אחד בלבד. תוכנות בדיקה לא יכולות לזהות דבר זה ויכול להיווצר מצב שבו התוכנה מדווחת על 2 סלוטי זכרון הניתנים לשדרוג כשבפועל יש רק אחד. מומלץ לוודא את המצב בעין לפני הקניה.
 
ועכשיו לעבודה
 
החלפת הזכרונות במחשב נייד זהה כמעט לחלוטין להחלפת זכרונות במחשב נייח. נפתח את דלת המארז המוליכה לזכרונות (מסומנת בעיגול הצהוב בתמונה). בדרך כלל יהיה ציור של טרנזיסטור על דלת זו (מסומן בעיגול האדום יחד עם הבורג המשמש לפתיחת הדלת).
ברוב המחשבים הניידים הזכרונות יהיו מונחים אחד מעל השני כמו בתמונה. נלחץ בזהירות את שני הקליפסים המסומנים בתמונה בעיגולים צהובים לכיוון נגדי (מסומן בחיצים צהובים בתמונה) ונשלוף את הזכרון למעלה והחוצה מהמחשב (מסומן בחץ אדום). הזכרון מוחזק על ידי קפיצים כך שכשנלחץ נכון על הקליפסים הזכרון "יקפוץ" למעלה בעצמו. אחרי שנוציא את הסטיק הראשון נוכל לגשת לסטיק השני (אם יש) ולהוציא גם אותו באותו אופן.
נתקין את הזכרון החדש בסדר פעולות הפוך. נוודא שאנו מכניסים את הזכרון בכיוון הנכון לפי המגרעת שיש בצד שנחבר ללוח האם. נכניס את הזכרון בזווית 45 מעלות (בכיוון החץ הצהוב שבתמונה) לתוך החריץ (זהו המצב שמופיע בתמונה). ונדחף אותו למטה (לכיוון החץ האדום שבתמונה) לכיוון הקליפסים עד שנראה אותם נתפסים ונשמע "קליק".
יש לעשות פעולה זו בזהירות מרובה על מנת שלא נזיק לחריץ. אין להפעיל כח! אם הזכרון לא נכנס בקלות יש לוודא שאכן הכנסנו אותו בכיוון ובמקום הנכונים. נחזור על הפעולה גם בזכרון השני (אם יש) ונסגור את דלת המארז. על מנת לוודא שהתקנת הזכרון עברה בהצלחה נבדוק בביוס או על ידי תוכנה יעודית את נפח הזכרון המזוהה על ידי המחשב.
 
סיכום
 
בחלק זה של המדריך עברנו על מספר פעולות תחזוקה פשוטות מאוד הניתנות לביצוע בקלות, אינן דורשות ידע טכני רב ואינן מפירות את תנאי האחריות בדרך כלל. בחלק הבא של המדריך ניגע בפעולות תחזוקה מתקדמות יותר כמו: גישה לחלקים הפנימיים של המחשב, החלפת מקלדת, החלפת סוללת ביוס, החלפת אינוורטר, מסך ועוד. בנוסף ניגע גם ברכישת רכיבים למחשב הנייד מחו"ל במחירים הזולים בעשרות עד מאות אחוזים ממחירם בארץ. כמו כן, ניגע בקניית שנאים תחליפיים למחשב הנייד כך שגם למשתמשים מתחילים מומלץ לעיין בחלק הבא של המדריך.