מדריך לתיקון מחשבים ניידים למתחילים

טיפים לעבודה נכונה
 

ברגים
במחשבים ניידים ישנם ברגים רבים, שונים ומשונים. מומלץ מאוד לחלק את הברגים שאנו מפרקים לקבוצות לפי המקום שמהם הוצאנו אותם, כך שנזכור להחזירם למקום. מומלץ להשתמש בכלי כלשהו כדי שהברגים לא ילכו לאיבוד בעת ביצוע תנועה לא נכונה. אני אישית משתמש במגנטים שפורקו מהרדדיסקים ישנים. כך אפשר להקצות מגנט לכל קבוצת ברגים בלי לחשוש שיפלו או יתערבבו. כמו כן, מומלץ לוודא בכל שלב שזכרנו להחזיר הכל למקום, כדי שלא נשאר עם ברגים מיותרים בסוף העבודה.
 
צילום
כאשר אנו פותחים את המחשב יותר לעומק (פתיחת המארז החיצוני לשניים ועבודה עם לוח האם לדוגמא) ישנם רכיבים רבים שנצטרך לנתק ועלינו לזכור לחבר אותם חזרה. מומלץ לצלם את האיזור שאנחנו עובדים עליו עם מצלמה לפני תחילת העבודה, כך שבמקרה של ספק נוכל להיעזר בתמונה כדי לוודא שהחזרנו הכל למקום ובצורה הנכונה.
 
הרכבה
המדריך יתייחס בעיקר לשלבי הפירוק להחלפת החלק. התקנת החלק החדש תתבצע בסדר הפוך לפירוק (אלא אם כן יצויין אחרת).
 
כלים
כלי פירוק (pry tools) מפלסטיק מומלצים. עדיף להשתמש בכלי פירוק מחומרים שלא גורמים שריטות ובליטות על מנת לשמור על המראה החיצוני של המחשב. הנה חיפוש לדוגמה לכלים כאלו.
 
קליפסים
בנוסף לברגים, הרבה מחלקי המחשב הנייד מוחזקים על ידי קליפסים. בעת פירוק המחשב נפתח אותם בזהירות על מנת לשמור עליהם שלמים, ובעת הסגירה נלחץ את קצוות המארז במקומות שיש בהם קליפסים עד שנשמע "קליק". ישנם גם קליפסים שנפתחים רק לכיוון מסויים. כאשר נתקלים במצב שבו הקליפס לא משתחרר יש לנסות לפתוח אותו מכיוון אחר.
 
חשמל סטטי
כמו כל רכיב אלקטרוני מורכב, מחשבים ניידים רגישים לפריקה של חשמל סטטי. לפני העבודה יש לוודא פריקה על ידי נגיעה בגוף מתכת מוארק, כמו מארז של מחשב נייח לדוגמה. מומלץ (אך לא חובה) להשתמש בצמיד אנטי סטטי המיועד למטרה זו. כמו כן מומלץ שלא ללבוש בגדים מאריגים סינתטיים בעת העבודה על המחשב, היות ובדים אלו מועדים יותר ליצירת חשמל סטטי.
 
ספרות
חלק מיצרניות המחשבים הניידים מספקות ספרות טכנית מקיפה עם המחשבים שהן מוכרות. ניתן ומומלץ להיעזר בספרות זו בעת ביצוע פעולות תחזוקה. לדוגמה, בעת פירוק המחשב שעליו נכתב מדריך זה, נעזרנו במדריך PDF שחברת Dell הוציאה לדגם המחשב הנייד הספציפי הזה. המדריך כלל הוראות ואיורים לפעולת תחזוקה למתחילים ולמתקדמים.
 
הערת מינוח – בדרך כלל ישנה אפשרות לגישה ישירה (ללא צורך בפירוק מתקדם) מתחת ללוח האם לזכרונות, כוננים קשיחים, כרטיסי הרחבה ועוד. במדריך זה נתייחס לגישה הזו בתור "דלת המארז".
 
נתחיל עם תחזוקה חיצונית קלה (בדרך כלל לא תבטל את האחריות).