מדענים הצליחו לדמות מוח של עכבר

19 תגובות

קבוצת חוקרים ממרכז המחקר Almaden של IBM ואוניברסיטת נבאדה, הצליחו להריץ סימולטור שנקרא "Cortical Simulator" הזהה בגודלו ומורכבותו לחצי מוח של עכבר.
 
המחקר שנקרא "Towards Real-Time, Mouse-Scale Cortical Simulations" ונערך על ידי שלושה חוקרים, מביא משמעות חדשה ופריצת דרך בכל הנוגע להדמיות של המוח.
 
הרצת הסימולטור נעשתה על ידי מחשב העל של IBM, ה-BlueGene L, שנחשב היום למחשב הכי חזק בעולם. ה-BlueGene L עושה שימוש בלא פחות מכ-4,096 , כאשר כל אחד מהם עושה שימוש בכ-256MB של , והוא בעל כוח חישוב תיאורטי של כ-360 TFLOPS (כלומר 360 טריליון פעולות בשנייה).
 
הקושי הרב בליצור מוח וירטואלי נובע בעיקר ממורכבות המוח והתקשורת שמשתנה בזמן אמת. הצורך  בחישוב הנתונים, הערכה שלהם והשימוש בזיכרון, כל זה בעת ובעונה אחת, לא מקלה על המחשב. מה שהמדענים הצליחו ליצור בעצם, הוא מוח וירטואלי של עכבר, שמכיל רק כחצי מהנתונים שיש במוחו האמיתי של עכבר. בגלל מורכבות הניסוי ובעיקר מספר החישובים העצום, הסימולטור רץ במשך 10 שניות בלבד, במהירות נמוכה ביחס לחישובים שנעשים במציאות, מה שבעצם משתווה לשניה אחת במוח אמיתי של עכבר.
 
החוקרים ציינו כי בעוד ניסוי שנערך וכלל גם הוא סימולטור, אך אחד קטן יותר שמצריך פחות כוח עיבוד וזיכרון, ראו המדענים קווי דמיון בין דפוסי החישוב וההתנהגות של המוח הווירטואלי בכל הנוגע לתקשורת, אך עדיין המבנה הכולל אינו מספק.
 
בעתיד מתכננים החוקרים ליעל את הסימולטור בכל הנוגע למהירות החישוב ודרך החישוב, כל זאת על מנת להתקרב לכמה שיותר התאמה בין המוח הווירטואלי למוח של העכבר במציאות.