מבחני ביצועים ראשונים למעבדי ה-Bulldozer

14 תגובות
8 ליבות של מול 4 ליבות של אינטל: מה עדיף?

הדחייה המאוחרת של השקת מעבדי ה-FX, מבוססי ליבת ה-Bulldozer החדשה, השאירה אחריה לא מעט חובבי ביצועים מאוכזבים, שציפו בקוצר רוח לבדוק כיצד הטכנולוגיה החדשה והמדוברת מבית תתחרה אל מול המיטב של .
עד להשקתם הצפויה של המעבדים (בתקווה שלא נחווה עוד דחיות של הדקה התשעים) נשארו עוד כחודשיים, אך כבר עתה מתחילים לזרום, סוף סוף, נתוני ראשוניים של גירסאות ההדגמה (Engeneering Sample), שמעניקים לנו טעימה ראשונה מיכולותיו של מעבד ה-FX-8130P – המעבד החזק ביותר בסדרה.
המידע מגיע, איך לא, מהאתר donanimhaber.com, שם הצמידו למעבד מתומן הליבות (שפועל במהירות בסיסית של 3.2GHz) לוח אם מסוג 990FXA-UD5 מבית Gigabyte, זכרון RAM כפול ערוצים בנפח 4GB מסוג Kingston HyperX -2000 MHz וכרטיס מסך מסוג GeForce GTX 580 – ובדקו את ביצועיו בכמה מבחני פופולריים.

186 וואט זה בהחלט לא צחוק. האם הגירסה
הסופית תציע מעטפת תרמית נמוכה יותר?
תוצאת SuperPI מאכזבת
בחישוב SuperPI של מיליון ספרות הציג המעבד (שלו, לפי CPU-Z, מעטפת תרמית של 186 וואט – כמעט פי 2 ממעבדי ה-Core i5 2500K וה-Core i7 2600K של אינטל, אם כי מסמכים קודמים שהודלפו הציגו את המעבד עם מעטפת תרמית של 125 וואט) תוצאה של 19.5 שניות – תוצאה מאכזבת בהחלט שמהווה שיפור של פחות משניה לעומת מעבד Phenom II, ורחוקה מאוד מהתוצאות המרשימות של מעבדי ה-Sandy Bridge המקבילים, שמגיעים לתוצאות של 11 ו-10 שניות, ללא .
חשוב לזכור כי תוכנת ה-SuperPI עושה שימוש בליבה אחת בלבד, וכמו כן שמדובר בגירסה מוקדמת של מעבד ה-FX, על כן אנחנו נאפשר ל-AMD להנות מהספק – אם כי כפי שזה נראה כרגע, יכול להיות שליבת העיבוד החדשה לא תצליח לספק את השיפור בביצועים לו קיווינו.

PCMark7 העניק למעבד ציון של 3,045 נקודות, גם הוא די נמוך, אך מבחני ביצועים אחרים כמו 3DMark 11 ו-Cinebench 10 דווקא הניבו ציונים של 6,265 ו-24,434 נקודות בהתאמה – ציונים טובים למדי, שאף עוקפים את הציונים אותם מקבל מעבד ה-Core i7 2600k, מי שאמור להיות המתחרה הישיר של ה-FX-8130P, ללא .

זכרון מטמון L1 מהיר במיוחד המעבד מדגים את הפוטנציאל שלו
הנתונים הללו מסקרנים ביותר, אך חסרים לנו עוד כמה וכמה נתונים חשובים לפני שנוכל להתחיל ולהסיק מסקנות בנוגע לדור המעבדים החדש של AMD – מהן יכולות ההמהרה אותן יציגו, וכיצד אלו ישפיעו על ביצועי המעבד (אדם אחר שהתנסה עם גירסת ההדגמה של המעבד הצליח להגיע לתדר מרשים של 5.1GHz בעזרת אוויר, לדוגמא)? האם מהירות הזכרון עשויה להוות צוואר בקבוק עבור ביצועי המעבד? האם נראה שינוי בביצועים בין גירסת ההדגמה הנ"ל לגירסה הסופית שתגיע למדפי החנויות? עד שנדע יותר, אנחנו מעדיפים שלא לקפוץ למסקנות חפוזות.
כמו שזה נראה כרגע, עושה רושם שהסטטוס קוו בין שתי יצרניות המעבדים ישמר גם בדור הנוכחי – אינטל תישאר השליטה בלתי מעורערת בכל הקשור לביצועים של ליבה מול ליבה, אך תציע למשתמש יותר ליבות באותו המחיר, כך שבסופו של דבר יהיה על כל צרכן להחליט מהם שימושיו העיקריים, ומה המוצר שיהיה עדיף עבורם.

עדכון: ב-nordichardware.com מפרסמים מספר גרפים שמציעים השוואה בין תוצאות מעבד ה-FX-8130P למעבדים אחרים בשוק (קבלו אותם בערבון מוגבל) ושופכים מעט אור על המעבד והתנהגותו.
באתר מספרים כי אנשי donanimhaber.com ציינו שעל אף המעטפת התרמית העצומה שהציגה CPU-Z, במהלך עבודתו צרך מעבד הבולדוזר הספק דומה לזה של ה-Core i7 2600k במצב מנוחה (כ-97 וואט), ואף 10 וואט פחות במאמץ – נתון מפתיע שמוכיח, לכאורה, כי המעטפת התרמית המוצגת אינה מדוייקת (או שגויה לגמרי), ואף מעמיד את צריכת המעבד ברמה אחת עם המעבד של , לו מעטפת תרמית של 95 וואט.
בנוסף, ציינו החבר'ה הטורקים כי נראה שלמעבד ישנה בעיה כלשהי עם המטמון מרמה L3, מה שעשוי, לדבריהם, להסביר את התוצאות הנמוכות בחלק ממבחני הביצועים.

למרות מבחני הביצועים הללו, נראה שמעבדי ה- עדיין אפופים בלא מעט חוסר ודאות, ואנחנו בהחלט מצפים לגלות עוד על ביצועיהם בזמן הקרוב.