Radeon RX 590: לסחוט את ה-Polaris עד לקצה

תדר מוגדל, מחיר מוגדל – וגם הרבה יותר הספק שנצרך: כרטיסי ה- RX 590 מושקים באופן רשמי בכל מקום

בזמן שבשוק המעבדים הראשיים פורחת תודות לעדכונים שנתיים של ליבות ה-Zen שמעניקים תחרות גוברת ומגוונת לאלה של , בשוק המעבדים הגראפיים המצב מעט פחות מלבב עם צמד ארכיטקטורות קיימות שנראה כי העניקו לנו כבר את כל מה שיש להן להציע – וכל שנותר כעת הוא בעיקר המשך ההמתנה לדור ה- העתידי שעשוי להחליף את שתיהן במקביל במהלך שנת 2019.


במסגרת מה שנראה כמו נסיון להפיג את השקט המסחרי מבלי להמציא את הגלגל מחדש נולד לו ה- RX 590 – קצת כמו RX 580 על סטרואידים, עם תדרי עבודה גבוהים מאי פעם עבור ליבות ה- תודות למעבר אל תהליך ייצור מעודכן במעט של 12 ננומטר אצל חברת GlobalFoundries, בדומה לזה אשר משמש את מעבדי 2000.

ישנה, תהליך ייצור (כמעט) חדש

Radeon RX 590 יציע כצפוי ליבת Polaris מלאה, עם 2,304 יחידות ביצוע ו-8GB של זכרון GDDR5 בתדר אפקטיבי של 8GHz – כאשר תדרי עבודה מוגדלים של 1,469MHz כבסיס ו-1,545MHz במצב Boost אמורים לאפשר שיפורים ביצועים ישיר של כ-11 אחוזים לעומת ה-RX 580 – וכ-22 אחוזים ביחס ל- RX 480 מלפני שנתיים וחצי.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


רמת הביצועים הייתה צפויה – אך המחיר לא מצליח להפוך אותה לבשורה משמעותית במיוחד
מקור התמונות: techpowerup.com, techreport.com

מספר דגמי ה-Radeon RX 590 שיהיו זמינים בשוק צפוי להיות מצומצם, כאשר נכון לעכשיו ב- מספקת מידע אודות ארבעה דגמים בסך הכל מבית אסוס, PowerColor, XFX ו-Sapphire – כולם עוצבו ופותחו באופן עצמאי משום שלא קיים עיצוב רפרנס עליו ניתן להתבסס לצמצום משאבים והאצת תהליכים, מה שכנראה גם מסביר מדוע לא כל השחקניות החליטו לאמץ את היצירה החדשה הזו. כל אלו מיועדים לשאת מחיר מומלץ רשמי של 280 דולר, בהתאם להנחיה של עצמה.


צריכת ההספק הגבוהה מגבילה את פוטנציאל ההמהרה הקיים לרמה מינורית למדי – כחמישה אחוזים בלבד מעל מה שמציעים הדגמים המושקים
מקור התמונות: anandtech.com, hardwarecanucks.com

הביקורות הראשונות עבור דגמי ה- RX 590 הוכיחו בהצלחה יתרון של מעל ל-10 אחוזים ברוב הבחינות אל מול ה- RX 580 וגם מול ה-GeForce GTX 1060 עם 6GB של גראפי, תוך התקרבות לכדי מרחק נגיעה מה- Ti וכמו כן תוך שמירה על טמפרטורות פעולה סבירות של קצת יותר מ-80 מעלות צלסיוס תחת מאמץ מלא ובעוצמות רעש סבירות בהחלט – אך הבעיה העיקרית כאן היא מעטפת הספק מוגדלת של 225 וואט (לעומת 185 וואט עבור ה-RX 580) שגם באה לידי ביטוי בעולם האמיתי, וכמו כן גם עלות אשר מגלמת תוספת של 80 דולר (!) בהשוואה למחירים הנמוכים ביותר עבור דגם ה- הבכיר ביותר לשעבר.

מספר הדגמים צנוע, ללא גרסאות רפרנס – וזה עלול להשפיע לרעה על הזמינות הכללית ועל תחרותיות המחירים המעשית

ה-RX 590 אינו מוצר רע או גרוע, ואף כזה שמצליח להפתיע אותנו לחיוב בחלק מהפרמטרים – אך הוא בהחלט המחשה לכך שארכיטקטורת ה- מיצתה את עצמה וזקוקה לצאת לפרישה. נאחל לכך שהמחירים המעשיים בשוק ירדו במהירות לרמות נמוכות יותר מהערך הנקוב, ויהפכו אותו למציאה אמיתית עבור אלו שמעוניינים בשדרוג ראוי בטווח הזמן הקרוב.

אנחנו שמחים על כך שהכרטיס הזה נוצר – אבל גם מקווים שיהיה האחרון בהחלט שמשתמש ב-Polaris

מסכימים איתנו? בואו לדבר על זה בתגובות.