למרות כל העיכובים: שבבי 10 ננומטר ראשונים מאינטל יגיעו בסוף השנה

נותר עוד פחות מחודש וחצי עד שאנחנו עוברים לשנה אזרחית חדשה – אך בענקית השבבים עדיין מבטיחים לנו השקת שבבי Cannon Lake ניידים ראשונים לפני כן

דור ה-Core השמיני מבית אינטל חידש לא מעט דברים, עם שש ליבות במעבדי המיינסטרים השולחניים, ארבע ליבות עיבוד במעבדים ניידים חסכוניים, שש ליבות עיבוד במעבדים ניידים שיגיעו בשלב מאוחר יותר ואפילו שילוב יחד עם ליבה גראפית של AMD – ובנוסף לכל אלו אנחנו נראה גם שילוב ראשון מסוגו בין מוצרים שנוצרו בתהליכי ייצור שונים: 14 ננומטר ברוב המקרים וגם 10 ננומטר למוצרי הקצה הניידים.

שבבי 10 הננומטר של אינטל יקבלו את השם Cannon Lake, ועתידים להיות זמינים בתצורות כפולות ליבה חסכוניות מתת משפחות ה-U (מעטפת הספק של 15 וואט או פחות) וה-Y (מעטפת הספק בסיסית של 4.5 וואט), אך השאלה המרכזית ממשיכה להיות מתי בדיוק זה יקרה.

זה לקח כמעט שנתיים יותר מהמתוכנן, אבל ה-10 ננומטר של אינטל אוטוטו כאן

המעבר של אינטל לתהליך ייצור ב-10 ננומטר, שאותו היא דאגה להגדיר בכמה וכמה הזדמנויות ככזה שמתקדם משמעותית מאלו המוגדרים כ-10 ננומטר אצל המתחרות סמסונג ו-TSMC (באינטל מכוונים להגעה אל צפיפות טרנזיסטורים של עד 100 מיליון לכל מילימטר רבוע, בעוד שהמירב שראינו עד כה הוא כ-55 מיליון למילימטר רבוע בשבב ה-Kirin 970 שמבוסס על תהליך ה-10 ננומטר החדש ב-TSMC), הוכיח עצמו כאחד מהאתגרים הטכנולוגיית הגדולים ביותר שידעה אינטל – וגם אחרי שלוש דחיות השקה פומביות עדיין אין לנו אף מוצר מסחרי המוני שמבוסס עליו.

לוחות הזמנים של אינטל השתנו, כשהעיכובים בליטוגרפיה החדשה הביאו להקדמת המעבדים המשושים והמרובעים החדשים

עם כל זאת, באינטל מבטיחים לנו שעכשיו זה קורה באמת – שבבי 10 ננומטר ראשונים בהיקפים מצומצמים יגיעו לשותפותיה של החברה עוד לפני סוף שנת 2017, לכאורה, בדרך להרחבת זמינות במהלך המחצית הראשונה של שנת 2018 וכניסה לייצור המוני מלא (ולהשקה של כלל מוצרי הדור החדש?) במהלך המחצית השנייה של שנת 2018. זה אומר שטכנית אינטל תעמוד בהבטחתה להביא שבבים ראשונים בליטוגרפיה החדשנית עוד השנה – אם כי סביר להניח כי מוצרים ניידים עבור צרכני הקצה הם משהו שבכל זאת יצטרך להמתין לשנה הבאה. אולי ההצגה הרשמית שלהם תקרה בתערוכת CES הקרובה בינואר 2018? בינתיים נוכל להציע רק ניחושים.

מצע שבבי 10 ננומטר מוכן מוצג לראווה באירוע שהתקיים בסין לפני כמה שבועות

כך או כך, נראה שאנחנו סוף סוף נמצאים בפתחו של עידן טכנולוגי חדש – גם עם 10 ננומטר מאינטל וגם עם ניצנים של תהליכי ייצור ב-8 ננומטר אצל סמסונג וב-7 ננומטר אצל TSMC ואצל GlobalFoundries (שוב, נזכיר כי לא בהכרח ניתן לבצע השוואה ישירה בין ההגדרות והשמות של הטכנולוגיות), שאמורים כולם להפוך להמוניים מתישהו במהלך החצי השני של השנה הבאה. יהיה זעיר ומעניין.

אינטל מבטיחה לנו רמת צפיפות ויעילות שטרם היכרנו, למרות שעל הנייר היא מפגרת אחרי מתחרותיה המרכזיות – יהיה מעניין מאוד לבחון את התוכניות הללו הלכה למעשה