לטיול יצאנו, לוח אם מצאנו - סיור במפעל GIGABYTE • HWzone
Computex 2013מחשביםלוחות אם

לטיול יצאנו, לוח אם מצאנו – סיור במפעל GIGABYTE

המקדש השאפתני
גולשי HWzone זוכים להצצה לאחד המקומות החשובים והמשמעותיים בעולם החומרה, מפעל בטאיוואן המייצר מאות אלפי לוחות אם וכרטיסי מסך גם מהמתקדמים שיש בתנאי ייצור מהמחמירים בעולם. בואו לראות כיצד הקסם קורה!
אז אחרי הראיון הפורה עם ההנהלה הבכירה של GIGABYTE, השלב הבא הוא סיור במפעל החברה. זהו המפעל הבודד שנשאר בטייוואן ללוחות אם, כאשר הרוב המוחלט של היצרניות העבירו את פעילותם בתחום לסין, הסיבה ברורה במציאות הכלכלית של היום. אנו מזכירים, לחצו על התמונות להגדלה.
קצת רקע, המפעל הינו אחד מ-4 המפעלים של החברה, הוא הוקם בשנת 2000 עקב העלייה המאסיבית במכירת חלקי חומרה ומחשבים נייחים. המפעל מייצר כ-25 אחוז מכלל התוצרות של לוחות האם וכרטיסי המסך של החברה, מבחינת קצב יצור הוא מסוגל להגיע עד לכ-300 אלף לוחות אם בחודש, על המוצרים עמלים לא פחות מ-1138 עובדים (רובם מקומים).
כמה מדרגות אמרת ? זאת הייתה השאלה של אחד מהעיתונאים כאשר המדריך ציין שהמפעל בנוי מלא פחות מ-8 קומות, כאשר כל קומה מיועדת לרכיב או שימוש שונה, אם נוריד את הכניסה, קבלת הפנים (לובי), חדרי הישיבות והמשרדים שמשמים גם להכשרת העובדים, נשארנו "רק" עם 6 קומות.
הקומה השניה הינה מחסן ענק שמחזיק את כלל המלאי של המעל, מרמת הקבלים ועד לאריזות המוצרים. הקומה השלישית מיועדת למחשבים ושרתים, זאת מעליה לכרטיסי מסך, החמישית במספר שייכת ללוחות האם, השישית לטלפונים סלולרים ומוצרים (טלקום בלבד) ואחרונה חביבה מוקדשת כולה לתהליך ה-SMT של המוצרים השונים (לא לוחות אם וכרטיסי מסך), עליו נפרט בהמשך.
קצת הכנות, לפני שנכנסים למפעל ובגלל הרגישות של הרכיבים, ציידו אותנו בכיסוי לנעליים, כמו כן ולפני הכניסה לחדר ההרכבה עברנו דרך תא שמפזר אוויר, אני אסביר את זה בצורה מופשטת יותר, תחשבו כאילו נכנסת לחדר צר שמכיל מכל צד 20 מאווררים חזקים וכולם עובדים יחד בכל העוצמה למשך כמה שניות. תהליך זה נעשה על מנת למנוע הכנסה של שבבים או כל דבר שעלול להזיק לתהליך ההרכבה של המוצרים.
אז איך הכל מתחיל? לפני שלב ה-SMT המעגל המודפס נמרח בדבק שמוודא שהרכיבים יישארו במקומם ולא יזוזו בשום צורה שהיא בזמן תהליך ה-SMT.
המעגל המודפס (PCB) שמגיע ממפעל אחר של החברה, הינו "עירום" לחלוטין, והוא אינו מכיל שום רכיב אפילו לא הקטן ביותר, השלב הראשוני הינו תהליך ה-SMT (ר"ת Surface-mount technology), בשלב זה המעגל המודפס נכנס למכונה שמניחה את הרכיבים הקטנים (פחות מגודל האצבע) למקומם העתידי, על פני אותו פס ייצור אך בשלב יותר מאוחר מונחים להם גם ערכת השבבים הייעודית מייצבי המתח ועוד רכיבים שגודלם הפיזי גדול יותר.
לאחר שכלל השבבים הונחו (והדגש הוא על שבבים ורכיבים אלקטרונים בלבד) המעגל המודפס עובר בתנור שמחמם את כל העסק לטמפרטורה של 250 מעלות, ובעצם מקשה ומקבע את הרכיבים יחד עם הדבק שנמרח עליו בשלב הראשוני. לאחר "ההלחמה" הראשונית לוחות האם עוברים בדיקה של העובדים במפעל, שמוודאים שהחלקים הגדולים יותר לדוגמת ציפסט וכו נמצאים במקומם והולחמו כראוי, את הבדיקה לרכיבים הקטנים יותר (פחות מגודל אצבע ומטה) מבצעת מכונה בעזרת עינית אופטית וצילום המעגל המודפס.
אחרי שצלחו את שתי הבחינות המעגל המודפס (שרחוק מלהיות בשלב זה) עובר לשלב ההרכבה העיקרי, בשלב זה ובאופן ידני לחלוטין, העובדים במפעל מרכיבים את גם את הקבלים השונים, חריצי ההרחבה השונים, מחברי האודיו, SATA ,  רשת ועוד, כאשר כל עובד אחראי על סוג מסוים של רכיבים על מנת למנוע בלבול ולשמור על קו ייצור אחיד ורציף.
אז סוף סוף אנחנו מתקרבים למוצר המוגמר הלא הוא , השלב הבא הוא הלחמה של כלל הרכיבים, על מנת לבצע את זה בשיא המהירות ועם מינימום התערבות ותקלות. המעגל המודפס עובר דרך מסוע שבחלקו התחתון זורם לו בדיל, כאשר הבדיל נוגע בחלק התחתון ומלחים את כלל הרכיבים שהורכבו מהשלב ההתחלתי ועד כה, וזה בעצם ההלחמה הסופית, מכאן והלאה אפשר לקרוא לאותו מעגל מודפס .
בדומה לשלב ההלחמה הראשוני, גם אחרי שלב ההלחמה הזה, לוחות האם עוברים בדיקה על ידי העובדים, הפעם הם גם בודקים שהרכיבים מולחמים כמו שצריך, אם נשארו שאריות בדיל שעלולות לקצר אם יגעו במארז הם נחתכות, ובעצם כל תיקון אחר נעשה על ידי העובדים באותו הרגע.
אז יש לנו , עובד ? לא בטוח, אחרי שלב הבדיקות הסופי, לוחות האם נשלחים לבדיקות מעבדה פיזית, מה שאומר שכל , וש-GIGABYTE אומרים כל , הכוונה היא שמנהל הייצור ציין והדגיש כי 100 אחוז מהלוחות נבדקים ועוברים בדיקות איכות בלי יוצא מן הכלל. הלוחות נבדקים במאמץ, טמפרטורה, עם כרטיסי הרחבה, מעבד ובעצם מדמים מצב שבו לוח האם משולב במערכת מן המניין.
ברגע שלוח האם עבר באופן תקין את תהליך הבדיקה הוא עובר לתהליך האריזה הסופי, לוחות האם נארזים בקופסאות שלהם (בהתאם לדגם כמובן) יחד עם הבאנדל, כאשר גם כאן בדומה לרכיבים כל עובד אחראי על שלב אחר, אחד סוגר את לוח האם בשקית אנטי סטטית, האחר מצרף את כבלי ה-SATA, לוח ה-I/O והאחרון חביב את המדריך למשתמש ודיסק הדרייבר ותוכנות.
מכאן הם נארזים בקבוצות (תלוי בגודל האריזה) ויוצאים אל החנויות השונות והשווקים בעולם.


תגיות

2 תגובות

  1. GIGABYTE
    הם באמת אחת החברות הריציניות בשוק המחשבים ואכן הם שומרים על סטנדרטים גבוהים ביותר יותר מהקוראנים לא בושה ללמוד מהם

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close