לוח ה-Maximus VIII Extreme בביקורת: המוביל של אסוס מגיע לכבוש • HWzone
מחשביםלוחות אםביקורותכתבות נבחרות

לוח ה-Maximus VIII Extreme בביקורת: המוביל של אסוס מגיע לכבוש

הכירו את ה-Maximus VIII Extreme של אסוס, לוח האם שמתימר להיות המוביל והמתקדם ביותר של תושבת LGA1151 החדשה של . הוא נוחת אלינו לביקורת ופותח את החורף בשלל תכונות ויכולות שטרם ראינו

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לפני הכל, קצת היסטוריה. כאשר תושבת LGA775 של נהייתה מעניינת יותר עם הגעת ערכות שבבים חדשות ומעבדים מרובעי ליבה בעשור הקודם, החליטה אסוס שהיא יוצרת סדרה חדשה של לוחות אם לאלה שלוחות לגיימרים הם פשוט לא מספיק עבורם. באותו העידן ללוח אם הייתה חשיבות רצינית באמינות המחשב וגם יכולות ההמהרה של הוכתבו לא רק על איכות השבב, אלא גם על יכולת לוח האם להעניק לו חשמל יציב ובכמות נדיבה.

כך, נולדה סדרת ROG ומותג ה-ROG של אסוס. ראשי התיבות Republic of Gamers מסמלת מועדון מצומצם של משתמשים שיש ברשותם חומרה יקרה ומתקדמת במיוחד. בין הלוחות הראשונים מ-ROG היו ה-Striker Extreme וה-Commando וכך נולדו סדרות המייצגות את ערכת השבבים של אנוידיה ואת זאת של (מי היה מאמין שעד לא מזמן היו ערכות שבבים של אנוידיה?). אחרי אלו נולדה סדרה נוספת בשם Maximus המיועדת לתושבות בעלות ערכות השבבים של .

עם השנים ועם התושבות, ה-Maximus המשיך להתפתח ולייצג בכבוד את תואר מוביל התושבת שהוא מקבל מסוקרים וחובבי חומרה. מגיע קרדיט גדול לאסוס על התואר הזה, שכן נראה שליצרניות הנוספות פשוט חסר אותו הקסם. בביקורת זאת אתם מקבלים הצצה מוקדמת למוצר שטרם החל להמכר בארץ, ה-Maximus VIII Extreme, השמיני בסדרה שמיועד להוביל את קו לוחות האם של אסוס בתושבת LGA1151 החדשה של אינטל. נכון לעתה לוח האם הזה מיועד לעבוד עם מעבדי ה-K של התושבת. בעיקר 6700K.

משנה צבע ומתבגר

לפני לוח האם, בואו ונתחיל עם הערכה אותה מקבלים איתו.

IMG_4221 IMG_4222

הכל בקושי נכנס בפריים. עם המקסימוס 8 אקסטרים מקבלים לא פחות משמונה כבלי SATA, מטלה נחמד לידית הדלת, חוברת הדרכה עם סטיקרים ודיסק וגם את ערכת ה-OC Panel. הערכה המיוחדת הזאת זהה למה שראינו גם בדור הקודם עם שלט מיוחד שאפשר גם להתקין אותו בקדמת המארז. ישנו גם לוח שמתחבר עם כבל ללוח האם ומספק ארבעה חיבורים נוספים למאוררים.

IMG_4225 IMG_4226

בשלט המיוחד שמתחבר ללוח האם תמצאו בקר מאוורררים עם חיבור לשלושה מאווררים, ומתגים שעוזרים באוברקלוקינג עם קירורים מתקדמים. המתגים הללו שולטים על מהירות המעבד וצריכת החשמל שלו ומאפשרים לו להוריד אותם במידה ומחליפים או מוסיפים קרח וחנקן נוזלי לדוגמה. הלחצנים שבמרכז השלט מאפשרים לשלוט על מאווררים ולשחק עם מכפלות המעבד ותדר הבסיס שלו.

IMG_4224

לא משוגעים? רוצים רק נתונים? אין בעיה. את השלט ניתן להתקין עם המסך כלפי מעלה בתוך התקן שיכנס לתושבת כונן הדיסקים במארז. המסך מאפשר לכם לראות טמפרטורה ומהירות מאווררים בזמן אמת.

IMG_4227

זאת הכלה. ערכת הצבעים בהחלט השתנתה בדור הזה. נראה שלאסוס נמאס מאדום בוהק ושחור, עכשיו כשלכולם יש והיא עושה בחירה חכמה ומשנה קצת צבעים.

IMG_4228

נשארו רמזים של האדום הבוהק ששטף את הדורות הקודמים ובמקומו נכנס גוון אפור-סגול חללי. הצבעים משתלבים טוב עם הלוח המודפס אותו צבעו בשחור-מט. גוף הקירור שבתמונה הוא זה שמכסה את ערכת השבבים, Z170 היחודית לתושבת LGA1151 של .

הלוגו באמצע הוא זה של סדרת ROG ומתחתיו ישנה נורת לד RGB שדולקת כשאשר המחשב פועל. הנורה מאירה בצורת פעימות איטיות אבל ניתנת גם לכיבוי או הדלקה קבועה. אפשר גם לקבוע פעולה לפי עוצמת שמע של ומשחק בין צבעים. אפשר אפילו לכוון את הנורה בהתאם לטמפרטורת הפעולה של המעבד כך שתשתנה לאדום כשהמעבד מתחמם.

IMG_4229

מערך ממשקי ההרחבה בלוח האם הזה מכיל ארבעה מסוג PCI-Express X16 ועוד שניים מסוג PCI-Express X1. חשוב לזכור שאין באפשרותו של לוח האם להפעיל באמת ארבעה ברוחב פס מלא של X16 ולכן מדובר בחיבורים פיזיים בלבד. הממשק הארוך העליון הוא היחיד שמכיל חיווי חשמלי מלא של X16 וכל השאר של X8 בלבד. למרות שלמעבד יש 20 רוחבי פס בלבד לחלק, מהנדסי אסוס החליטו שהם מלווים רוחב פס נוסף שקיים בערכת השבבים לטובת ממשק נוסף. כך, מתאפשרת התקנה של שלושה בלוח האם הזה כאשר החלוקה תהיה X8 לכל אחד מהם. 2 רוחבי הפס הנותרים בערכת השבבים משמשים לשני חיבורי ה-PCI-E הקטנים.

IMG_4254

מדובר בפעם הראשונה שנעשה דבר שכזה. ערכת השבבים Z170 מאפשרת לראשונה מערך של שלושה ממשקים בעלי ביצועים גבוהים בתושבת המיינסטרים על ידי הלוואה מערכת השבבים. ממשק ה-PCI-Express התחתון מאפשר התקנה של כרטיס הרחבה נוסף במידה ולא משתמשים באחד משני הגדולים שבאמצע. בעבר כדי להשיג מספיק תעבורה לשלושה או ארבעה בלוח לתושבת המיינסטרים, הנה נדרש בקר צד-שלישי יקר שבדרך כלל הוסיף 50 דולר לעלות לוח האם.

IMG_4260

זוכרים שנשארו 4 רוחבי פס מתוך 20 במעבד? הם הולכים לכאן. זה הוא ממשק ה-M.2 המתקדם שמאפשר התקנה של כונני חדשניים ברוחב פס שמאפשר תעבורה של קרוב ל-4 גיגה-בייט לשניה. בתקופה האחרונה מתחילים לצאת כוננים שמראים עד כמה הממשק מאפשר הגדלה של ביצועים על פני כונני בממשק ה-SATA3 הסטנדרטי.

IMG_4231 IMG_4246

מבחינת הרחבה לאמצעי אחסון פנימיים וחיצוניים בנוסף לממשק ה-M.2, ישנן שמונה יציאות SATA3 עם מתאמי SATA-Express למי שהרגיש צורך להשקיע בכונן בטכנולוגיה המיותרת הזאת. ברצינות, M.2 הגיע כל כך מהר להחליף אותה בצורה אלגנטית ובמהירות גבוהה משמעותית שאני תוהה למה היא בכלל קיימת. היא הלייזר-דיסק של ממשקי לוחות האם. ישנם שני ראשים של USB3.0 בלוח האם למארזים המאפשרים 4 יציאות קדמיות. הממשק השמאלי ביותר בתמונת ה-SATA הינו ממשק U.2 לכונני NVMe. מדובר בטכנולוגיית אחסון חדשה נוספת שמיועדת לכונני בחיבור ה-U.2.

IMG_4235

אלו הן היציאות האחוריות בלוח האם. לא תמצאו כאן USB 2.0 אלא USB3.0 (בכחול) לצד USB3.1 ואפילו USB3.1 Type C. בואו נעשה קצת סדר. בצד ימין ישנן יציאות האודיו האנלוגיות ואופטית לסראונד שמחובר אל כרטיס הקול המתקדם (יותר עליו בהמשך). משמאל, מגדל שמכיל שתי יציאות USB3.0 סטנדרטיות ויציאת PS2 משולבת לעכבר או מקלדת ישנים. בנוסף, יציאת רשת שמחוברת לכרטיס הרשת המובנה מדגם I219V של ומתחתיה שני ממשקי USB3.1 שמחוברים לבקר של . האחד מהם הוא סוג A רגיל והשני הוא סוג C החדש והסימטרי, זה שאתם מתחילים לראות השנה ותראו הרבה יותר בשנה הבאה בסמארטפונים.

משמאל לאלו ישנן שתי יציאות תצוגה לליבה הגרפית שמעבד, מסוג HDMI ו-. כרטיס אלחוטי גם נוכח בין היציאות האחוריות והוא מספק WiFi בתקן ac עד 1300 מגה-ביט לשנה עם תמיכה ב-Dual-Band. זאת, יחד עם בקר BlueTooth בתקן 4.0. לצידם מגדל נוסף עם שתי יציאות USB3.0 כחולות ושתי יציאות USB3.1 מהירות יותר הפועלות על בקר צד-שלישי של ASMedia. הכפתורים שבצד השמאלי ביותר מיועדים לשחזור ביוס ואיפוסו.

IMG_4250

 

אפרופו ביוס, איך אפשר מתקדם לאוברקלוקרים בלי שבבי ביוס פיזיים הניתנים להסרה בתושבות? דפקתם אחד עם הגדרות לא יציבות? עוברים בקלות עם מתג מובנה בלוח לשני. דפקתם את השני ואיפוס לא עזר? תמיד אפשר להזמין שבבים חדשים ולהחליף בקיימים לשחזור לוח האם לתקינות. מנסיון, קשה מאוד להביא את הביוס למצב בו הוא לא ניתן לשחזור. בדרך כלל לחיצה על כפתור האיפוס בגב לוח האם עובדת ללא בעיות.

 

IMG_4247

 

כמובן שכמו כל לוח אם מתקדם אחר בתושבת, גם המקסימוס 8 אקסטרים כולל ארבעה ממשקי זיכרון מסוג לנפח אחסון מקסימלי של 64 גיגה-בייט עם 16 לכל אחד. מהירות הזיכרון המקסימלית המוצהרת בלוח האם הזה היא 3866 מגה-הרץ תחת . סביר מאוד להניח שהוא גם יחצה 4000 מגה-הרץ במקרים מסויימים.

כס ממלכת הגיימרים

IMG_4243

כאן נמצא מה שהופך את המקסימוס 8 אקסטרים למיוחד באמת והוא מערכת הספקת הכח למעבד. לפני שאגש לפירוט חשוב לי להזכיר ולחדד בקשר למערכות מהסוג הזה.

מערכות הספקת כח למעבד אני מחלק לשלושה סוגים בעיקר, כך קל להבחין. הסוג הראשון מיועד למשתמש הבייתי. בתושבת LGA1151 אלו מערכות הספקת כח בעלות 6 או 7 פאזות (שלבים) בדרך כלל והן כוללות חלקים שלא מיועדים לעמוד בצריכת חשמל גבוהה. מערכות מהסוג הזה בדרך כלל תמצאו בלוחות אם פשוטים בעלי ערכות השבבים H110 או B150. בדגמים המתקדים יותר שלהם בדרך כלל יוסיפו שלב או שניים לחיזוק העמידות.

הדרגה שמעל מיועדת בעיקר לגיימרים וגם תמצאו אותם לרוב בלוחות אם המיועדים לגיימרים באיזור 500-1000 שקלים. מדובר במערכות שבהן כל שלב מסוגל להתמודד עם טמפרטורת פעולה גבוהה יותר וזרם גבוה יותר בהשוואה לאותו שלב מסוג פשוט יותר. כך, למרות שיש לוח תקציבי בעל 7 שלבי הספקת חשמל ואחד מתקדם יותר בעל 7, אין זה אומר שהיכולת החשמלית זלהם זהה, כלל. בלוח המתקדם יותר בדרך כלל ימצאו מייצבי מתח שמסוגלים לבצע את פעולתם ביעילות גבוהה יותר וכך מספקים איכות יכולת חשמלית גבוהה בעשרות אחוזים לעומת זאת בעלת אותה כמות שלבים בלוח תקציבי יותר.

הסוג השלישי הוא המועדף עלי והוא זה שתמצאו בלוחות האקסטים. כאן, לוקחים המהנדסים את המערכות הללו ביותר רצינות ומטמיעים מייצבי מתח וסלילים בעלי יעילות גבוהה משמעותית אשר פולטים פחות חום, מספקים חשמל איכותי ויציב יותר ובעיקר יודעים להתמודד עם כמות גדולה יותר של חשמל. כך, מערכת בעלת 8 שלבים מהסוג הפשוט תהיה מומלצת ל-125 וואט צריכה מקסימלית רציפה, בעוד שהבינונית תעשה את אותה העבודה עם 175 וואט, והמתקדמת ביותר עם 250 וואט. יש הפרש מאוד משמעותי ביכולות וזאת היא רק כמובן דוגמה שבאה להמחיש את ההבדלים.

IMG_4234

המקסימוס 8 אקסטרים מגיע כשהוא מצוייד במערכת 13 שלבים המתקדמת ביותר בה משתמשת כיום. מערכת זאת מיועדת להניע אוברקלוקרים ולדחוף אותם לשבור שיאי עולם בתדר ובביצועי מעבדי LGA1151. בצורה המילולית ביותר, המקסימוס הזה מיועד להיות החזק ביותר בעולם כשזה נוגע לחשמל ויכולת. לטכנולוגיית מייצבי המתח (אלו שמתחת לגוף הקירור הגדול) קוראת OptiMOS ומבטיחה בקרה דיגיטלית מלאה ללא הפרעות חשמליות.

הסלילים (הקוביות, אם תרצו) הם ההבאים בשרשרת ההספקה והם נקראים MicroFine Alloy Chokes. תפקידם לקבל את החשמל מהמייצבים הממירים ולשפר את יעילותו בדרך למעבד. מצהירה שהסלילים הללו יעילים פי 3 ממה שתמצאו בלוחות אם רגילים, קרים ב-31 אחוזים מהם ועמידים משמעותית לשינויי טמפרטורה. בקיצור, פשוט יעילים הרבה יותר. מהסלילים החשמל עושה את דרכו לקבלים מוצקים תוצרת יפן ומשם למעבד.

IMG_4237

כדי שכמות החשמל תתאים להמהרה תחת תנאים קיצוניים, הגדילה אסוס והוסיפה מחבר כח נוסף למעבד. במקום 8PIN המסורתי, הוסיפה עוד 4PIN כאפשרות למי שרוצה יותר כח דרך מערכת יצוב החשמל לצורך תחת חנקן והליום נוזלי.

IMG_4248

במשחקי RPG זה קרוי End-game. המצב בו השגת את הציוד החזק ביותר ואין לך לאן להתקדם. המצב הוא דומה עם לוח האם הזה. אני לא מכיר מערכת הספקת כח מתקדמת ויעילה כמו זאת שבמקסימוס 8 אקסטרים בתושבת LGA1151 כיום ויצא לי לבקר את החזקים ביותר של כל יצרנית אחרת עד כה. בהמשך תראו את התרשמותי מהמערכת בביצוע .

אולי אני לא צריך כרטיס קול?

IMG_4242

כמיטב המסורת בלוחות אם מתקדמים שבסדרת , גם המקסימוס 8 אקסטרים מגיע עם כרטיס קול מובנה מתקדם. האיזור השמאלי של לוח האם מוקדש כולו לאיזור כרטיס הקול והשטח שלו גם דומה לזה שתמצאו בכרטיסי קול מסויימים. ישנה הפרדה חשמלית כמעט מלאה משאר לוח האם כדי למנוע הפרעות ורעשים.

IMG_4229

מערכת זאת כוללת ליבת עיבוד קול מסוג SupremeFX (תוצרת Realtek). עוד תמצאו ממיר דיגיטלי לאנלוגי מובנה (מכונה DAC) מסוג ES9023P של חברת ESS. צמוד לאלו גם מגבר מסוג RC4580 של טקסס אינסטרומנטס. את הכל עוזרים לרכך ולהכין גם קבוצה של שישה קבלים מבית ניצ'יקון היפנית. אלו מכם שלא כל כך מעודכנים בשוק כרטיסי הקול המובנים, הורידו את הקלשונים. נכון, לא מדובר במעבד של קרייטיב אבל זאת לא בהכרח סיבה לכעוס. ה-ALC1150 (שעליו כנראה מבוסס כרטיס הקול הזה) הוכיח שעם החיווי החשמלי הנכון הוא יכול להגיע לרמות של כרטיסי קול מוקדשים. להערכתי, שווי החומרה שבכרטיס הקול של לוח האם הזה דומה למה שתמצאו בכרטיסי קול חיצוניים של 120 דולר.

ביוס ואוברקלוקינג עם המקסימוס 8 אקסטרים

אני חייב להודות שלהמהרה עם לוח האם המדובר ניגשתי בציפיה גדולה. בשונה מתושבת LGA1150 המשעממת-משהו להמהרה, כאן תפקידו של לוח האם בולט משמותית היות ואינטל הוציאה את בקרת המתח הפנימית מהמעבד ונתנה אותו בחזרה ליצרניות הלוחות.

הצעד הראשון הוא לחבר את מעבד ה-i7 6700K שלנו אל הלוח ולהצמיד לו ראוי. לצורך המהרת המעבד בביקורת השתמשתי ב-Eisberg 240M של קולר מאסטר. מים בעל משאבה חזקה ורדיאטור בגודל 240 מילימטרים עם שני מאווררים.

IMG_4233

בקרה ושימוש בלוח בעת ההמהרה נעשתה עם הכפתורים המובנים עליו. מלבד הדלקה וריסט יש גם שליטה על הפעלה וכיבוי של ממשקי ה- ונקודות להלחמת רב-מודד.

1150217172046 1150217172058

העמוד הראשון שנזרקתי אליו בכניסה לביוס של המקסימוס הוא עמוד ה-Extreme Tweaker. איך לא, באנו לעשות אוברקלוק, לא? בהמהרה למעבד תחת אוויר מתקדם או מים אין טעם לנבור בהגדרות מיותרות ונראה שאסוס מבינה גם את זה. היא לא מעמיסה יותר מדי בעמוד הזה ושומרת תכונות מתקדמות וספציפיות מעוד לעמוד שנקרא Tweaker's Paradise. התכונות שחשובות לנו להמהרה הן בעיקר מתח המעבד, מכפלת המעבד ודברים כמו offset שמאפשרים לנו להשתמש במתח פעולה נמוך בעת מנוחה וגבוה בעת מאמץ.

1150217172106 1150217172120

הביוס הזה מבחינתי מראה לי בדיוק כמה רצינית אסוס לעומת אחרות כשזה מגיע למוצרים יקרים מהסוג הזה. אסוס שומרת על ביוס מינימלי ופשוט שרץ ב-1024X768 וכולל ישר ולעניין פונקציות שימושיות. אין פה גרפיקה מתקדמת שרצה ב-FullHD, אין פה אנימציה משוגעת שיכולה לבלבל ואין פה גרפים של טמפרטורה ו-RPM של מאווררים בכל פינה. המשתמש המתקדם נכנס כדי לקבוע הגדרות ולצאת, ולא כדי לבהות בביוס ולהתרשם. וגיגה-בייט, לצפות ולהפנים בבקשה. אסרוק, תמשיכי לקבל השראה מאסוס.

1150217172209 1150217172309

כמו בלוחות האם הסטנדרטיים של , גם כאן ניתן לקבוע תוכנית מאווררים על פי טמפרטורה של חיישנים שונים. על לוח האם הזה אגב, ישנם 5 חיישני טמפרטורה המפוזרים באיזורים שונים.

חוויית ההמהרה

אל הליך ההמהרה אני ניגש כשאני כבר מכיר את מעבד ה-i7 6700K שברשותי. אני יודע שלא מדובר במעבד הידידותי ביותר שפגשתי, בטח לא כמו ה-4770K המשוגע שהיה לנו לפני שנה וחצי והיה זקוק לתוספת מתח קטנה בלבד כדי להתייצב בתדר של 4.5 גיגה-הרץ.

התחלתי ישר בנסיון יצוב המתח של תדר של 4.8 גיגה-הרץ עם ה-6700K. בביוס הגדרתי את מתח המעבד על מצב offset בתוספת של 0.1 וולט לברירת המחדל שהוא יקבע לי עם vDroop ברמה 8 שהיא הגבוהה ביותר. משמע, מתח קרוב לזה שאני קובע ידנית. הפעלתי את 10 במערכת הבדיקה והתחלתי להריץ בדיקת מאמץ משולבת Prime95 בגרסה החדשה. לאחר כמה דקות טמפרטורת המעבד קפצה ל-105 המקסימלי למרות שהליבות היו יציבות לחלוטין. מבלי שניטרתי את מתח הפעולה למעבד תהיתי לעצמי מה לא בסדר, והופתעתי לגלות שהמעבד פעל במתח חריג ומסוכן של 1.6 וולט. נו… אחלה דרך להתחיל למתוח את יכולות לוח האם.

לאחר כיוונון vDroop לרמה 6 מתוך 8 והורדה של המתח הצלחתי לייצב את המעבד על 4.8 גיגה-הרץ במתח של 1.42 וולט. רק תזכורת, מדובר במתח יחסית גבוה ולא מומלץ במיוחד. אם שואלים אותי, 1.35 וולט צריך להיות מתח עבודה מקסימלי קבוע לאוברקלוקינג באוויר או מים. טמפרטורת הפעולה במצב זה הגיעה ל-85 מעלות צלזיוס במאמץ מקסימלי וזה מבחינתי מחתים את ההגדרות הללו בתור כשרות לתדר 4.8 גיגה-הרץ.

אבל, זה לוח אקסטרים של אסוס ואני צמא לעוד. רציתי לראות האם אני מצליח לייצב את ה-6700K העיקש בתדר של 5 גיגה-הרץ. את ה-vDroop החזרתי ל-8 וביטלתי מצב offset למצב מתח קבוע שאינו משתנה לצורך יציבות, ממש בדומה לאוברקלוקינג שתעשו עם כמו קרח יבש או גז. לאחר שעות של תסכול ונסיונות, נראה שיציבות הושגה ב-5 גיגה-הרץ על ידי שימוש במתח של 1.57 וולט. בשום אופן לא מומלץ לנסות דבר שכזה עם שאינו בעל טמפרטורה נמוכה במיוחד.

במהלך ההמהרות השונות בדקתי את טמפרטורת גופי הקירור של מייצבי המתח ושל הסלילים. הופתעתי לגלות שיש מאחורי ההבטחות והמילים הרציניות גם קיום. עם טמפרטורת חדר של 20 מעלות צלזיוס, טמפרטורת גוף הקירור למייצבים הייתה 50 בלבד לאחר שעה של מאמץ, וזאת של הסלילים 40 בלבד. לצורך השוואה, אני רגיל שבלוחות אם מתקדמים טמפרטורת גופי הקירור למייצבים נעה בדרך כלל בין 65 ל-75 ויכולה בהחלט לגרום לכוויה.

כשזה מגיע לאוברקלוקינג, המקסימוס 8 אקסטרים מקבל את הציון האישי הגבוה ביותר שאני יכול לתת ללוח אם בתושבת LGA1151. כל עוד הקירור מאפשר, אפשר להתפרע עם ההגדרות. רק תמהירו באחריות.

סיכום – המתקדם ביותר בא עם מחיר

לוח האם המתקדם ביותר של בתושבת המיינסטרים הוא משהו שמושק פעם בשנה וגם הפעם אנחנו לא מוותרים להציג בפניכם את מוצר היוקרה הזה. בין אם אתם רק סקרנים שחולמים על שימוש בו או חובבי חומרה מושבעים ששמים אותו ברשימת המטרות שלכם, המקסימוס 8 אקסטרים של הוא כאן כדי להרשים.

אני מאמין שקצת קשה לקרוא את הדברים שאני רושם בביקורת זאת ולא לחשוב שאני משוחד. האמת היא שההסטוריה שלי עם לוחות הקצה של קצת הפכה אותי לכזה. קל להתרשם ולשבח מוצרים מעולים של יצרניות אחרות אבל כשזה מגיע למוצרי ROG, פשוט לא מחטיאה, כמו יצרנית מכוניות יוקרה שמוציאה מוצר רק פעם בכמה שנים.

IMG_4241

כמות התכונות של המקסימוס 8 אקסטרים היא פשוט גדולה מדי מכדי שאוכל לציין אותה בביקורת אחת לעומק. תראו, אפילו עמוד תכונות המוצר ארוך כמו מגילה מרוב פירוט. זה מתחיל בעיצוב מתקדם, חללי וקר דרך כמות אדירה של ממשקים ויציאות ומסתיים בחוויית ביוס נעימה וביכולות מדהימות.

בכל פעם כשמגיע אלי מוצר קצה עליון של , אני מתרשם מרמת ההנדסה, מההשקעה בפרטים הקטנים. אני מתרשם מהבקרים, השבבים והחשיבה על מיקומי החיבורים.

כשמחברים את הכל ביחד, התמונה שמתקבלת שלמה יותר כששמים את המקסימוס 8 אקסטרים בתוך מארז גדול עם מים שהמשאבה שלו מתחברת למחבר משאבות מיוחד בלוח. הוא מתמלא בכרטיסי מסך מתקדמים וארוכים עליהם ניתן לשלוט יחד עם מגוון גדול של אמצעי . המשתמש יודע בכל רגע כמה חם בכל איזור בלוח האם. הוא יודע כמה מהר המאווררים שלו מסתובבים בכל רגע ואם יש כשל באחד מהם.

כמו שהוא אלגנטי ומסודר, הוא יכול גם להיות כלי חשוב ומגוון עם לפרטים הקטנים. השלט מאפשר מתח גבוה מזה שניתן להשיג תוכנתית ונקודות ההלחמה ישמשו לרב-מודד לקריאה בזמן אמת של מתחים. זאת, יחד עם מחבר כח נוסף למעבד ואמצעים שעוזרים להמהרה תחת חנקן נוזלי מראים את הצעד היותר פראי של המקסימוס 8 אקסטרים.

המראה, האפשרויות, התקשורת החוטית והאלחוטית, כמות הפונקציות וההנדסה העילאית של המקסימוס 8 אקסטרים הופכים אותו ללוח האם הורסטילי והחדשני ביותר שעבדתי איתו עד כה. במחיר של 500 דולר הוא לא מיועד לכל המשתמשים, אבל כבדים שרוצים למתוח את יכולות המערכת שלהם בהחלט יכולים לחשוב על רכישה.

Editor'sChoice_Heb HighOverclock_Heb

בחירת העורך, פרס ההמהרה – Maximus VIII Extreme

הטוב

  • מרשים ויזואלית, ללא צבעים צעקניים. כולל נורת על ערכת השבבים הניתנת להגדרה מלאה
  • כמות אדירה של ממשקי אחסון הכוללים USB3.1 Type C, U.2, M.2 ו- 3
  • תקשורת אלחוטית Wifi ac ו-Bluetooth
  • תמיכה בארבעה כרטיסי מסך במערך CrossFireX ושניים ב-SLI
  • שלט מתקדם שיכול להפוך לבקר מאווררים וטמפרטורה למארז
  • יכולות מעולות, טמפרטורות פעולה נמוכות במיוחד למערכות הקירור ומערכת הספקת כח מרשימה
  • ביוס פשוט ולעניין. מגיב מהיר ואינו מסובך
  • כרטיס קול מתקדם הכולל מגבר וממיר דיגיטלי לאנלוגי
  • חיישני טמפרטורה ובקרי מאווררים רבים על גבי הלוח כולל מחבר שמיועד למשאבות מים

הרע

  • כצפוי, מחיר גבוה של 500 דולר בהשקה, סביב 2400 שקלים כשיגיע לישראל. לא למחפשי עלות-תועלת


תגיות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close