לוח האם של ASRock יאפשר לכם לבנות מחשב זערורי עם מעבד שולחני חזק • HWzone
מחשביםמעבדיםלוחות אם

לוח האם של ASRock יאפשר לכם לבנות מחשב זערורי עם מעבד שולחני חזק

היצרנית הטאיוואנית משיקה לוח ראשון עבור הצרכנים בתצורת ה-STX הייחודית

מיני מחשבים זה מגניב ויעיל, ולכן זה לא ממש מפתיע כי מדובר באחד מהתחומים הבודדים שנהנים מצמיחה בשוק שמתנדנד בין הצטמקות לדריכה במקום. בין אם מדובר במארז Mini-ITX שהרכבתם באופן עצמאי או במערכת מבוססת או תואמיו – יש משהו קסום במערכת שתספק לכם את כל צרכי המחשוב שלכם, באריזה שניתן בקלות להציב בשידה לצד ממיר הטלוויזיה או 'להעלים' מאחורי אמצעי התצוגה, באופן שיעניק מראה אלגנטי עם מינימום כבלים וחוטים בולטים ולא יתפוס יותר מדי מקום.

אם גם אתם מהווים חלק מחסידי הקטגוריה, בקרוב מאוד תהיה לכם אופציה נוספת לבחור עבור היצירה הבאה שלכם – תצורת ה-STX החדשה, שמכונה גם 5×5, שאותה הגתה יחד עם כמה משותפותיה, ושמנסה לגשר את הפערים בין ה- ל-Mini-ITX שהזכרנו קודם.

כמו NUC - אבל לאלו שמעוניינים במעבד עוצמתי יותר וכזה שאפשר להחליף לבד
כמו – אבל לאלו שמעוניינים במעבד עוצמתי יותר וכזה שאפשר להחליף לבד

ה-STX, או Mini-STX, מעניק לצרכנים שאיתו ניתן להרכיב מערכת שלמה – במימדים מינימליים ביותר של בערך 5 אינץ' לאורך ו-5 אינץ' לרוחב: 14.7 סנטימטרים ו-14 סנטימטרים בהתאמה, לעומת אורך ורוחב ממוצעים של 17 סנטימטרים כל אחד בתצורת ה-Mini-ITX ששלטה בשוק הזה עד כה.

לוחות ה-STX נהנים ממימדים שקטנים בכ-29 אחוזים מאלו של לוחות ה-Mini-ITX, ואמורים לאפשר יצירה של מערכות בנפח כולל שקטן מליטר בודד – עם צמד חריצי SODIMM עבור זכרונות, צמד מחברי M.2 עבור אחסון או תקשורת אלחוטית, ובעיקר תושבת LGA1151 מלאה עבור נייחים סטנדרטיים במעטפת תרמית של עד 65 וואט. הדבר היחידי (והמשמעותי בהחלט) עליו מוותרים כאן הצרכנים אל מול הפתרונות הקיימים הוא חריץ ה- הישן והטוב – מדובר בתצורה שמתבססת אך ורק על הליבות הגראפיות המובנות במעבדים, עבור צרכנים שאינם זקוקים לכוח עיבוד גראפי משמעותי.

קונספטים בהתבסס על תצורת ה-STX הסתובבו להם בפינות השוק מתחילת השנה, אך כעת נראה שאנחנו מתקרבים לזמן בו ניתן יהיה לבנות מערכת עצמית בהתבסס עליה – עם , שמשיקה לוח STX ראשון שניתן יהיה לרכוש בנפרד, ולא כחלק ממערכת Barebones חצי-מוכנה בתוך מארז.

ה-H110M-STX
ה-H110M-STX

הלוח החדש זכה לשם H110M-STX, וכולל תושבת עבור דגמי 65 וואט ו-35 וואט נייחים מהדור החדש (כלומר, עד ה-Core i7-6700 מרובע הליבות), צמד חריצי SODIMM עבור זכרונות במהירות 2,133MHz ובנפח של עד 32GB, מחבר M.2 2230 זעיר אחד עבור פתרונות Wi-Fi ו-Bluetooth משולבים, מחבר M.2 2280 נוסף בגודל מלא ברוחב פס של PCI-Express 3.0 X4 עבור כונני , צמד מחברי SATA 3 עבור כונני או כוננים קשיחים בתצורת 2.5 אינץ', צמד חיבורי USB 3.0 בגודל מלא, חיבור USB 2.0 אחד, חיבור USB 3.0 Type C אחד, כניסת Gigabit Ethernet וגם שלוש יציאות שכוללות HDMI, 1.2 וגם ה-VGA הישן והאנלוגי.

בדומה למצב במחשבי ה-NUC ואפילו במחשבי ה-Compute Stick הזעירים מכולם - גם ב-STX החסרון המרכזי הוא שבנוסף למארז הקומפקטי תיאלצו להשתמש בספק כוח חיצוני במימדים דומים לאלו של מחשבים ניידים, שאינו נוח ואינו חינני במיוחד
בדומה למצב במחשבי ה-NUC ואפילו במחשבי ה-Compute Stick הזעירים מכולם – גם ב-STX החסרון המרכזי הוא שבנוסף למארז הקומפקטי תיאלצו להשתמש בספק כוח חיצוני במימדים דומים לאלו של מחשבים , שאינו נוח ואינו חינני במיוחד

טרם ברור כמה בדיוק יעלה לוח האם הטרי, אך בהתחשב בכך שהוא מוצע לרכישה יחד עם מארז תואם בעלות של 140 דולר – אנחנו בהחלט מצפים למחיר של לא יותר מ-80 דולר, שיסייע להרכיב מערכות קומפקטיות מאוד מבלי להיכנס לחובות.

רשימת המעבדים הנתמכים בידי הלוח, נכון לעכשיו
רשימת המעבדים הנתמכים בידי הלוח, נכון לעכשיו

כעת נותרה רק צרה אחת מרכזית – בשוק כמעט ולא קיימים מארזים נפרדים עבור תצורת ה-STX. באתר הרשמי של מצויינים שלושה דגמים שעתידים להגיע בקרוב, וסביר להניח שנראה עוד כמה וכמה ככל שיחלוף הזמן, אך נכון לעכשיו נראה שרכישה של הלוח בנפרד היא לא בדיוק פתרון אפקטיבי, אלא אם כן אתם מתכננים להשתמש בו ללא מארז כלל או לחילופין להרכיב לו מארז בכוחות עצמכם. אולי דור ה- שבדרך יסייע להפוך גם את קונספט ה-5×5 לעממי ונפוץ יותר? נחיה ונראה.

עד שלא נראה קצת יותר מארזי STX בחנויות - כנראה שעדיף לבחור באופציה של מארז משולב לוח אם
עד שלא נראה קצת יותר מארזי STX בחנויות – כנראה שעדיף לבחור באופציה של מארז משולב לוח אם

תגיות

3 תגובות

  1. 1. חבל רק שלא טרחו להוסיף גם יציאת DVI ליציאות הגרפיות.
    2. שימו לב שלא ניתן להשתמש בספק כח רגיל אלא יש צורך בספק כח מיוחד (power adapter) שמוציא מתח DC של 19V, ויותר מזה – עבור מעבדים בעלי הספקים שונים מומלץ להשתמש בספקים שונים.

  2. רעיון טוב. הגיע הזמן להקטין את הנפח של ה-PC. קוביה זה כל מה שצריך למשרדים.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close