לוח אם בביקורת: החדש של MSI פשוט יפה • HWzone
מחשביםלוחות אםביקורותכתבות נבחרות

לוח אם בביקורת: החדש של MSI פשוט יפה

לקחנו לביקורת את ה-B510A Gaming Pro של , לוח אם שבא לשלב מראה קורץ עם תמיכה במעבדים החדשים של אינטל

עם השקת התושבת החדשה של הקיץ, תושבת LGA1151 וסדרת המעבדים החדשה, צצים גם לוחות אם חדשים אשר מיועדים למלא את צרכיהם של המשתמשים.

השוק מתפלג בעיקר לשני סוגים. האחד שזקוק ללוחות האם הפשוטים ביותר (הרוב) והשני שרוצה מעבר לכך בשל צרכים כאלה ואחרים. מדובר על שני שווקים שבהם לוחות האם באחד מתומחרים ב-280 עד 350 שקלים ובשני בדרך כלל צפונית ל-600 שקלים.

מה שגורם ללוחות האם הזולים להיות באמת זולים הוא שימוש בערכות שבבים פשוטות וכמות מינימאלית של חיבורים. לצורך המשימה הפקידה את ערכות השבבים H110 ו-B150 לכך. הן תומכות ב- 3.0 וב-SATA 3 וזה פחות או יותר כל מה שמעניין בהן. לפני כשנתיים בלבד החיבורים הללו לא היו נפוצים בלוחות האם הזולים ביותר וכעת זה הפך לסטנדרט.

את ערכות השבבים H170 ו-Z170 משאירה אינטל לשווקים הרציניים יותר, בעיקר למערכות מחשב המשמשות לעבודה רציפה וכבדת משאבים. אמנם, עוד כאשר ערכת השבבים הפשוטה B85 יצאה לשוק בדור המעבדים הקודם, לקחו יצרניות לוחות אם לידיים את המשימה ליצור לוח גיימרים מתקדם אשר מבוסס על ערכת השבבים התקציבית כדי שיהיה להן מוצר שמרגיש יוקרתי אבל לא עולה 1000 שקלים. ה-B85-G43 GAMING של MSI הוא דוגמה ללוח אם שכזה, ועכשיו הגיע הזמן להכיר את הממשיך שלו.

ה-B150A GAMING PRO של הוא גרסת 2015-2016 לתקציבי המתקדם שלה. כמה הוא מתקדם באמת? בהמשך הביקורת תדעו.

IMG_4271

זה הוא ה-B150A GAMING PRO החדש. מדובר בלוח אם בתצורת ATX סטנדרטית, כך שאינו מתאים למארזים קטנים במיוחד. כיאה לכל לוח גיימינג של MSI, גם לוח האם הזה צבוע בשחור ומקושט בגופי קירור שחורים-אדומים על ערכת השבבים ומייצבי המתח למעבד. הוא כולל תמיכה בזיכרון DDR4 עד לנפח של 64 גיגה-בייט. תושבת המעבד היא LGA1151 החדשה והיא תומכת במעבדי בדור השישי כמו i7 6700K ו- i5 6600K.

IMG_4275

מתחת לגוף הקירור הזה יושבת ערכת השבבים ה-B150 של . מדובר בשבב פשוט למדי בעל פליטת חום נמוכה של עד 6 וואט. זה נוצר בעיקר בשביל לשרת לוחות אם לשוק העסקי. הוא מספק שש יציאות SATA 3, ארבע ערוצים בממשק PCI-Express 3.0 וגם שלל יציאות 3.0 ו- 2.0 קדמיות ואחריות. כמה? זה כבר תלוי בהחלטת יצרנית לוח האם. על אף לוח לא נפסח חיבור 3.0 קדמי למארז.

ה-B150A GAMING PRO מתומחר ב-684 שקל (באתר של אייבורי), ולמרות שזה יותר יקר מהמתחרים, ביחד עם הלוח מקבלים את עכבר הגיימרים DS B1 של החברה. לוחות מתחרים עולים בסביבות ה-100 דולר, והיותר מתקדמים עולים בסביבות ה-130 דולר, מה שנותן לנו טווח של בין 400 ל-500 שקלים למחיר הלוחות המתחרים בחו"ל.

IMG_4282

יציאותיו האחוריות של ה-Gaming Pro כוללות ארבע יציאות USB 3.0 (באדום), שתי יציאות USB 2.0 (בשחור), יציאות קול לסראונד, יציאות תצוגה HDMI ו-DVI לליבה הגרפית במעבד וממשק רשת RJ45 שמחובר לבקר רשת מתקדם של מדגם i219. לפי דעתי מדובר בבקר רשת הכי אופטימאלי כיום. מבחינה תוכנתית בקרי היא בחירה חכמה ואני שמח שאין כאן Killer NIC של .

IMG_4283

עוד תכונה שאני שמח לראות בלוח האם הזה היא התיחסות לשבב הקול שלו. המגמה לשפר את איכות הקול בלוחות האם ממשיכה גם עם דגמים כמו זה ושבב הקול שלו מסוג ALC1150 של רילטק כבר הוכיח שיש לו את היכולת לספק קול איכותי וחזק לשלל אמצעי האזנה. הוא גם מגובה בתוכנה יציבה בעלת אפשרויות רבות.

IMG_4284

מערך ממשקי ההרחבה בלוח האם כולל שניים מסוג PCI-Express X1, שניים מסוג PCI-Express X16 ושלוש יציאות PCI רגילות. יציאת ה-X16 הראשונה היא זאת שמשמשת לכרטיסי מסך, בעוד שזאת מתחתיה עובדת ברוחב פס של X4 בלבד. כך, לוח האם תומך במערך כרטיסי מסך כפול של בלבד ולא של . המצאות של שלוש יציאות PCI הוא דבר שבשלב זה לא הכרחי. אני חושב שאפשר להחליף שתיים מהן ביציאת נוספת. תנו לממשק הישן למות בשקט.

לכוננים הקשיחים ישנם שישה ממשקי SATA 3. אפשר להקריב שני חיבורים (אלה שממוקמים מעל לערכת השבבים בתמונה) כדי להשתמש בכונן SATA-Express. אשמח לדעת בתגובות למי יש כונן SATA-Express כי החיבור הלא פופולארי פשוט מסרב למות, על אף היקפי היצור המזעריים והמבחר הדל. חיבור כן פופולארי שלא מופיע בלוח האם הזה הוא M.2. כונני M.2 הופכים לנפוצים יותר ויותר ומהווים תחליף לממשק ה-SATA 3 בכל הנוגע לביצועים גבוהים בכונני . היעדר חיבור כזה בלוח ייתכן ומעיד על עתידו של החיבור החדש.

IMG_4280

בסמוך לתושבת ה-LGA1151 החדשה, ישנה מערכת הספקת כח הכוללת 8 שלבים של מייצבי מתח וסלילים. מערכת שכזאת מהווה שדרוג ממערכות 4-6 שלבים רגילות שתמצאו בלוחות B150 תקציביים והיא משפרת את איכות החשמל ואורך חיי מערכת המחשב. מעבר לאיכות גבוהה מרגילה למערכת החשמל אין לה תפקיד משמעותי נוסף, כפי שתראו בחלק הבא בביקורת.

הגרסה החמישית לביוס של MSI

MSI_SnapShot MSI_SnapShot_00

זה הוא ה-Click 5 של . מדובר בביוס פשוט, נקי ואינפורמטיבי. העמוד הראשון מספק את כל המידע הדרוש לרוב המשתמשים ואנשי המעבדות. אילו כוננים מחוברים, מהי טמפרטורת המעבד ואילו רכיבים נוספים פעילים במערכת.

MSI_SnapShot_01 MSI_SnapShot_02

לחיצה על מקש F7 מעבירה אותנו לעמוד הביוס המוכר יותר מלוחות האם המתקדמים. כאן תמצאו קצת יותר אפשרויות כמו קביעת פרופיל מאוורר, כיבוי או הדלקה של נורות על לוח האם, הגדרות בקרים וגם אפשרויות .

MSI_SnapShot_03

הבעיה הגדולה היא שאין כל כך מה לעשות עם אפשרויות ההמהרה. אילוצים מצד אינטל גרמו ל-MSI לנעול את לוח האם הזה להמהרת המעבד, ולכן הגדרות שכאלה נראות לי מעט מיותרות.

הנה ההיילייט, אם תרצו, מערכת הלדים של ה-B150A GAMING PRO.

הנורות הממוקמות צידו הימני של לוח האם מאפשרות לכם לשנות את הדרך בו הן מאירות עם פעימות, תנועה וגוונים שונים דרך תוכנה יעודית של MSI. מדובר בתוספת נחמדה שבאה לתת מראה מיוחד למערכת המחשב שלכם. זאת למעשה צריכה להיות הסיבה העיקרית שבגללה אתם קונים שכזה, מה שמוביל אותי ישירות לסיכום.

סיכום

ה-B150A GAMING PRO של הוא מוצר שהמטרה שלו ברורה לי. הוא מגיע כדי לגרות משתמשים בעלי תקציב בינוני להשקיע בלוח אם מתקדם מעבר ללוחות המשעממים שהם יכולים לקנות. השקעה שתחזיר את עצמה בעיקר ויזואלית כי ללוח חסר כמה מאפיינים. האם מראה שווה ויתור על תכונות מסויימות? תלוי את מי שואלים. משתמש שלא צריך את אפשרויות השדרוג האלו, יהנה מלוח מאוד יפה.

B150APGPR

MSI B150A GAMING PRO LGA1151 DDR4

הטוב

  • לוח מעגל מודפס שחור, גופי אדומים
  • כרטיס קול מתקדם של רילטק עם חיווי מתאים וכרטיס איכותי של אינטל
  • מערכת מייצבי כח איכותית ששומרת על המעבד ומאריכה את חיי הלוח
  • ביוס נקי ופשוט לתפעול
  • מערכת לדים שניתנת לתכנות

הרע

  • נטול ממשקי M.2 לכונני מהירים ו- Type-C
  • אין כלל יכולת להמהיר , מקווה שעדכון ביוס עתידי יכניס תמיכה
  • מחיר גבוה מאוד של 120 דולר, מפסיד בקלות למוצרים מתחרים בתג מחיר דומה

תגיות
Back to top button
Close
Close