לוחות האם של קומפיוטקס 2011 • HWzone
מחשביםלוחות אם

לוחות האם של קומפיוטקס 2011

קומפיוטקס הסתיימה זה עתה, ואנחנו כאן בכדי להראות את לוחות האם שמשכו את תשומת ליבנו
 
ASUS
בהתאם למסורת החברה, הדוכן היה עמוס מקיר לקיר בחדשנות. את רובו כבר סיקרנו, וכעת נראה מה חדש אצל החברה בתחום הליבה שלה: לוחות אם, שאת חלקם סיקרנו כבר בהרחבה. סדרת ה-ROG של החברה בלטה במיוחד, בצבעי האדום-שחור האופייניים לה. מצד שני, בלטו אפילו יותר לוחות האם העממיים יותר של החברה, שלמרות היותם זולים יותר, וכביכול לא פאר היצירה של החברה, בחרה ASUS להציגם בצורה בולטת.
 
היו שם לוחות אם לכל התושבות, ולכל רמות המחיר. החל מלוחות בעלי שם מסובך דוגמת ה-P8Z68 EVO (לערכת השבבים החדשה של אינטל, ה-Z68, שמשלבת יכולות עם יציאה עבור כרטיס המסך המובנה במעבד), דרך סדרת ה-Sabertooth בעלת שריון הקירור ועד לסדרת ה-ROG היוקרתית, שכללה הן לוחות אם ל-AMD מתת סדרת ה-Crosshair והן לוחות אם לאינטל מסדרות ה-Rampage וה-Maximus, בהתאמה לתושבת ה-AM3+ וה-LGA 2011. החברה היא גם שיאנית התערוכה במספר לוחות האם לתושבת ה-LGA 2011 של אינטל: לא פחות מ-6 לוחות אם.

את ההפתעה שמרה ASUS לסוף, עם לוח קונספט מיוחד לתושבת ה-LGA 2011, שנקרא בינתיים Danshui Bay ומכיל בנוסף גם תושבת LGA 1366. מעניין מי יתעניין בכזה לוח, שככל הנראה יתרונות הבולט הוא היכולת לשדרג למעבד החדש ברגע שזה ייצא, מבלי להחליף את הפלטפורמה כולה. מצד שני, לוח עם בעל שתי תושבות מעבד וגם בעל שתי ערכות שבבים שונות בוודאי יהיה יקר יותר מלוח אם רגיל. בכל מקרה, מדובר עדיין בקונספט שלא בטוח בכלל אם יגיע לידי ייצור המוני. כך או כך, מאשר הלוח את העובדה שבקר הזיכרון במעבדי ה-SBE יתמוך בערוץ מרובע, שכן ישנה רביעיית חריצי הרחבה לזיכרון מכל צד של המעבד.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


 
EVGA
גם את לוחות האם החדשים של EVGA סיקרנו בהרחבה. החברה התרכזה באינטל, והציגה לוחות אם לערכת השבבים P67. עם זאת, את ההפתעה שמרו ב-EVGA לסוף: גם ל-LGA 2011 יש לחברה לוח אם, בעל שתי תושבות המיועדות למעבד. הלוח כנראה יחליף את לוח ה-SR-2 המזדקן, שאחראי בעצמו לכמה שיאי עולם, וכמיטב המסורת יכיל רביעיית חריצי הרחבה PCI-E 3.0 ברוחב פס מלא ויוכל להכיל עד 24 ליבות עיבוד (בכדי לסבר את האוזן, יש שרתים עם פחות ליבות). ככל הנראה תהיה זמינה בהמשך גם גרסה של הלוח בעל תושבת מעבד אחת. נאלץ להמתין בכדי לראות איך יתמודד הלוח מול יצרני לוחות אם אחרים שגם הם הציגו לוחות אם ל-X79.
 
Gigabyte
בדרך כלל, משנה לשנה, כל חברה המציגה את מוצריה, מציגה גם כמה מוצרים שחורגים מהתחום איתו מזוהה החברה. כך ראינו את GEIL משיקה ספקי כוח, או את אנטק מציגה רמקולים. לעומת זאת, אצל Gigabyte לא ראינו הרבה חדש תחת השמש, רק לוחות אם מקיר לקיר.
 
ממה שכן ראינו חדש, החברה הציגה לוחות אם למעבדי ה-Vision של AMD, כשלמרות העיכוב, לוחות האם וערכות השבבים זמינים לרכישה כבר עכשיו. זה בערך כמו לקנות מעבד Sandy Bridge לפני שיצאו לוחות האם עם ערכת שבבים מסטפינג B3, אבל זה עדיין מאפשר השוואה של לוחות האם לפחות מבחינת התכונות. ראינו שם לוחות אם לתושבת ה-AM3+ (שכאמור, תשמש את מעבדי ה-FX מבית AMD), לתושבת ה-LGA 2011 מבית אינטל, ולמרות שאין כל סיבה לקנות את הפלטפורמה הזאת בשלב זה, גם לוח ל-X58 של אינטל. פה נטשה Gigabyte את הכחול לבן המסורתי שלה, ועברה לשילוב של שחור וכתום. רק לנו זה מזכיר, במבט חטוף, לוח מסדרת ה-DK של DFI?
 
חוץ מזה, זכינו להצצה גם ללוח האם של החברה, שעל פי שמו, GA-X79A-UD3 יהיה לוח המיינסטרים של החברה למעבדי ה-Sandy Bridge Extreme בתושבת LGA 2011 של . כמו לוחות רבים לערכות השבבים של , גם לוח זה מאפשר למשתמש להרכיב איזה מערך כרטיסים שירצה, תחת מגבלות מסוימות (לא לדאוג, לא תאבדו כמעט בעת שימוש במערך של 8/8 PCI-E 3.0), וגם הוא מפשט עבור המשתמש את ההבנה היכן למקם את מקלות הזיכרון שלו כך שיעבדו בצורה מקבילה (Dual Channel) בכך שהסלוטים לזכרונות נמצאים משני צידי תושבת המעבד. בהחלט מרשים, בתקווה שיגיע עם תג מחיר שפוי.
 
ASRock
לאחר שקנתה את עצמה מ-ASUS, זכתה החברה לאותה עדנה לה זוכים בדרך כלל יצרני אנדרדוג קטנים אך מקוריים להפליא. על לוחות החברה אפילו רואים מהיכן שאבה את כוחה החברה, שכן לוח ה-X79 Extreme4 (וכל הכבוד לחברה על העובדה שהשם איננו מסובך וניתן להבין ממנו בדיוק איזה קהל יעד מיועד הלוח) מזכיר מאוד את לוחות ה-ROG של ASUS באדום ושחור.
עם זאת, מרבית לוחות האם של החברה יועדו דווקא ל-AMD. לוח מעניין במיוחד היה לוח ה-A75 Extreme6, שמיועד לתושבת ה-FM1 של AMD. לוח זה מפתיע אותנו מכיוון שפלטפורמת ה-Llano מיועדת בעיקרה למערכות מחשב ניידות, ורק מספר חודשים אחרי השקתה להתחיל להחליף את מעבדי ה-Phenom II וה-Athlon II. עצם נוכחותו של לוח אם זה רומזת או על הקדמה אפשרית בלוח הזמנים של AMD, או שהחברה מקווה שהמעבדים יזכו למעמד לו זוכים מעבדי ה-Sandy Bridge הנוכחיים של בתור מערכת משולבת שאפילו יכולה לשחק משחקים קלים ולהראות בהבחנה גבוהה.
 
MSI
גם ל-MSI לא היו חסרים לוחות אם יקרים. נראה כאילו כל חברה מנסה להציג את הלוח הנועז ביותר לערכות השבבים לשוק הגבוה של שתי יצרניות המעבדים, ואצל MSI ראינו שלושה לוחות X79, מספר ששני רק לכמות לוחות האם של ASUS לתושבת זו. אפילו הלוח הזול ביותר, ה-X79A-GD65, מכיל שלושה חריצי הרחבה מסוג PCI-E לכרטיסי מסך. מלבד זאת, מדובר בלוח קטן יותר מרוב לוחות האם האחרים שראינו.
ספינת הדגל של החברה לערכת השבבים היא ה-X79-GD80, שכבר מכיל גופי אקטיביים (ואנחנו מקווים ששקטים) לערכת השבבים ולמייצבי המתח. מלבד זאת, גם בלוח זה חריצי הזכרונות נמצאים שניים בכל צד של המעבד, ככל הנראה בשביל לאפשר כזה גודל.
 
BIOSTAR
גם ליצרנים הקטנים יותר היה מה להראות בתערוכה, כש-BIOSTAR, חברה שתיזכר לטוב בזכות לוחות האם שלה לערכת השבבים P45 למעבדי , איננה יוצאת מן הכלל. החברה הציגה לראווה לוח אם ל-990FX, ערכת השבבים של AMD לבולדוזר, שגם הוא שילב אלמנטים של שחור ואדום אבל הוסיף אליהם גם לבן. מדובר בלוח עמוס מאוד בתכונות טובות, דוגמת רביעיית חריצי הרחבה מסוג PCI-E המיועדים לכרטיסי מסך (למרות שהעדר הרווח ביניהם מונע מכולם להיות מאוכלסים במקביל בכרטיסים בגודל כפול), גופי גדולים לערכת השבבים ולד שמאפשר חיווי תקלות נוח במקרה ועליית המחשב נכשלה.
ECS
והנה אנחנו מגיעים ליצרן פחות מוכר בארץ, אבל בעל שם מעבר לים. החברה הציגה שלושה לוחות אם ל-Llano של AMD, ועוד אחד ל-X79 של . גם פה, מפוצלים חריצי ההרחבה לזכרונות לשני צידי תושבת המעבד, ואנחנו מקווים שבקר הזיכרון המרובע של המעבד עדיין יבוא לידי ביטוי. היופי בלוח הוא שכל ארבעת חריצי הההרבה לכרטיסי מסך יכולים להיותמ מאוכלסים, גם אם הם כפולים בגודלם. מלבד זאת, הלוח מפתיע ביכולתו להמהיר את הזכרונות עד לתדר של 2600MHz.
ZOTAC
לא רק EVGA עברה בחדות מ-NVIDIA לאינטל. חברה נוספת שעשתה זאת היא Zotac, שהפתיע עם שני לוחות אם בתצורת ה-Mini-ITX הזעירה, בעלי ערכת השבבים Z68 של אינטל: Z68ITX-A-E ו-Z68ITX-B-E. ההבדל בין שני לוחות האם, ששניהם תומכים ב-WiFi, הוא שבעת שגרסת ה-A מכילה חריץ PCI-E 16X לכרטיס מסך נפרד ומשתמשת בזכרונות DDR3 סטנדרטיים, גרסת ה-B מכילה כרטיס GeForce GT 430 מוכנה ותקבל רק SO-DIMM המיועדים למחשבים נייידים. עם זאת, גרסת ה-B קטנה יותר.
 
ולסיום…
לסיכום התערוכה, ראינו מגמות רבות. כל לוח אם בתערוכה, הכיל בצורה זו או אחרת התאמה לתקן ה-SATA 3.0, שעם ביצועיהם של כונני ה-SSD החדשים שראינו בתערוכה בהחלט נדרש ממחשב מודרני, ולתקן ה-USB 3, שמהיר משמעותית מקודמו ומאפשר להמתין פחות בעת העתקת קבצים ל-DOK וממנו. מלבדם, בלטה ערכת השבבים Z68 של אינטל, בנוסף לכל החידושים שהיא מביאה איתה: Smart response, ו-Virtu. בכלל, כעת יותר מתמיד קל יהיה ליצור מערך של שמצד אחד ייתן שיספיקו לשחקני המחשב התובעניים ביותר, אך מצד שני, יחסוך בחשמל כשאין המשתמש משחק במשחק בזכות כרטיס המסך המובנה.
עוד מגמות הן ה-UEFI, שצפוי להעלות את מערכת ההפעלה משמעותית מהר יותר בהשוואה ל-BIOS המסורתי, ובדוכן של MSI אפילו ראינו הדגמה חיה של הממשק הגראפי העשיר והנוח אותו הוא מציע. חברה שהצטערנו שלא לראות בתערוכה היא DFI. מדובר בחברה קטנה, שבעבר ייעדה את מוצריה לרצועה צרה של לקוחות, או יותר נכון לאוברקלוקרים מהשורה הראשונה בלבד. אנחנו יודעים שהחברה בקשיים כלכליים בשנים האחרונות, ומכיוון שהתקשתה למצוא את עצמה בשוק הביתי, פנתה לשוק התעשייתי והעסקי.
 
לצערנו, רוב לוחות האם בתערוכה, לפחות אלו לתושבת ה-LGA 2011 של , היו מעיין גרסה ראשונית לניסויים פנימיים של יצרנית לוח האם. את זה ניתן היה לדעת לפי העובדה שחלקם לא הכילו את לוח הכניסות והיציאות של הלוח, או שחלקם דרשו עוד עבודה על העיצוב של המעגל המודפס. עם זאת, אנחנו בטוחים שבעת השקת המעבדים, יהיו כלל לוחות האם ברמה שמאפשרת למשתמש להינות מיתרונות הפלטפורמה.
 

תגיות

תגובה אחת

  1. כל הוריאציות האפשריות
    חוץ מלוח עם שתי תושבות מעבדים זהים..
    מעניין כמה זמן יקח להם "לחשוב" על זה.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close