להוציא את המקסימום מה-SSD שלכם • HWzone
מחשביםאחסוןמדריכים

להוציא את המקסימום מה-SSD שלכם

מזל טוב! התחדשת בכונן SSD מבריק ונוצץ מהקופסה. אתה מחבר אותו, מתקין את מערכת ההפעלה ומתרגש מהמהירות הגבוהה. הימים חולפים ופתאום הכונן מרגיש קצת פחות מהיר, פעולות שלקחו כמה שניות מתארכות להן ואתה שואל את עצמך לאן נעלמה ההבטחה שבSSD-. אתה מגיע לחבר שקנה אותו כונן והפלא ופלא הכונן שלו רץ כבתחילה וגם מבחני מאששים את זה. מה קרה? איך הכונן שלנו "הזדקן" כל כך מהר?
 
אנו ויצרני המחשבים ומערכות ההפעלה רגילים לאמצעי מכניים שהיוו ומהווים עדיין את הסטנדרט בתעשיית המחשבים. מערכת ההפעלה והתוכנות שאנו משתמשים בהן ממוטבות לנצל את יתרונותיהם של הכוננים המכניים ולמזער ככל האפשר את חסרונותיהם.
 
כונני SSD עובדים בצורה אחרת לחלוטין מכוננים מכניים ומיטובים שנעשו במערכת ההפעלה לטובת שימוש בכונן מכני רגיל לא רק שלא יועילו בשימוש עם כונני SSD אלא לפעמים אף יזיקו.
 
ההבדלים בין כוננים מכניים לכונני SSD (על קצה המזלג) – בעוד שבכוננים קשיחים מסורתיים הראש הקורא/כותב צריך להגיע לנקודה שבה הולך לכתוב על הפלטה בצורה פיזית, דבר שכרוך בזמן ותנועה, בכונני SSD הגישה מתבצעת ישירות כמעט בלי השהיה. הבדל זה גורם שזמן התגובה של ה-SSD כמעט מיידי בניגוד לקשיחים המכניים. דבר זה גורם גם ישירות ליכולות המרשימות של טיפול במספר קבצים מרובה בבת אחת, דבר שיכריע מסורתי. כמובן שגם מהירות הכתיבה הסדרתית מהירה יותר מבקשיח.
 
אך לכונני SSD יש גם חסרונות לעומת הכוננים המכניים. בעוד שבכונן קשיח מצוי אין הבדל בין כתיבה על מקום ריק בכונן לבין דריסת מידע קיים, ב-SSD המצב שונה. ישנן עיכובים רבים בכתיבה ומחיקת מידע קיים. ניגע בנקודה זו קצת יותר בהרחבה כשנגיע לפקודת ה-TRIM במדריך.
 
מדריך זה יחולק להקדמה ושני חלקים. בחלק הראשון נדון בהתקנת מערכת ההפעלה מאפס על כונן ה-SSD. בחלק השני נדון בשיפורים מומלצים לאחר התקנת מערכת ההפעלה.
 
מדריך זה יפרט פעולות מקיפות לקושחת הכונן והגדרות מתקדמות במערכת ההפעלה. יישום לא נכון של הוראות אלו יוכל לגרום לאובדן מידע ואף להשבתת הכונן! מומלץ מאוד להיעזר באיש מקצוע לביצוע חלק או כל הפעולות המתוארות במדריך. אין מערכת HWZONE אחראית לנזק שיגרם לכונן או למערכת ההפעלה עקב ביצוע ההוראות במדריך זה.
 
עדכון קושחה לכונן
 
הפעולה הראשונה שנעשה עם הכונן היא לוודא שהקושחה שלו עדכנית. קושחה הנה מערכת של פקודות הניתנת לתכנות השולטת על הכונן ומאפשרת את התקשורת של המחשב אליו וממנו. למה חשוב לעדכן את הקושחה הנ"ל? טכנולוגיית ה-SSD עדיין צעירה יחסית ולא הגיעה למלוא בשלותה. לפיכך נפוצים מאוד המקרים שכונן יוצא לשוק והחברה מפתחת דרך "לסחוט" ממנו עוד . באמצעות עדכוני הקושחה נוכל לקבל בד"כ טובים יותר ותיקוני באגים למינהם שהתגלו מאז שהכונן יצא לשוק.
 
לעיתים עדכוני הקושחה מוחקים את תוכן הכונן ולכן מומלץ מאוד לבדוק אם יש עדכוני קושחה לפני שמתקינים את מערכת ההפעלה ומעתיקים אליו מידע כדי למנוע מצב שנצטרך למחוק את הכונן לאחר שעות העבודה שהשקענו בו. גם בעדכוני קושחה שמוגדרים לא הרסניים לתוכן הכונן יש סיכון לאבדן המידע וכדאי לעשותם לפני שמשתמשים בכונן.
 
כדי לבדוק איזה גרסת קושחה יש ברשותכם והאם יש גרסה עדכנית יש להיכנס לאתר של היצרן ולחפש שם את המידע הרלוונטי.
 
אזהרה: צריבת קושחה לא נכונה או שנכשלה עלולה להביא להשבתת הכונן! מומלץ לוודא חיבור לאל-פסק או טעונה וחיבור לחשמל בניידים לפני עדכון הקושחה.


1 2 3העמוד הבא
תגיות

22 תגובות

 1. מצוין הייתי צריך את זה
  מדריך טוב ומפורט, כל הכבוד על ההשקעה.

 2. אדיר!!!
  באמת תודה… סוף סוף מדריך שקולע בול במקום, ומפרט כמו שצריך

 3. נו, עכשיו המלאכה הושלמה
  גם יש את הכונן וגם מדריך לססדיסט המתחיל.
  ח,ח.

 4. כל הכבוד!
  אחלה כתבה :)
  שני תיקונים:
  1."צריך לעשות שלושה פעולות" (פעולה אחת – שלוש פעולות)
  2.בהחלט מומלץ להשתמש במצב AHCI אבל לא בגלל TRIM, TRIM לא מחייב AHCI

 5. יפה, אבל יש עוד דברים….
  התקנתי טכנולוגיית איחסון מהיר וזה שיפר בביצועים.
  יש עוד דרכים למנוע כתיבה מיותרת על הכונן כמו להעביר את הקבצי TEMP לHDD …כדאי שתוסיפו

 6. יפה! שאלה קטנה
  לא הבנתי באיזה שלב אני משנה את בקר ה- SATA ל-ACHI? מה בדיוק השלבים?

 7. TRIM ב-RAID
  רק רציתי לציין שכבר מסתובב לו דריבר IRST 11.5 בטא שתומך TRIM ב-RAID, כמו שאינטל הבטיחו בעבר לרבעון שני של 2012.

 8. תודה רבה זה עזר לי מאוד, רק שאלה
  שימוש בתוכנות כמו CCleaner (מחיקת קבצים מיותרים, מחיקת נקודות שחזור לא הכרחיות, תיקון סוגיות ברישום) מוסיף או גורע לביצועים עם כונן SSD?

 9. מצויין, קצת חינוך ב-SSD
  תודה רבה. אשמור למתי שיהיה צורך :)

 10. תיקיית TEMP
  מומלץ גם להעביר את התיקייה של הקבצים הזמניים לכונן מכני.

 11. כתבה מועילה
  שכחתם להתייחס להעברת קבצים זמניים של מערכת ההפעלה ודפדפני אינטרנט לכונן מיכני באם קיים במערכת.

  מבאס לדעת שבניגוד לכונן מיכני , פעולות כתיבה ומחיקה מרובות פוגעות בביצועים/מקצרות חיי הכונן .

 12. מדריך מסודר וממצה
  נעזרתי במדריך זה עבור כונן ה-SSD הראשון שברשותי, בהחלט מקיף ושימושי.

  תודה רבה!

 13. ח"ח על המדריך
  מאוד אינפורמטיבי ואני בטוח שהוא יעזור בהמשך.

 14. רוב ההמלצות במדריך פוגעות בביצועים.
  לא לשנות כלום חוץ מ powercfg -h off (מחיקת/ביטול קובץ ההיברנציה במידה ואתם לא מעוניינים לעשות בפונקציה שימוש) והקטנת/ביטול הPF במידה ויש מספיק זיכרון.

  בWINDOWS VISTA ומעלה הTRIP תמיד פועל והDEFRAG מבוטל לSSD כברירת מחדל.
  כך שבעצם אין שום צורך לעשות כלום.

 15. מדריך מעולה!
  תודה רבה על ההשקעה!
  מוסבר ומושקע במיוחד!

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close