לא מפסיקים לחדש: לאסרוק יש לוח אם קטן ומשוגע עבורכם • HWzone
מחשביםלוחות אם

לא מפסיקים לחדש: לאסרוק יש לוח אם קטן ומשוגע עבורכם

תערוכת המחשבים הגדולה בעולם היא הזדמנות נהדרת עבור יצרנית לוחות האם אסרוק להדגים מה אפשר לעשות עם לוח מודפס בגודל Mini ITX ותושבת האקסטרים החדשה של אינטל

אינטל משיקה תושבת אקסטרים חדשה, ה-LGA2066, ורבים מהמשתמשים הפוטנציאליים כבר מלקקים את השפתיים בציפיה לרכוש גם בשרני וגדול. אמנם, ישנו גם קהל שרוצה כמה שיותר עוצמת עיבוד בשטח קטן ככל האפשר.

נראה שבאסרוק מבינים היטב את הדרישה והם מציגים בתערוכה את מה שנראה כמו לוח האם השאפתני ביותר שראינו מעולם בעל תקן גודל Mini ITX, משמע 17 על 17 סנטימטרים באורך ורוחב.

אסרוק החליטו לשנות בצורה משמעותית את ניהול החיבורים בלוח אם קטן שכזה ועברו למעשה לחריצי זיכרון מסוג SO-DIMM, ממש כאלה שרואים במחשבים ניידים. זה מאפשר לפנות מקום לדברים החשובים יותר. כמובן שסוג הזיכרון הוא עדיין , והנפח המקסימלי נשאר 64 גיגה-בייט של . מאוד מכובד.

מחברי הכוננים הקשיחים קיבלו חתיכת לוח מודפס שעומדת ב-90 מעלות על לוח האם. ישנם שישה חיבורי SATA וגם מחבר .30 קדמי למארז. בצד השני ישנו לוח מודפס עומד נוסף, שמכיל אפשרות לחיבור כונני M.2.

התושבת הינה תושבת בגודל מלא ובעלת עגינה סטנדרטית המתאימה לקירורי LGA2066 או LGA2011 מכל סוג שיצאו עד היום. ישנן כמובן מגבלות מבחינת גודל הקירור בבסיסו, אך ההתאמה למערכות מים למשל הינה גבוהה, היות ובלוק הקירור לא תופס שטח גדול מזה של המעבד בלבד.

בגב לוח האם ישנן יציאות USB3 סטנדרטיות לצד USB3.1, שני ממשקי , אודיו ב-7.1 ערוצים ואנטנות המחוברות לכרטיס WiFi ac ו-.

ככה זה נראה במציאות
מקור התמונה: coolaler.com

רבים מכם בשלב זה מסתכלים על מחבר ה-PCI-Express X16 הבודד בתחתית ותוהים "נו, אפשר לבנות עם לוח כזה מערכת עם כרטיס מסך בודד וזה הכל". ובכן, אסרוק כללה אפשרות יוצאת דופן עם לוח האם הזה ומאפשרת מערכי CrossFireX ו-SLI של עד שלושה .

איך? כל מה שצריך הוא כרטיס המפיק מספר ממשקי מיציאה בודדת. הליך שנקרא PCI-E Bifurcation למעשה מאפשר רכיבה של תעבורה נוספת על גבי הממשק הקיים. כך, חיבור בודד יכול להשתמש בתעבורה של מעבד על מנת להעביר מידע לממשקים שמחוברים בשרשרת. מאריך ונפצל מיוחד לממשק בלוח האם הזה יכול להביא למערכות מחשב מעניינות בהחלט.

תגיות

2 תגובות

  1. האמת היא שלוחות כאלה טובים במיוחד עבור HTPC שיושב בסלון. וכאלה לא צריכים יותר מכרטיס מסך בודד – בין השאר כדי למנוע רעש והתחממות יתר. הם יושבים במארזים קטנים וצפופים ממילא.

    1. כל לוחות האם שלי ב-10 השנים האחרונות היו Mini-ITX, כולל שרתי ווירטואליזציה, אחסון ומחשב למשחקים עם קירור מים וכרטיס מסך בעל 3 מאווררים.
      יש המון אופציות עם לוחות כאלה, רק צריך לתכנן מראש את הפרויקט כי אין "מקום" לטעויות.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close