לא אבדה תקוותנו: AMD משיקה מעבד Kaveri שולחני חדש

מפתחת השבבים ממשיכה להתכונן לעידן מעבדי ה-Zen, אך במקביל משיקה דגם חדש ויכולות חדשות למשפחת ה-APU העדכנית שלה

אנחנו כבר יודעים ששנת 2016 תביא לנו מעבדים ראשונים באריכטקטורת ה-Zen החדשה של AMD גם עבור עולם השרתים וגם עבור שוק הביצועים הגבוהים השולחני, דרך משפחת מוצרי ה-FX, אך מה בנוגע לדגמי ה-APU אשר מציעים ליבות עיבוד לצד ליבות גראפיות מובנות? כאן צפויה לנו עוד שנה של ארכיטקטורת ה-Bulldozer הוותיקה ונגזרותיה, אשר מתחילה עתה עם ה-A10-7890K החדש.

המעבד החדש של AMD מהווה עדכון קל לדגם ה-A10-7870K המוביל של דור ה-Kaveri (או העדכון שלו Godavari, אם לדייק), עם תדר מירבי של עד 4.3GHz במקום 4.1GHz, אשר מספיק לו בכדי לקבל על עצמו את התואר 'ה-APU העוצמתי ביותר של AMD עד היום'. מדובר בתוספת תדר קטנה שנובעת מהמשך ההבשלה של תהליך הייצור ב-28 ננומטר, ואמורה לסייע ל-A10-7890K להתמודד טוב יותר אל מול מעבדי הפנטיום וה-Core i3 השולחניים של המתחרה הנצחית אינטל, בהנחה שתג המחיר ישאר דומה – כ-140 דולרים, או קצת פחות מ-800 שקלים כאן בארצנו בקטנה.

אנחנו מקווים שבדגם ה-A10-7890K החדש יש תוספת קטנה גם לתדר הליבה הגראפית המובנית, אך בינתיים אין אינדקציה רשמית לכך
אנחנו מקווים שבדגם ה-A10-7890K החדש יש תוספת קטנה גם לתדר הליבה הגראפית המובנית, אך בינתיים אין אינדקציה רשמית לכך

לצד הדגם המעודכן, ב-AMD מבטיחים קו עדכני של לוחות אם עבור תושבות ה-AM3+ וה-FM2+, עם חיבורי USB 3.1 מהירים יותר בתצורת Type A ו-Type C, ובנוסף גם חיבורי M.2 לכונני SSD עדכניים. בהתחשב בכך שאנחנו לא צפויים לראות מעבדי APU משולבים שמתבססים על ארכיטקטורת ה-Zen עד שנה הבאה, הדבר המשמעותי ביותר לו נוכל לצפות בתקופה הקרובה הוא כנראה משפחה עדכנית של מעבדים נייחים שתהיה מקבילה ל-Carrizo הניידים, עם התבססות על דור ה-Bulldozer הרביעי והאחרון Excavator.

at1
מעבדי ה-APU של AMD לא צפויים לעבור שינוי משמעותי כלשהו עד לאיזור אמצע שנת 2017, אך נחמד לראות שהם עדיין לא נזנחו לחלוטין, ועדיין משתדלים להוות אלטרנטיבה כלשהי לדגמים כפולי הליבה מבית אינטל