כרטיס מסך Sapphire Radeon RX 6650 XT Nitro בביקורת: השיפור המתבקש?

לקחנו לסיבוב את המרענן הרשמי של AMD לקיץ 2022 אשר רוצה לשרת את ההמונים, אך עדיין תלוי במצב השוק שלא חזר לעצמו באופן מלא – Radeon RX 6650 XT

לאחרונה הכריזה AMD כי היא מרעננת את קו כרטיסי המסך שלה בעלי ליבות RDNA2. זאת, במטרה ליצור באז ולהזכיר למשתמשים שמוצריה רלונטיים, מהירים וראויים לכולם. ראינו בהכרזה זאת החלפה של שלושה כרטיסי מסך בשלושה חדשים כאשר RX 6650 XT מחליף את RX 6600 XT, ה-RX 6750 XT מחליף את RX 6700 XT וה-RX 6950 XT מחליף את ספינת הדגל הקיימת, ה-RX 6900 XT.

ההכרזה הגיע קצת במפתיע, שכן בדרך כלל AMD לא מבצעת רענוני אמצע-דור שכאלה, לפחות לא במכה אחת. נראה שהיא לקחה כמה דפים מהספר של NVIDIA, שבדרך כלל משיקה גרסאות רענון כמה חודשים או כשנה אחרי השקה של דור כרטיסי מסך חדש.

עבור AMD מדובר בהשלמה חלקית של קו מוצריה כאשר ה-RX 6800 XT וה-RX 6800 שהושקו ראשונים נשארים למעשה על המדפים כמו שהושקו בזמנו, ללא גרסאות מחליפות בביצועים או במחיר.

הארכיטקטורה היא עדיין ארכיטקטורת RDNA2 המיוצרת בתהליך 7 ננומטר, נפחי הזיכרון זהים, אך מהירות הזיכרון שודרגה במעט. אפשר להגיד שכרטיסי המסך הללו הם הזדמנות להשתמש בשבבי זיכרון מהירים יותר בשוק, או אולי תירוץ לכך.

בביקורת זאת אנו מתרכזים בביצועים ובתמורה של כרטיס המסך RX 6650 XT Nitro תוצרת חביבת Radeon עצמה – Sapphire. כרטיס המסך הזה מגיע עם תדר ליבה מירבי של 2694MHz ותדר זיכרון של 2190MHz או בפועל 17.52Gbps (מכפילים ב-8 לתדר אפקטיבי). נפח הזיכרון הכולל הינו 8GB מסוג GDDR6.

הליבה שקיימת ב-RX 6650 XT מכילה 2,048 מעבדי RDNA2 מאוחדים, שהם כ-32 קבוצות עיבוד (לעיתים נקראים RDNA2 Core). אם להשוות למוצרים אחרים שמכילים ליבות RDNA2, תוכלו למצוא 8 קבוצות עיבוד ב-Steam Deck או 52 קבוצות ב-Xbox Series X. לכרטיס המסך RX 6700 XT ישנו הרכב בעל 40 קבוצות עיבוד RDNA2.

ליצרנית החומרה Sapphire שלושה מיתוגי גיימינג עיקריים עבור כרטיסי המסך שלה – PULSE שמהווה את הסדרה הבסיסית, NITRO לסדרה המתקדמת ו-TOXIC שלאחרונה עשה קאמבק כמיתוג לכרטיסי המסך המיועדים למטורפים לדבר.

ה-NITRO PLUS מתאר גרסה שכוללת אוברקלוקינג מהמפעל יחד עם קירור מתקדם. כרטיס מסך זה מוצע לצרכן בעלות של 470 דולר נכון לעת פרסום ביקורת זאת. בתרגום מדובר בכאלפיים שקלים לאחר משלוח ומיסים. מחיר זה מחליף באופן ישיר את מחיר RX 6600 XT המצוי.

כרטיס מסך הזה מכיל גוף קירור מכובד ושני מאווררים גדולים. העיצוב עבור סדרת NITRO של Sapphire בעיקר מכיל רכיבים של צבעים ניטרליים של שחור וכסוף וכרטיס המסך עצמו אלגנטי למדי. אורכו של כרטיס מסך זה 26 סנטימטרים, גובהו 13 סנטימטרים ועוביו 5.7 סנטימטרים.

כפי שניתן לראות, Sapphire לא חוסכת בשטח לאמצעי קירור כרטיס המסך הזה. עם מוניטין לשמור בנוגע לטמפרטורות פעולה ושקט, היא גם כנראה לא תקטין את עיצוב כרטיסי המסך שלה. ממשקי התצוגה הם שלושה מסוג DisplayPort 1.4 ואחד מסוג HDMI 2.0. ניתן להשתמש בתצוגת 8K 60Hz או 4K 120Hz עם ממשקים אלו. ארבעה מסכים נתמכים בו-זמנית.

גב כרטיס המסך כולל פלטת אלומיניום לכל אורכו עם פתח ליציאת אוויר דרך גופי הקירור. תפקיד אותה פלטת אלומיניום הוא לקרר את רכיבי הזיכרון והכח, שפולטים כמות בלתי מבוטלת של חום גם דרך לוח המעגל המודפס. ישנם פדים תרמיים בין הלוח לבין הפלטה.

כמה שנחשב לשריד מהעבר, Sapphire ממשיכה להטמיע שני שבבי ביוס בכרטיסי המסך שלה עם מתג שמאפשר מעבר בניהם. משתמשים יכולים לקבוע פרופיל מאוורר או שעונים שונים ולשנות את המתג בשביל לעבור בין שני המצבים, אם כי אנו בספק עד כמה רלוונטית התכונה הזאת כיום.

ישנו גם מחבר לנורות RGB, לאלו שרוצים נורות RGB שפועלות לפי פרופיל הנורות שיש לכרטיס המסך עצמו.

כרטיס מסך זה דורש מחבר חשמלי מסוג 8PIN ובעל מעטפת חום מירבית של 203W. מדובר במעטפת חום קצת גבוהה ביחס למה שהכרנו בשוק כרטיסי המסך אליו כרטיס מסך זה שייך, אך נראה שבשנתיים האחרונות שברנו כל מוסכמה בעולם החומרה בין כה וכה.

בשביל להתמודד עם מעטפת החום הלא מבוטלת הינדסה Sapphire גוף קירור מכובד למדי עבור כרטיס מסך זה עם ארבעה צינורות קירור גדולים ומספר רב של מניפות אלומיניום לפזר את החום.

ב-Sapphire לא חוסכים במאווררים איכותיים ומשתמשים כאן בצמד מאווררים גדולים בעלי יעילות גבוהה.

מערכת הבחינה ומבחני הביצועים

עבור שנת 2022 של ביקורות כרטיסי המסך ערכנו רענון מבוקש למערכת הבחינות. כעת המערכת עוברת להיות מבוססת על מעבד Core i9 12900K החדש של אינטל אשר הפך מאז השקתו למלך הגיימינג החדש. מדובר במעבד שלא יגביל כרטיסי מסך עם כח עיבוד שיכול להיות בעייתי או ליצור צוואקי בקבוק במצבים נפוצים. כמו גם עברנו לשימוש במערכת LGA1700 עם זיכרון בנפח 32GB מסוג DDR5. כל זה מותקן על ה-Maximus Z690 Hero של ASUS, לוח אם פנטסטי וידידותי לבחינות חומרה.

מערכת בחינת כרטיסי מסך המלאה היא:

  • מעבד Intel Core i9 12900K
  • קירור למעבד Noctua NH-D15 Chromax.Black
  • לוח אם ASUS Maximus Z690 Hero
  • זיכרון Kingston Fury DDR5 16GBx2 5200 CL40
  • אחסון Kingston Fury RENEGADE SSD PCIe 4.0 2TB
  • ספק כח ASUS THOR 1200W 80PLUS PLATINUM

מערכת בחינת כרטיסי מסך מוכנה לעבור לחלונות 11 וכך עשתה. ישנה התקנה טריה יחסית של המערכת על הכונן ותמיד נעשה שימוש בדרייברים העדכניים ביותר לכרטיסי המסך שנבחנים בה. דרייבר לכרטיסי המסך של NVIDIA הינו 511.32 וזה של AMD בגרסת 22.1.2. עבור RX 6650 XT השתמשנו בדרייבר גרסת 22.5.2.

ביצענו גם מספר שיפורים לתצוגת הגרפים וביצועי החומרה. כעת הגרפים כוללים רזולוציה בודדת בהתאם לפלח השוק יעודי של כרטיס המסך. כמו גם שנינו מעט את ערכת הצבע של גרפים והגדלנו את הטקסט לצפיה נוחה יותר במסכים קטנים כמו אלו של סמארטפונים. הפחתנו את כמות הטקסט וכמות העמודות לטובת קריאה קלה יותר.

את כרטיסי המסך שתשתתפים במבחנים אלו בחנו ברזולוציה של 2560X1440 שבשנים האחרונות תופסת תאוצה בקרב גיימרים רבים הודות למחירי המסכים הנגישים משמעותית. רזולוציה זאת שמה מאמץ ראוי על כרטיסי המסך ולא סובלת מתופעות צווארי הבקבוק היותר נפוצות של 1920X1080. עם זאת, חשוב לנו לציין כי יש למספרים בגרפים חשיבות שקשורה לכל מה שעל משתמש לצפות מהחומרה שבביקורת. כיוונו כך שרוב כרטיסי המסך המוחלט יכול להביא עם ההגדרות שנבחרו ביצועים ראויים מספיק עבור רוב קהל המשתמשים. כתוצאה מכך, אתם לא צפויים לראות כרטיס מסך שמפיק 10 פריימים לשניה ואחד שמפיק 100 באותו המבחן.

המבחנים שלנו כוללים עשרה משחקים – חלקים חדשים וחלקם פחות. אנו משתדלים להשתמש במנועים גרפיים שונים ובאולפני משחקים שונים לרוב (מטלה שהופכת לקשה יותר מיום ליום כשאחת קונה את השניה). הגרפים כוללים ממוצע פריימים לשניה (מימין) לצד 1% של ממוצע הפריימים הנמוך ביותר שנמדד (משמאל).

במבחני הביצועים של כרטיס מסך זה אתם תראו דפוס קבוע למדי. ה-RX 6650 XT הוא RX 6600 XT עם זיכרון קצת מהיר יותר, וכך נראים גם מבחני הביצועים בין השניים. לרוב מדובר בהבדלים של 4-6 אחוזי ביצועים.

ביצועי RX 6650 XT גבוהים לרוב מאלו של RTX 3060 המתחרה, וזה דפוס שחוזר על עצמו עם רוב הכותרים אותם בחנו.

לא מדובר בשדרוג הביצועים ההיסטרי ביותר שראינו, ואפילו לא ברענון המשמעותי ביותר בתוך אותו דור של כרטיסי מסך.

ברוב המוחלט של הכותרים אותם בחנו, ה-Radeon RX 6650 XT הוא המהיר שבחבורה, ועוקף במעט גם את ביצועים RTX 3060. זו למעשה המטרה של AMD עם השקת כרטיס המסך הזה, הם רוצים מוצר שמהיר באופן חד וברור מה-RTX 3060.

צריכת החשמל של כרטיס המסך גבוהה מזאת של RX 6600 XT, באופן לא מפתיע. מצאנו שבעת משחק, היא אמנם נמוכה במעט מזאת של ה-RTX 3060, מה שהופך את כרטיס המסך ליעיל יותר חשמלית במצב זה.

ניתוח מבחני הביצועים וסיכום

באופן משעמם וצפוי למדי, שינוי קליל במפרט הטכני ושכבת צבע חדשה בדמות שינוי בשם המוצר מביא לביצועים שבאופן קבוע נמצאים קצת מעל למוצר הקודם. זה לא דבר טוב, אך לא דבר רע במיוחד. אחרי שנה ש-RX 6600 XT קיים בשוק, אנחנו מקבלים מוצר טוב יותר בעלות דומה כך שהיחס בין עלות לתועלת השתפר, דבר שצריך להעריך בתקופת מחסור ברכיבים זאת.

אפשר להגיד בזהירות שהמטרה של להיות מהיר יותר מ-RTX 3060 הושגה, אם כי ל-RTX 3060 כן יש כמה טריקים בשרוול כמו זיכרון בנפח גדול יותר של 12GB, וישום טוב יותר של עקיבת קרניים או Raytracing.

המוצר עצמו הוגן מאוד, ויתאים למספר גבוה של מערכות מחשב. עם זאת, עם תג מחיר של כאלפיים שקלים אנחנו עדיין נמצאים קצת רחוק מאיזור המחיר הטיפוסי למוצרים כאלה, לפחות כשמדובר במוצר שיש לפחות עוד חמישה יקרים וחזקים ממנו בסדרת כרטיסי המסך שלו. בדרך כלל כרטיסי המסך מהסוג הזה נצפו באיזור המחיר של 1,500 שקלים ואנחנו עדיין לא שם. אמנם, עם ירידות מחיר לאחרונה לכלל כרטיסי המסך זה צפוי לקרות בקרוב, על אחת כמה וכמה כשכרטיסי מסך חדשים צפויים לצאת לאוויר העולם בהמשך השנה גם מ-AMD, גם מ-NVIDIA וגם לראשונה מאינטל.

כרטיס המסך עצמו של Sapphire מדגם RX 6650 XT NITRO הוא מעולה. טמפרטורת העבודה הגבוהה ביותר אליה הוא הגיע בבחינות שלנו היה 82 מעלות צלזיוס עם טמפרטורת סביבה של 30. זאת, בעוד צמד המאווררים מסתובב בקצב בינוני לכל היותר ולא מיצר רעש מורגש כלל. הדגם הזה הוא הימור בטוח.

עם מחיר קצת גבוה מזה של RTX 3060 הזול ביותר, התחרות לא קלה אך עבור תוספת המחיר מקבלים תוספת ביצועים בהתאם.

אנחנו לא יודעים בדיוק מתי הדור הקרוב של כרטיסי מסך חדשים מ-AMD יגיע, אך יודעים שזה יקרה בהמשך השנה עם ארכיטקטורת RDNA3 משופרת וכל מה שמגיע עם מהלך שכזה. אי אפשר שלא לתהות מה יהיה אורך החיים בפועל של מוצרים כמו ה-RX 6650 XT.