כרטיסי מסך 2011 – סיכום שנה

שנת 2011 בתחום כרטיסי המסך הייתה שנה של שיפורים ושיפוצים, שנה שבה שתי יצרניות כרטיסי המסך הגדולות החליטו לקחת צעד נוסף קדימה בתחום צריכת החשמל ויעילות הליבות הגרפיות
 
נתחיל בקצרה ממה שעבר על שוק כרטיסי המסך דווקא בשנת 2010. שנת 2010 הייתה שנה בה שתי יצרניות החומרה הציגו ארכיטקטורות חדשות אשר יתחרו אחת בשניה על ליבם של המשתמשים. מצידה של AMD היה זה השימוש במבנה ה-VLIW5 אשר עשה את דרכו אל המדפים בצורת כרטיסי המסך מסדרת Radeon HD5800 ומצידה של NVIDIA הייתה זאת ארכיטקטורת ה-Fermi אשר הגיע בדגמי Geforce GTX480 ו-GTX470. שתי הסדרות הללו הציגו ביצועים יוצאי דופן וחזקים משמעותית מהסדרות אשר קדמו להן יחד עם התמיכה ב-DirectX11 של מיקרוסופט.
 
ממשיכים ב-40 ננו-מטרים
 
את יתרון הביצועים הגדול קיבלו סדרות אלו גם הודות לתהליך ייצור יעיל יותר של 40 ננו-מטרים, מה שאיפשר הפקת ליבות חזקות יותר תחת שמירה על מעטפת חום נמוכה. לאחר שהושקו גם דגמי הביניים ודגמי שוק הכניסה כדוגמאת Radeon HD5770 ו-GTS450 החליטו היצרניות שלא לנוח ולחזור לשולחן השרטוטים. בשלב זה עדיין לא היה ברור אם יצרנית השבבים TSMC הייתה מוכנה לתהליך ייצור של 32 ננו-מטרים כמו שצפו שנים קודם, והוחלט כי יש להמתין עד אשר היא תוכל לייצר בתהליך של 28 ננו-מטרים. זה הקנה לשתי יצרניות הליבות הגרפיות דור כרטיסי מסך נוסף אשר מיוצר בתהליך של 40 ננו-מטרים.

שתי היצרניות לא המתינו זמן רב וכבר בסוף 2010 ובתחילת 2011 השיקו את סדרות Radeon HD6000 (מצד AMD) ו-Geforce GTX500 (מצד NVIDIA) אשר למעשה הגיעו בארכיטקטורות דומות לאלו של הדור הקודם אך כללו שיפורים ארכיטקטונים מזעריים אשר סייעו להפקת ביצועים גבוהים יותר תחת מעטפת חום דומה לזו של הדור הקודם ואף נמוכה יותר. לדוגמא, את כרטיס המסך Geforce GTX480 החליף Geforce GTX580 שלא רק היה חזק ממנו באופן משמעותי אלא אפילו צרך פחות חשמל. חשוב לזכור שאנחנו עדיין מדברים פה על תהליך ייצור זהה.

 

לאור ביצועי סדרת Radeon HD5000 ב-DirectX11 והתמודדות עם טסלציה החליטה AMD לשים דגש גדול על התמודדות הליבות החדשות עם מעמסה זאת. סדרת Radeon HD6900 אינה מהירה משמעותית מסדרת Radeon HD5800 (אותה היא מחליפה) באפליקציות DirectX9 אך כאשר היה מדובר במשחקים הפועלים באמצעות DirectX11 התחיל הקסם לקרות וכרטיסי סדרת Radeon HD6900 פרצו קדימה במבחני הביצועים, שם יכלו לתת פייט הוגן לסדרת GTX500 של NVIDIA.

ביצועים זה לא הכל, AMD השתילה עוד אלמנטים כמו מתג ה-Dual BIOS בכרטיסי המסך מסדרת HD6900 אשר נותן כלים ואפשרות לשאפתנים לשחק עם אוברקלוקינג תוך כדי שימוש באפשרות של BIOS גיבוי למקרה של כשל באתחול כתוצאה מערכים אשר אינם מתאימים לפעולה תקינה.

Radeon HD6850 (מימין) נגד Geforce GTX460 – המלחמה שלא נגמרת

AMD ו-NVIDIA לא השאירו שום פלח שוק מבלי לשלוח נציג אשר ילחם עם נציג החברה המתחרה על אותו הפלח. עם דגמי השוק הגבוה גם דגמי שוק הביניים נתנו פייט רציני.

לשוק הביניים היו חיים ארוכים יותר וסדרת כמו Radeon HD5700 וכרטיסי מסך כמו GTS450 ו-GTX460 המשיכו להיות רלוונטים גם בדור כרטיסי המסך החדש יותר. התחרות מעולם לא הייתה צמודה בכל כך הרבה חזיתות. הביצועים דומים, צריכת החשמל דומה, המחיר דומה ונראה שכל יתרון קטן יזקוף נצחון לזכות הכרטיס המתחרה.

בשוק הכניסה התייצבו GTS450 ו-GTX550TI כנגד HD6750 ו-HD6770 (אשר נשאו את אותן הליבות הגרפיות אשר AMD השתמשה בהן בסדרת HD5700). בזירת שוק הביצועים מחליפים מהלומות Radeon HD6850 ו-Geforce GTX460 1GB, בשוק הביצועים הגבוה יותר אלו הם Radeon HD6870 ו-Geforce GTX560Ti החזק ממנו אך היקר ממנו.

בשוק הגבוה מתחרים Radeon HD6950 ו-Geforce GTX570 כאשר השיקול של מעט ביצועים תמורת עוד קצת מחיר נופלת שוב על ראשו של הלקוח.

לכל יצרנית שלל גרסאות, שלל קירורים ויכולות המהרה שונות. פעמים רבות הלקוח מוצא את עצמו מעט מבולבל אל מול שלל האפשרויות. עד היום אין מנצחים ברורים בסדרות כרטיסי המסך הללו בשל העובדה שלכל כרטיס הייתרונות והחסרונות שלו, כך שהבחירה לפעמים נעשית על פי העדפה אישית ליצרן מסויים על סמך נסיון או תכונות שונות.

 
מפלצות בע"מ

 

ליבות הדגל של דור כרטיסי המסך של שנת 2011 היו ה-Radeon HD6970 וה-Geforce GTX580 אשר מהן היצרניות יצרו כרטיסי מסך כפולי ליבה לפי מיטב המסורת, ה-Radeon HD6990 וה-Geforce GTX590 אשר מפיקים עוצמת עיבוד גרפית שכמוה השוק לא ראה מעולם. כמו בכל המלחמות בין כרטיסי המסך גם שני כרטיסי מסך הללו מחליפים מהלומות ולא ברור מי הוא המנצח.

AMD Radeon HD6990 4GB – עוד ועוד כח גרפי

כעת אנו בתחילתה של שנה חדשה אשר מביאה עמה תהליך ייצור חדש של 28 ננו-מטרים מבית TSMC. יצרניות כרטיסי המסך כבר כמעט מוכנות עם סדרות שלמות של כרטיסי המסך החדשים ו-AMD כמנהגה רוצה להדגיש ולהראות כמה חשוב לה להיות הראשונה בכל טכנולוגיה חדשה. כבר בעוד שבוע תשיק AMD את Radeon HD7970, כרטיס המסך אשר ישא את ליבת הדגל של דור כרטיסי המסך החדש והראשון אשר מיוצר בתהליך הייצור החדש. כבר היום אנו יודעים כי כרטיס מסך זה מהיר יותר, יעיל יותר, ועושה DirectX11 פשוט טוב יותר.

NVIDIA גם היא לא נשארת שאננה ומבריקה את התותחים הכבדים לפני מטח כרטיסי המסך אשר תבצע בהמשך השנה עם ליבות ה-Kepler החדשות אשר גם הן יהיו מיוצרות בתהליך 28 ננו-מטרים.

כל אשר נשאר לעשות הוא לשבת, להתרווח ולהמתין בסבלנות עד אשר העשן יתפזר ומחירי השוק יתייצבו על מנת לבצע קניה חכמה ולהתפנק בכרטיס מסך המיוצר בתהליך הייצור החדש. השארו מעודכנים, במהלך שנת 2012 אנחנו נמשיך לספק לכם ביקורות כרטיסי מסך איכותיות!

 
רוצים לקנות כרטיס מסך חדש וזקוקים ליעוץ? בקרו בפורום כרטיסי מסך!