ככה זה כשיש… ארבע

Intel Core 2 Extreme QX6700

לפני מספר שנים, כשהשיקה חברת AMD את מעבדי ה-Athlon 64 ולקחה ממעבדי אינטל את המקום הראשון בזירת הביצועים, כתבו רוב האנליסטים וכמה מאתרי האינטרנט היותר ידועים כי אינטל לא תשב בחיבוק ידיים ותראה איך AMD גוזלת ממנה עוד ועוד נתח שוק. ה-Athlon 64 היה כידוע צלצול אזהרה עבור אינטל ואם נתבונן על השוק היום נראה כי צלצול זה היה יותר כמו הצלצול שהעיר את הענק משנתו. בשנים האחרונות, אינטל הטתה את כל כובד משקלה אל חטיבת המעבדים שלה, הכל במטרה שלא לאבד את המוניטין היקר לו זכתה במהלך כל שנות קיומה בשל סדרת מעבדים אחת של יצרנית קטנה ממנה בהרבה.

ובכן, בקיץ האחרון סוף סוף זה קרה. אינטל, שהפכה בשנתיים האחרונות ל"יצרנית מקום שני" פרצה קדימה עם מה שנראה כקפיצה מטאורית בביצועי המעבדים. לא רק אנחנו ראינו את זה בביקורת שלנו אלא כל גוף עיתונאי ומחקרי שבדק את המעבדים החדשים, ה-Core 2 Duo (ובקיצור C2D), ראה שההתקדמות כאן היא חסרת תקדים.

בתוך כל ההמולה הזו AMD נשכחה כמעט לחלוטין, וזאת למרות שהיא הייתה היצרנית המועדפת על חובבי המחשבים עד ליום יציאתו לשוק של ה-Core 2 Duo. הדבר רק מראה שוב כמה הפכפך השוק, שכן מה שנכון היום יכול להיות שונה לחלוטין מחר, שלא לדבר על בעוד שנה…
AMD מצדה הצליחה בתקופה האחרונה לייצר כותרות אך ורק בזכות הרכישה המתוקשרת של חברת ATI, שלדעת רבים מהמומחים בתעשייה הייתה מעט לא מובנת שכן התחרות של AMD היא מול אינטל ולא בשוק המעבדים הגרפים. יחד עם זאת, אנו נחכה לראות את התוצאות הראשונות של המיזוג המתוקשר כדי לראות אם הרכישה אכן הואילה למוצרי כל אחת מהחברות בנפרד (למרות שבפועל הן כבר חברה אחת).
בשוק המעבדים, ל-AMD לא הייתה תשובה מידית ל-C2D וזו הסתפקה בהורדת מחירים ובהצהרות (שרובן התבררו כלא מבוססות או מגמתיות) שהמעבדים שלה הם עדיין הכי יעילים מבחינת צריכה ופיזור הספק.

לאור הפופולריות הרבה לה זכו מעבדי ה-C2D, השקת מעבדי ה-Quad Core (ארבע ליבות) של אינטל נראית בגדר "וידוא הריגה". בעוד ש-AMD נמצאת ללא תשובה ממשית בשטח כבר לא מעט זמן – באה אינטל ומנחיתה מכה שכזו על המתחרה שלה. יש לציין ולומר כי גם הפעם אין ל-AMD תשובה, לא למעבדי ה-C2D "הפשוטים" ועל אחת כמה למעבדי ה-Quad Core החדישים.


כעת כל מה שנותר לאינטל לעשות הוא להצדיק את ההשקה שלה – האם ההשקה היא אך ורק להראות שרירים מול השוק ולהראות עליונות טכנולוגית ברורה או לחילופין להראות שיש צורך אמיתי בשוק במעבדים כגון אלו – ובמיוחד בשוק הביתי.
אם תעברו על הסיקורים של כנס ה-IDF הגדול שנערך בארה"ב בקיץ או הכנס הקטן יותר שנערך בארץ, תוכלו לראות שעיקר התצוגות של ה-Quad עסקו בעיקר בהצדקת המעבד דרך שימושו במשחקים, מה שנראה קצת חשוד שכן לא ייתכן שחברה תולה את הצלחתו של מעבד בחבורת ילדים, או "גיימרים", כפי שאנו כל כך אוהבים לקרוא להם.
זהו הנושא אותו אנו בודקים בביקורת – האם זהו מעבד לאותם בלבד או שמא גם האבות והאמהות שלהם יוכלו ליהנות מכח עיבוד גדול פי 4 מזה שאליו הם רגילים.

הגב

avatar