כח אדיר במחיר סביר: מעבדי Ryzen 7 3700X ו-Ryzen 9 3900X בביקורת מעמיקה • HWzone
מחשביםמעבדיםביקורותכתבות נבחרות

כח אדיר במחיר סביר: מעבדי Ryzen 7 3700X ו-Ryzen 9 3900X בביקורת מעמיקה

מבחני הביצועים וסיכום

מערכת הבחינה ומבחני הביצועים

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


עבור בחינות מעבדי Ryzen 3000, שנחתו בדלתינו ממש לפני ימים ספורים פירמטנו את מערכת הבחינות הקיימת ויצרנו אחת נקיה ומוכנה. נעשתה התקנה של חלונות 10 בגרסת 1903 יחד עם הדרייברים המעודכנים של ערכת השבבים X570 אשר ניתנה לנו מ-.

נכון לעת זאת ובשל מגבלות הזמן לא נבחנו מעבדי Ryzen 2000 אך הם צפויים להתווסף למאגר התוצאות ממש בקרוב. תוכלו לראות את תוצותיהם בביקורת מעבדי הבאות.

המפרט הטכני של מערכת הבחינות למעבדים כולל:

 • Gigabyte Pro for Intel
 • Asus Crosshair VIII Hero WiFi for AMD
 • ADATA 2X8GB 3600Mhz
 • ADATA SP610 512GB + Toshiba Vertex 460 256GB SSD
 • Noctua NH-U12A
 • Corsair HX 1050W
 • Palit 2080 GamingPro

החלטתי לבחור בכרטיס המסך מדגם RTX 2080 להוות את הבסיס של כל בחינות המשחקים בשל העובדה שהכח הגרפי הנתון שלו דומה להרבה כרטיסי מסך מתקדמים שצפויים להיות זמינים הקיץ כמו RTX 2070 Super, RTX 2070 ומשפחת RX 5700. הוא אמנם החזק שבחבורה הזאת, אבל מייצג היטב את הביצועים שבין 350 ל-500 דולר.

המטרה היא לא ליצור צוואר בקבוק כמה שיותר גדול למעבדים, אלא ליצר מצב ריאלי למערכת מחשב מתקדמת שתרכש או תשודרג השנה או לאחר מכן. רזולוציות הבחינה הן 1920×1080 ו-2560×1440.

למעבדים שנבנחו לא נתנו להשתגע עם תדרים ועם אוברקלוקינג אוטומטי. אינטל משתמשת בטורבו סטנדרטי, ו- ב-XFR שהיא הטכנולוגיה המקבילה. אם ישנו , הוא מצויין בתדר בשם המעבד.

נתחיל במשחקים. עם Overwatch הגרפים שטוחים למדי, בערך כי זה מצב המעבדים כיום בגיימינג למשחקים מהסוג הזה. אמנם, שימו לב למינימום פריימים הממוצע של האחוז האחד הנמוך ביותר. למעבדי ה-Ryzen החדשים יציבות טובה והם שורדים את הנפילות שמעבדים אחרים דלי-משאבים לא שורדים כל כך טוב. ה- i9 9900K נשאר בראש הטבלא.

גם במשחק זה, על אף השימוש ב-RTX 2080 נראה שהתמודדות המעבדים היא בריאה. למעבדי החדשים ממוצע פריימים לשניה מעט נמוך מהרוב, אך מינימום פריימים לשניה מאוד יציב ומספק.

המשחק GTA V הושק עוד לפני שארכיטקטורת Zen הראשונה אפילו הייתה זמינה, ומדובר במשחק מעט בעייתי למעבדי בשל כך. בכל זאת, נראה שמעבדי Ryzen החדשים יודעים להתמודד היטב עם המשחק, אמנם לא ברמת הביצועים הגבוהה ביותר כמו מעבדי i7 ו- i9 המודרניים.

טומב ריידר החדש הוא משחק בעל גרפיקה עשירה וכמות אלמנטים גדולה למדי בכל סצנה. ברזולציית 1080P היכן שתלות המעבד מעט גדולה יותר אנחנו רואים אותם קצת מאחור, אבל ב-1440P הם מיישרים קו ללא בעיה מול מעבדי הגיימינג המהירים.

משחק המירוצים F1 2018 מציג עוד גרף שטוח למדי עבור , כאשר מעבדי Ryzen שומרים על נתונים בריאים במינימום פריימים לשניה בשתי הרזולוציות אפילו מול i9 9900K.

המשחק Metro Exodus גם הוא נכלל ברשימת המשחקים הכבדים ביותר כיום להרצה. נכון לעת זאת מעבדי Ryzen החדשים אינם מפגינים יכולות מיוחדות, בלשון המעטה. אנו מקווים שעם טלאים למשחק נוכל לראות מעט שיפור. עם זאת, לא מדובר בהפרש ביצועים גדול במיוחד בין Ryzen לבין מעבדי .

כמובן שגם ל-3DMark יש מקום בהשוואות לכל רודפי המספרים בניכם. הציון הגרפי (בכחול) של מעבדי Ryzen החדשים עומד בקנה אחד עם אלו של מעבדי המהירים ביותר. משמעות הדבר היא שהם מסוגלים במבחן זה לספק ביצועים מירביים לכרטיס המסך. במבחן חישובי המעבד מזכיר לנו Ryzen 3700X מי הבוס מול i7 8700K.

ועכשיו לפרודוקטיביות. לקחנו את תוכנת התלת מימד בלנדר ובדקנו בשניות כמה זמן יקח לרנדר סצנה תלת מימדית מסוג Classroom שניתנת להורדה בחינם. אם יש מבחן אחד שמשקף את הבדלי כח העיבוד בין שונים בצורה מלאה, זה זה. עם פחות מ-500 שניות לרינדור הסצנה, משאיר 3900X אבק ל- i9 9900K בהפרש ניכר של עשרות אחוזים.

ה-Ryzen 7 3700X התקרב מאוד צמוד ל- i9 9900K עצמו, וזה מעיד על רבות על העוצמה שיש למעבדים הללו בבלנדר, נהדר. i7 8700K נשאר הרחק מאחור.

תוכנת Handbrake להמרת וידאו משתמשת בסט הפקודות AVX שיש למעבדים על מנת להאיץ את הליך ההמרה. תוכנה זאת כיום נוטה לכיוון אינטל, ומעבדי בעבר נשארו קצת מאחור, ביחוד כשהיא נשענת המון על ביצועי ליבה בודדת ועל תמיכה סבירה בלבד בריבוי-נימים. אמנם, נראה שיש השתקמות מאוד יפה ממצב זה כאשר Ryzen 9 3900X מבצע את ההמרה ראשון, ו-Ryzen 7 3700X עושה זאת מהר במעט מ- i7 8700K.

על אף שלא מדובר במבחן בעל חשיבות גדולה, מעניין לראות ב-Winrar כמה מהר המעבדים החדשים מסוגלים לדחוס. גם כאן, בדרך כלל נשארו מעבדי הרחק מאחור, אך ה-3900X מצליח להשתוות ל-9900K כאשר ה-3700X מדלג על משושי-הליבות של קדימה.

מדדנו את צריכת החשמל של כלל מערכת המחשב כאשר המעבד נמצא במאמץ. חשוב להדגיש שאין לתת חשיבות יתר למספרים שבעת מנוחה, שכן זה תלוי מאוד בדגם לוח האם ובציוד נוסף שמחובר למערכת. אמנם, במאמץ המספרים הרבה יותר מאוזנים.

המספרים הללו הם בדיוק מה שרציתי לראות. מעבדי החדשים הם לא פחות מאשר סטנדרט חדש של יעילות בעולם המעבדים הנייחים. ה-Ryzen 7 3700X מראה צריכת חשמל נמוכה ודומה לזאת של ה-Core i7 8700K בתדרי ברירת-מחדל. כאשר מדובר במעבד שבפרודוקטיביות יכול להעניק עשרות אחוזי ביצועים יותר, מבחינתי יש כאן עקיפה של יכולת היעילות של במחשבים שולחניים. הגענו לנקודה הזאת בצורה משכנעת.

הנוף של עולם המעבדים משתנה לעד

אני חושב שאנחנו חוזים פה בשינוי אמיתי משמעותי בעולם המעבדים למחשבים נייחים, אחד כזה שלא קרה כבר הרבה מאוד שנים. מה שאנחנו רואים פה הוא שינוי משמעותי בכמות הכח הנתון שכסף יכול לקנות.

אם ניקח גרף של עוצמת עיבוד ושל היחס שלה למחיר, ההשקה הזאת היא זינוק חד מאוד כלפי מעלה, ואחד שאינטל עכשיו צריכה להתמודד איתו בפן הפרודוקטיביות בביצועים ובפן יחסי הציבור מול העולם.

כיום 12 ליבות בתושבות לוחות אם סטנדרטיות היא מציאות, ומאוד בקרוב עם השקת Ryzen 9 3950X בעלי 16 ליבות יהיו משהו שמשתמש ביתי יכול לרכוש במחיר טוב מתמיד. זה מצב שאי אפשר להתעלם ממנו לחלוטין, להשיק עוד מעבד בעל 8 ליבות ולהחתים סוף-יום עבודה.

כמובן שחשוב להסתכל על מבחני הביצועים ולהבין שאין כאן בשורה חסרת תקדים לגיימרים. השנה, וגם שנה שעברה הפכו למעולים לגיימינג יותר מתמיד באמצעות ניפוח המשאבים שהם יכולים לתת עוד כשש ליבות נחשב לטופ עם i7 8700K.

אמנם, יש כאן בשורה למשתמשים שגיימינג אצלם הוא לא העיסוק והדרישה היחידה. אנשים שרוצים גם לעבוד על המחשב וזקוקים לכל משאב אפשרי. אולי יש בניכם שרוצים להריץ מכונות וירטואליות ורוצים להקדיש כמות יפה של משאבים לעניין. מה שמקבלים עם משפחת 3000 הוא DNA של מעבדי שרתים עם זריקת מרץ של תדרי פעולה מכובדים וכל זה על תושבת סטנדרטית לחלוטין.

עוד עם מעבדי Ryzen 2000 מעבדי שש ליבות הפכו לנחלת רבים, ונראה שעם הסדרה החדשה התמורה שהצרכן יקבל רק תעלה במידה וירכוש שכאלה. ה- 7 3700X מה בדיוק מה שרבים שרוצים להשאר "רק" עם 8 ליבות עיבוד זקוקים לו – מעבד חסכוני בחשמל, מהיר מאוד ולא יקר שיוכל להתמודד עם כל דבר שיזרקו עליו. בגיימינג, בממוצע הוא לא איטי מה- 3900X ולעיתים גם מהיר ממנו.

כשזה מגיע לשילוב של פרודוקטיביות עם גיימינג, מעבד ה- 9 3900X הוא לא פחות ממפלצת. במחיר של 499$ הוא בהישג יד ואלו שמפנטזים על הרצת תהליכים כבדים על כמה שיותר ליבות יכולים לשמוח, יש פתרון נגיש ומהיר מאוד. הפרש הביצועים שלו היכן שניצול המשאבים נכון הוא לא פחות מאדיר, ומשתמשים שצריכים את סוג המוצרים הזה יכולים לסמוך על ה-3900X לבצע את המטלה בצורה טובה משמעותית מכל מוצר אחר שזמין במחיר.

בחירת העורך – 7 3700X

 • נגיש, עולה 329$ בלבד
 • יעיל מאוד בחשמל
 • מגיע עם מתקדם Wraith Prism באריזה
 • יכול לעקוף את i7 8700K במבחני פרודוקטיביות רבים

בחירת העורך והביצועים הטובים ביותר – 9 3900X

 • הראשון בעל 12 ליבות למיינסטרים
 • יעילות חשמלית גבוהה מזאת של i9 9900K
 • מפלצת מולטי-טאסקינג ופרודוקטיביות בעלות דומה ל-9900K
 • לא מוותר על תדר עבודה גבוה בשל כמות הליבות הגדולה

נשמח לראות כיצד משחקים, תוכנות ומערכת ההפעלה עצמה ממשיכים להתפתח עם כל כך רציניים שכיום הופכים לזמינים כמעט לכולם. בעוד שלעיתים הם מפגינים אדירים, ישנן תוכנות שלא מאפשרות לכל הכח הפוטנציאלי לפרוץ. זה הזמן לבצע את ההתאמות התוכנתיות ולהכיר במציאות שבה לאנשים יש כזאת כמות של משאבים במחשב האישי. ישר כח, AMD!

ברצונינו להודות ל-CRG, היבואן הרשמי של מעבדי בישראל על הסיוע הלוגיסטי בהכנת הביקורת

השארו מעודכנים בימים הקרובים כאשר נביא תוכן מקורי נוסף אודות משפחת מעבדי Ryzen החדשה – דוגמת השפעת מהירויות זיכרון, מוצרי הפלטפורמה, השוואות מעמיקות יותר בין דגמי ועוד!


תגיות
Back to top button
Close
Close